HUMENNÉ. Extraligový volejbal v príprave. Vo štvrtok patrila mestská športová hala extraligovému volejbalu. Švorica východniarov sa zišla na XI. ročníku Pohára Chemes, a. s., Humenné. T
urnaj vyvrcholil zápasom Humenné - Svidník, ktorý bol zároveň finálovým duelom. Kvalitný volejbal s dramatickou koncovkou napokon určil palmu víťazstva pre celok spod Dukly.
Päťkrát eso v rade
Turnaj sa hral systémom každý s každým na tri hrané sety. Zisk každého znamenal bod do tabuľky. O treťom mieste rozhodol až pomer lôpt, posledný zápas turnaja sa stal zároveň finálovým duelom.
Prvý set vyhrali Svidníčania, ale chemesáci stále mohli domáci turnaj vyhrať. Museli však získať ďalšie dva sety. Druhé dejstvo poskytlo pravú volejbalovú bitku so šťastným koncom pre súpera 39:37. Hostia viedli pred koncovkou o tri body. Na podanie prišiel domáci Javorčík a piatimi esami v rade vývoj otočil. Nezastavili ho ani dva svidnícke tajmy. Chemesáci viedli o dva body, ale záver sa napokon riadne natiahol.
Setbaly boli na oboch stranách, set získali hostia, čím si definitívne zabezpečili víťazstvo na turnaji. Chemesáci si tak z rúk Stanislava Rehúša prebrali strieborný darčekový kôš.
Štatistické resumé
Výsledky: Chemes Humenné - Prešov 1:2 (-13,-18,19), Svidník - St. Ľubovňa 3:0 (15,20,14), Chemes Humenné - St. Ľubovňa 3:0 (22,20,16), Prešov - Svidník 1:2 (-13,14,-22), Prešov - St. Ľubovňa 0:3 (-26,-19,-19), Chemes Humenné - Svidník 1:2 (-20,-37,17).
Poradie: 1. VK Slávia Svidník 7 bodov; 2. ŠK Chemes Humenné 5; 3. VK PU Mirad Prešov 3; 4. VKM St. Ľubovňa 3 body. Rozhodovali: Štefan Savka, Igor Porvaznik a Alexander Sluk. Cenu pre najužitočnejšieho hráča získal humenský nahrávač Stanislav Soták.
Poltucet exchemesákov
ŠK Chemes Humenné nastúpil na turnaji s touto zostavou: Javorčík, Soták, Kríž, Bališin, M. Mizerák, Urban, Krys, Dobrančin, Hudák, Peleščák, Hakoš, Leškanič a Biľ.
Do humenskej haly prišli ako súperi aj exchemesáci. Bol ich rovný poltucet - univerzáli Peter Tholt (Svidník) a Peter Beňa, nahrávač Lukáš Sabol, smečiar/libero Tomáš Gut (všetci traja Prešov), či na hosťovaní pôsobiaci smečiar Erik Digaňa (Prešov) a nahrávač Jakub Hriňák (St. Ľubovňa).
Priestor mladým
Kouč chemesákov vie, že na vyladenie hernej pohody má ešte mesiac, no príliš optimizmom po turnaji nežiaril.
„Tohtosezónna letná príprava sa nesie v štádiu, že značný priestor dostávajú mladí hráči, odchovanci, respektíve mladíci, ktorí už majú na palubovke aj niečo výkonmi potvrdzovať. Je na nás badať medzery, tak v súhre s novým nahrávačom, ako aj vo výkonoch samotných. V zápase so Svidníkom som očakával vyššiu úroveň, hernú i emotívnu, na povrch sa dostali veci rozhodnosti, ktoré vyústili v náš neprospech. V tomto smere máme stále čo robiť, hráči sa musia na seba viac koncentrovať, napredovať v príprave na zápas. Očakávam od nich viac, ako ukázali. V tréningovom programe sme síce už prešli z bežeckej fázy na hernú, ale pevnú loptovú pôdu pod nohami ešte nemáme. Štart na loptu nám vyslovene 'drhol', máme pred sebou mesiac, aby sa to patrične zosúladilo. Ukazovateľom bol druhý set vo finále, keď nás Javorčík úžasnou sériou na podaní dostal do hry, aj sme viedli a set sme mali dohrať na straty. V týchto momentoch sa však ukázala nerozhodnosť Hudáka, Leškaniča, či kvalitnej prihrávky, aby sme mohli útočiť stredom. Vyskočili veci, ktoré nás trápia. Aj tento set by mal byť pre nás mementom,“ zhodnotil turnajové dianie Richard Vlkolinský, kouč chemesákov.
Ešte do Poľska
Ostrý štart do sezóny čaká chemesákov o mesiac. V prvom kole MEVZY hostia na svojej palubovke chorvátsky Mladost Zahreb.
V tomto období je hlavné vylaďovať formu, i keď polovica základnej zostavy trénerovi chýba. Jakubov i Kašper sú zranení, austrálska dvojica Sukochev - Dekker má stále reprezentačné povinnosti.
Chemesáci majú v pláne turnaj v poľskej Bielsko-Bialej, možno sa bude konať ďalší aj v Prešove, respektíve Starej Ľubovni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín