Vymyslel niekoľko úspešných projektov – Namaľuj si svojho motýľa či Maľovaný rovník. Svoju životnú filozofiu zhrnul do troch neurčitkov – veriť tomu, čo robíš, robiť to s dobrým úmyslom a neklesať na duchu. A ešte – ani raz nezaváhať! Len raz zaváhaš, neprejdeš! Rusínstvu je vďačný „za nič a za všetko“ a rodnú Starinu namaľuje z akéhokoľvek kúta aj poslepiačky. Maliar a galerista Andrej Smolák.
HUMENNÉ. Slzy na besede v humenskej knižnici, kde vyložil poslucháčom srdce na dlaň, mu vohnali do očí spomienky na skon milovaných rodičov. „Nechcel som byť pri tom.“
Trojročné učilište v Snine, prijatie na Pravoslávnu bohosloveckú fakultu v Prešove bez maturity, štúdium výtvarnej výchovy a ruštiny v Prešove, trojročné štúdium na Akadémii umení v Prahe.
Strýko – talent na všetko, kopal v krematóriu hroby na urny a bol predsedom strany v Starine, hoci nebol komunista. Prvé obrázky – srny pri vodopáde – maľované na papier bez podkladu olejovými farbami schli aj týždeň. Prvý obraz – autoportrét.
„Nakreslil som sa v zrkadle tušom. Vyzerám tam škaredo, ako pes. Mama ho dlho opatrovala – Andrijko, jakej jes tu šumnyj a sja na sebe podobaš, – hovorievala.“
„Ukradol“ vlastné obrazy
Na prvej výstave v Humennom v roku 1982 - 100 obrazov, na ďalšej v Bratislave už len 26. Portréty budovateľov Stariny. Neskôr akty. „Prišli za mamou ženy z dediny. 'Tvij Andrij maľuje len samé holé baby,' povedali jej. Mama na to: 'Aké holé baby? To sú akty. On je umelec.'“
Niekoľko svojich obrazov namaľoval dvakrát. „Chodník k rodnému domu. Kúpili ho. Veľmi sa mi páčil, tak som si ho požičal a za dva večery namaľoval kópiu. Ukradol som tak asi tri svoje obrazy.“
Vyťažený galerista
Október 1993 – Galéria Miro v Snine, od roku 2004 Galéria Andrej Smolák v Snine, neskôr aj v Bratislave. „Nemôžem oddeliť svoj osobný život od života galeristu a maliara. Nechcem znehodnocovať slovo trojjediný. Som súkromník, som sám riaditeľ, majiteľ – galerista, sám sebe šofér. Keď sa ma pýtajú – kde bývaš častejšie, či v Bratislave alebo v Snine – odpovedám: 'V oktávii.'“
A ešte: „V živote musia byť funkcie. Musí sa robiť, organizovať. Ja už nebudem ani variť pirohy, ani vyrábať klince z mäkkého drôtu. Už len vo výtvarnom umení budem podnikať. Je umenie s veľkým U namaľovať obraz a je umenie s malým u – predať ho. Uživiť sa.“
Známe projekty
Projekt Namaľuj si svojho motýľa bol projekt o vzťahoch. „Motýľ je veľmi krehký, má všetky farby dúhy, lieta po celom svete, žije krátko. Ľudia majú nutkanie chytiť ho. Aj keď to urobia akokoľvek opatrne, ublížia mu. Padá a zahynie.“
2 000 modrých balónov na výtvarnom festivale v roku 2000 presne v deň otvorenia olympiády v Sydney bolo symbolom nového tisícročia. Najdlhší obraz na svete bol vytvorený v Snine a meria 655 metrov. Toľko rokov vtedy mesto oslavovalo.
Projekt Maľovaný rovník je pomyselná reťaz pozitívneho myslenia a reťaz ľudských rúk. Meria 40 075 kilometrov a prechádza cez všetky krajiny sveta. Znamená presne 40 075 obrázkov s rozmermi 20 x 20 centimetrov. Prvý namaľovala kuvajtská umelkyňa Thuraya Al-Baqsami, trinásty Andrej Smolák a 101. prezident Ivan Gašparovič.
Po nociach
Maľuje po nociach. Krajinky, portréty. Akvarely, štruktúry. „Za každým obrazom je príbeh. Ak má byť umenie dobré, musí byť pravdivé. Ak má byť pravdivé, musí byť prežité. Mnohí maľujú obrazy, ale nie jeden svoj.“
Akty. „Žena je povinná dať časť zo svojej krásy umelcovi. Nie je to hanba ani hriech. Nemôže byť nič krajšie, ako keď krásna žena inšpiruje umelca k vytvoreniu diela.“
A čo iní vynikajúci umelci? „Inšpirujem sa od nich, klaniam sa im, učím sa od nich.. A pozývam ich na výtvarný festival. Treba sa obklopovať dobrými umelcami.“
Andrij
„Za čo som rusínstvu vďačný? Za nič a za všetko. Človek nemôže za to, v akom prostredí sa narodí a akým rodičom. Som Rusín. Vo svojich výpovediach často používam rusínčinu. Som rád, že ma vychovala mati Marja a ňaňko Vasiľ. Otec bol celý život šofér nákladiaku, dokázal urobiť všetko. Mama bola prvotriedna kuchárka v Starine, zapisovala si všetky recepty. Nie som taký Rusín, čo sa bije do pŕs a uráža druhých, že je lepší Rusín ako oni. 'Robme dašto pro našich ľudej,' hovoria mnohí. Pre našich ľudí netreba nič robiť. Treba robiť, treba byť kultúrny, inteligentný, múdry. Či už umelec, alebo chirurg. Vzbudzovať svojou prácou hrdosť v našich ľuďoch. Andy Warhol nikdy nebol na Slovensku. Všetci sme naň hrdí a privlastňujeme si ho. Lebo niečo dokázal.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín