HUMENNÉ. V ostatných rokoch sa na špičku humenského športového odvetvia stále výraznejšie driapu humenskí plavci. Smelo možno povedať, že výsledky ich radia spolu s volejbalom na vrchol. A pred pár dňami sa kredit PK Chemes Humenné ešte viac zodvihol. Súkromná televízia JOJ ocenila desať najlepších športových talentov Slovenska (10– až 15–roční) za rok 2011. Medzi top skupinu sa dostal aj zástupca humenského športu - plavec Filip Levický.
Odovzdanie ceny
Akt udelenia ceny prebiehal v hoteli Aston. Zúčastnili sa ho Filip Levický, člen Plaveckého klubu Chemes Humenné, jeho tréner a predseda klubu Marián Tomahogh, tréner Ján Pencák, z rodinných príslušníkov Filipov otec i dedko. Cenu prišli 14-ročnému plavcovi odovzdať Ľuboš Sarnovský, známy moderátor spravodajstva televízie JOJ, a Katka Kleknerová, taktiež známa zo spravodajstva JOJ-ky.
Na úvod neoficiálne
Predseda klubu oboznámil hostí s aktuálnym dianím v PK Chemes Humenné. Chválil sústredenie, ktoré dvadsaťpäť plavcov absolvovalo v lokalite Zemplínskej šíravy, denne dvojfázovo plávali, plus atleticky trénovali na suchu. V prvý októbrový deň začali humenskí plavci sezónu pretekmi v humenskom krytom bazéne, potom ich čakajú štarty v Maďarsku, Poľsku... Koncom novembra sú v pláne zimné majstrovstvá Slovenska v 25-metrovom bazéne v Trenčíne.
Duch olympionizmu
Bol to prvý ročník, pričom v pláne o rok je tento počet navýšiť na dvadsať, lebo mladých úspešných športovcov je naozaj dosť. „Filip Levický bol zaradený medzi stovky detí vo veku 10 až 15 rokov, ktoré sa uchádzali o zaradenie medzi desiatku najtalentovanejších športovcov roku 2011. Už v samotnom klube humenského plávania je veľmi silná konkurencia, takže porota na čele s Jozefom Lohyňom mala náročnú úlohu - vybrať iba desať naj... Pri plavcoch tá voľba padla na Filipa. Má za sebou výsledky, veľký potenciál, skvelé klubové zázemie. Odovzdali sme cenu, ako aj finančnú prémiu 1 500 eur, ktorá, verím, že posunie Filipa samotného, ako aj klub ešte vyššie. Žiadostí bolo veľa, niekoľko stoviek, z humenského regiónu mal najpočetnejšie zastúpenie práve PK Chemes Humenné. Ďalší športovci, kluby, zrejme nevyužili túto možnosť, čo asi súvisí s tým, že to bol prvý ročník a mnohé kluby či rodičia športovcov azda nevedeli, čo možno od ankety očakávať. Tento projekt sa televízii JOJ podarilo vytvoriť v spolupráci so Slovenským olympijským výborov, ktorý je jeho konzultantom. Športové parametre a princíp sú nastavené v duchu olympionizmu a naša nadácia chce týmto projektom podporovať mladých športovcov, od 16 rokov ich preberá Slovenský olympijský výbor, ktorý má juniorský tím. Ak to odľahčene poviem, tak my sme vytvorili 'škôlku', potom majú možnosť prejsť do 'školy', čo je práve juniorský tím reprezentácie už pod krídlami Slovenského olympijskeho výboru,“ konštatoval Ľuboš Sarnovský.
Plavecký dráč
PK Chemes Humenné zaslal porote štyri žiadosti (veľmi precízne vypracované, čo organizátori ocenili). Títo štyria plavci získali na šampionáte Slovenska práve v humenskom bazéne spolu jedenásť medailí. Klub, ktorého história má 28 rokov, si tak zapísal naj〜úspešnejší šampionát. „Filipa poznám už šesť rokov, trénujem ho štyri a pol roka. Typ poctivého športovca, veľký dráč, prísny na plnenie tréningových dávok. S ďalšími chlapcami vytvorili skvelú partiu, ktorá momentálne Plavecký klub Chemes Humenné ťahá. Teší ma, že plávanie je v humenskom meradle športu v popredí, je zárukou kvalitnej značky,“ konštatoval Marián Tomahogh, tréner a predseda klubu.
Keď sa bojíš vody...
Filip Levický získal titul na trati 200 metrov motýlik, pričom striebornému plavcovi nadelil osem sekúnd, čo je výrazný rozdiel. V tejto disciplíne nepoznal premožiteľa celé tri roky. K plávaniu sa však dostal netradične. „Ako malý som sa dosť bál vody, tak ma rodičia dali na plávanie. Strachu z vody som sa zbavil, naučil som sa plávať. Bolo to pred siedmimi rokmi. Vážnejšie som vstúpil do plávania pred piatimi rokmi, môj prvý tréner bol Anton Bača, ešte v malom bazéne, potom som prestúpil k pani trénerke Rabajdovej, teraz som pri Tomahoghovi. Dobre som plával najprv prsia, potom znak, neskôr som prešiel na motýlika. Menilo sa to každý rok, vyzerá to, že už pri motýliku aj zostanem,“ mienil ocenený humenský plavec.
„Naj“ nemedailové
A ako nádej humenského plávania vníma konkrétne ocenenie? „Isto je najhodnotnejšie, čo sa financií týka. Na pretekoch takéto odmeny nedostávame (smiech). Zisk medaily je však viac emotívnejší, atmosféra pretekov je úplne iná, taká živšia. Táto situácia má viac oficiálny charakter, dodal Filip Levický.
O rok Top 20
Hľadanie a oceňovanie najväčších športových talentov Slovenska nebola jednorazová záležitosť. Pokračovanie však bude mať asi ešte v početnejšom meradle. „V budúcom ročníku ankety, ktorú vyhlásime pravdepodobne v januári 2012, budeme vyberať top 20, pretože Slovensko má mladých kvalitných športovcov, ktorí si zaslúžia byť motivovaní ocenením a finančne podporení,“ dodal Ľuboš Sarnovský.
TOP 10 ŠPORTOVÝCH TALENTOV 2011
Porota v zložení Jozef Lohyňa (predseda, najlepší slovenský zápasník), Lenka Čviriková Hriadeľová (športová moderátorka TV JOJ), Dagmar Baraníková (najlepšia slovenská šermiarka), Peter Hollý (šéf športového oddelenia TV JOJ) a Martin Špaček (volejbalový tréner) určila desiatku najlepších športových talentov Slovenska:
Matej LEPEŇ - (biatlon, Vyhne)
Miroslava HRIŇÁKOVÁ - (krasokorčuľovanie, Košice)
Nina FÜRJEŠOVÁ - (plávanie, Košice)
družstvo starších žiačok - pri SLŠ v Prešove (hádzaná)
Barbora MOKOŠOVÁ - (športová gymnastika, Bratislava)
Filip LEVICKÝ - (plávanie, Humenné)
Tomáš KUBAS - (bežecké lyžovanie, Breza)
Alica PORUBSKÁ - (rýchlokorčuľovanie, Sp. Nová Ves)
Soňa MORAVČÍKOVÁ - (alpské lyžovanie, Bratislava)
Sophia KANÁTOVÁ - (judo, Mojín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín