olavé.
HUMENNÉ. Michal Kirschner, bývalý učiteľ, dlhoročný ochranár, značkár a amatérsky historik pozoruje migráciu žeriavov na našom území už celé desaťročie.
„Tadiaľto vedie ich migračná cesta. Využívajú vzdušné prúdy, najmä severovýchodné vetry. Vykrúžia do výšky. Kŕdeľ vytvorí formáciu v tvare šípu a odletí. Žeriavy sú veľmi hlučné. Vydávajú charakteristické zvuky kur, kur. Takto sa dorozumievajú,“ vysvetľuje pán Kirschner.
Hniezdia na severe
Žeriav popolavý patrí medzi najväčšie európske vtáky. Hniezdi na územiach pod severným polárnym kruhom – vo Fínsku, Pobaltí, Karélii ...
„Migruje cez poľské Mazurské jazerá. Preletí cez Poloniny, zriedka s medzipristátím v Sennom. Pravidelne oddychuje v maďarskej Hortobágyi, kde sa na močariskách a rozľahlej stepi dá narátať aj tritisíc kusov. Potom letí ďalej dolu Dunajom až do Stredomoria, Malej Ázie a severnej Afriky. Tam zimuje,“ hovorí pán Kirschner.
Aj niekoľko kŕdľov
Dobu tiahnutia žeriavov podľa dlhoročných pozorovaní datuje pán Michal od 12. do 20. septembra.
„Ponad Humenné preletí hneď niekoľko kŕdľov. Vyhovuje im polojasné počasie, kopovitá oblačnosť a severovýchodný vietor. Sú výborní letci a na čele kŕdľa sa striedajú ako cyklisti v pelotóne. Je to naozaj pôsobivé nebeské divadlo,“ dodáva s obdivom v hlase.
Monitorujú jesennú i jarnú migráciu
Ochranári monitorujú žeriavy popolavé pravidelne každý rok.
„Využívame na to vlastné zdroje, takže registrujeme predovšetkým prelety počas jarnej a jesennej migrácie. Vtedy prelietavajú žeriavy vo väčších skupinách, niekedy aj v stovkách kusov,“ hovorí pre Korzár Martin Šepeľa, zoológ zo Správy CHKO Východné Karpaty v Medzilaborciach.
„Hniezdenie žeriavov u nás je veľká vzácnosť, ktorá sa doposiaľ nepotvrdila. Ak by aj, išlo by o vhodnejšie lokality, ako napríklad Senné rybníky či Oravská kotlina. V našej pôsobnosti sme zatiaľ nezaznamenali ani oddychujúce žeriavy počas migrácie,“ dopĺňa Šepeľa.
Kedy letia
Jesennú migráciu žeriavov posúva zoológ na koniec septembra s vrcholom prevažne v prvej polovici októbra.
„Naspať sa vracajú už na začiatku marca a v apríli. Niektorých oneskorencov môžeme pozorovať a hlavne počuť ešte aj v máji, resp. v novembri. Tiahnuce žeriavy boli zaznamenané už vo februári alebo auguste,“ uzatvára Šepeľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín