Čo robíte s pokosenou trávou, pohrabaným lístím alebo odrezanými konármi stromu? Spaľujete ich na záhrade rodinného domu? Porušujete zákon a hrozí vám pokuta.
HUMENNÉ. „Pravidelne v takomto čase sused páli na záhrade. Valí sa z toho hustý biely štipľavý dym. Nemôžem ani otvoriť okno, nieto byť na dvore. Keď som sa išla pozrieť, ukázal mi len voľajaké konáre. Ale mne to pripadá, akoby pálil plasty či pneumatiky. Už som hľadala na webe nejaké nariadenie, ktoré zakazuje spaľovanie, aby som mu ním pohrozila,“ posťažovala si pani Eva zo Sídliska I na svojho suseda.
Nie všetci Humenčania zažívajú so svojjimi susedmi podobné problémy. „Nič nespaľujem. Všetko kompostujem. Kompostovisko som obložila materiálom z PVC, hrdza vraj škodí. Hádžem doň trávu, burinu, listy z jahôd, paradajok. Potom to všetko pohnije. Hnoj rozhádžem po záhrade a zarýľujem. Poďte sa pozrieť,“ zavolala nás do dvora pani Mária Ridošová.
„U nás horí, len keď grilujeme v altánku,“ povedali manželia Verona a Pavel zo Sídliska Poľana.
Spaľovať zakazuje zákon
Biologicky rozložiteľný odpad je súčasťou komunálnych odpadov. Nakladanie s ním je v kompetencii príslušnej obce. Tá pri porušení zákona ukladá v priestupkovom konaní pokutu do výšky 166 eur. Zákon spaľovať biologicky rozložiteľný odpad zakazuje. Ak niečo také vidíte, treba volať mestskú políciu.
“Po zaevidovaní podnetu hliadka mestskej polície okamžite vyráža na miesto, kde situáciu preverí. Príslušník mestskej polície môže uložiť blokovú pokutu do výšky 33 eur,“ uviedla hovorkyňa mesta Slavěna Vorobelová.
V tomto roku mestská polícia zaevidovala štyri podnety od obyvateľov z Valaškoviec, Dubníka a Suchého jarku. Na pokutách nevybrala ani cent. Všetky podnety riešila pohovorom. Problém je totiž s dokazovaním.
Zbaliť do vreca a odviezť
Humenčania môžu biologicky rozložiteľný odpad odviezť do areálu technických služieb na Kudlovskej ulici.
„Konáre, popílené na menšie kusy, či pokosenú trávu vo vreciach treba ohlásiť vrátnikovi pri vstupe. Ten ich usmerní, kam odpad bezplatne umiestniť. Najvhodnejšie je to v pracovných dňoch od pondelka do piatka,“ zdôraznila Vorobelová.
„V meste od nás nikto nedostane súhlas na spaľovanie biologicky rozložiteľného odpadu v záhrade rodinného domu. Na dedine sa môže povoliť spaľovanie. Musí sa spaľovať pod dozorom. Občan musí po dohode so susedmi nahlásiť na operačné stredisko riaditeľstva čas a lokalitu,“ zdôraznil Gabriel Porvazník z Okresného riaditeľstva HaZZ v Humennom.
Koncom augusta vyhlásilo riaditeľstvo čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov na lesných pozemkoch aj v súvislosti s vypaľovaním suchej trávy. To je podľa Porvazníka strašiak číslo jeden na jar a v jeseni.
Vysoké pokuty
Zákon o ochrane pred požiarmi zakazuje vypaľovanie trávy pod hrozbou vysokých sankcií. Právnickým osobám zaň hrozí pokuta až do výšky 16 596 eur, fyzickým do výšky 331 eur.
„Práve fyzické osoby si často neuvedomujú, že sa pri založení požiaru vlastnou nedbalosťou dopustili priestupku a musia byť pokutovaní. K sankciám pristupujeme, keď je vinník známy,“ uviedol.
Na pokutách vyzbierali hasiči v tomto roku približne 300 eur.
Poškodenie stĺpov
Od 1. 1. do 6. 9. hasili humenskí hasiči v prírodnom prostredí 209 požiarov v troch okresoch – Humenné, Snina a Medzilaborce. Najviac – až 108 – zapríčinilo vypaľovanie trávy a suchých porastov. Priame škody sa vyšplhali na 5 855 eur.
„V súvislosti s vypaľovaním v tomto roku najčastejšie dochádzalo k rozšíreniu požiaru a následnému poškodeniu elektrických a telefónnych stĺpov. V mnohých prípadoch hrozilo nebezpečenstvo, že sa požiar rozšíri do lesných porastov. Vďaka rýchlym zásahom našich jednotiek k tomu nedošlo,“ povedal Porvazník.
V minulosti monitorovali vypaľovanie trávy hliadky hasičov. Dnes táto kompetencia prešla na obce. „Požiarnu hliadku ustanoví v obci starosta. My len dávame usmernenia,“ dodal.
Bez dozoru. Takto tlel zapálený peň stromu na Kalvárii. Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín