HUMENNÉ. Darovaciu zmluvu slávnostne podpísali na treťom ročníku konferencie Minulosť nás spája - budúcnosť zaväzuje v priestoroch kaštieľa.
Originálne dokumenty
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku – cirkevný zbor Kladzany – filiálka Humenné a miestny cirkevný zbor Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku sa už roky „delia“ o kostol na Ulici osloboditeľov. Spoločne ho zveľaďujú a pátrajú po zaujímavých stránkach histórie miestnych protestantských cirkevných zborov.
Ťahúňmi v tejto oblasti sú manželia Valéria a Arpád Csontosovci. „Podarilo sa nám nájsť originál projektu reformovaného kostola z roku 1889 od staviteľa Augusta Uhra zo Sniny, ale aj originál listu miestneho cirkevného zboru Františkovi Jozefovi I., ktorý prispel na jeho stavbu osobným finančným darom,“ uviedla Csontosová. Práve tieto originály najviac pútali pozornosť účastníkov konferencie.
Bohoslužobné predmety
Súčasťou daru sú okrem náboženskej literatúry aj bohoslužobné predmety z prvej polovice 20. storočia – plášť farára, bohoslužobné rúcha, prikrývky na oltár, či obrúsok na prekrytie chleba. Najstarší spevník pochádza z roku 1913.
Raritou je Ročenka za školský rok 1907-08 Humenskej maďarskej kráľovskej štátnej drevárskej školy. „Sme veľmi radi tomuto daru. Tieto predmety dokumentujú časť života mesta. K evanjelikom patrili významní činitelia mesta – učitelia, právnici. Sú to znaky histórie. Pre nás to boli doteraz len mená. Odteraz sú to ľudia, ktorí prispeli k rozvoju mesta. Darované, ako aj zapožičané predmety – svietniky, pohár, obrazy – vystavíme v najbližšom čase v expozíciách múzea,“ uviedla Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľa.
Nielen prednášky
Ťažiskom konferencie bola prednáška profesora Petra Kónyu o šírení reformácie – luteránskej i kalvínskej – na území dnešného Slovenska. „S veľkým záujmom sa stretla prednáška miestnej zborovej farárky Márie Juhásovej o bratoch Adamovi a Jánovi Hlovíkovcoch, ktorí vykonávali kňazskú službu v Kladzanoch. O týchto významných národných buditeľoch sa vo svojich dielach zmieňuje aj spisovateľ Jonáš Záborský, ktorý bol s nimi v osobnom styku,“ doplnila Csontosová.
Podujatie obohatili vystúpením gospelová skupina Joel z Palína, evanjelický spevokol Laudate z Kladzian a ekumenický spevokol Ekumena pri reformovanom cirkevnom zbore v Humennom.
Čo darovali múzeu
Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku, Cirkevný zbor v Humennom darovali Vihorlatskému múzeu:
náboženská literatúra – spevníky, modlitby pre reformovaných kresťanov, najstaršia kniha je z roku 1913
bohoslužobný plášť farára, pokrývka na stôl Pána, obrúsok na prekrytie chleba z prvej polovice 20. storočia
Ročenka za školský rok 1907-08 Humenskej maďarskej kráľovskej štátnej drevárskej školy
Evanjelická cirkev augsburského vyznania Kladzany, fília Humenné:
náboženská literatúra
prikrývka na oltár
kompletná sada rúch
Čo na to Vihorlatské múzeum?
„Sme veľmi radi tomuto daru. Tieto predmety dokumentujú časť života mesta. K evanjelikom patrili významní činitelia mesta – učitelia, právnici. Sú to znaky histórie. Pre nás to boli doteraz len mená. Odteraz sú to ľudia, ktorí prispeli k rozvoju mesta. Darované, ako aj zapožičané predmety – svietniky, pohár, obrazy – vystavíme v najbližšej dobe v expozíciách múzea,“ uviedla Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľa.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín