HUMENNÉ. Začiatok augusta si mnohí Humenčania spájajú so smutnou spomienkou na tragédiu manželského páru z Tyršovej ulice. Z horiaceho bytu na najvyššom poschodí bytovky hľadali únik na balkóne. Nedokázali im pomôcť susedia ani hasiči.
Uhasiť mohutný požiar sa vtedy pokúšalo množstvo hasičov s technikou. Ako sa ukázalo, dostať ju čo najbližšie k obytnému domu bolo kvôli zaparkovaným autám na jednej strane, stromom a preliezkam na druhej strane domu komplikované.
„Situácia s nástupnými plochami v meste sa odvtedy nezlepšila. Snažili sme sa na problém upozorňovať. V praxi to ale vyzerá tak, že áut pod bytovkami pribúda a zábradlí, sušičov, lavičiek, stromov a preliezok sa obyvatelia vzdávajú ťažko,” povedal riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Humennom Peter Tričák.
Čas súri
„Najhoršia situácia pretrváva na Sídlisku pod Sokolejom. Tam sa pre množstvo zaparkovaných áut pod bytovkami nemôžeme dostať s technikou nielen my, ale často ani sanitky,” doplnil ho Stanislav Stríž ml. z OR HaZZ v Humennom.
„Jediné nástupné miesto pre záchranné zložky, ktoré si vyhradili obyvatelia, sme videli len pred jednou bytovkou na Laboreckej ulici na Sídlisku III. Vodiči označené miesto rešpektujú a neparkujú tam,“ povedal.
Tričák a Stríž zhodne potvrdili, že riešenie tohto problému nie je možné ešte ďalej odkladať.
Nový zákon
„Z iniciatívy HaZZ prebehlo už niekoľko rokovaní so zástupcami samosprávy mesta Humenné. Cieľom týchto rokovaní bolo zabezpečiť vhodné podmienky pre zásah hasičov v meste, najmä vytvorenie trvalo voľných nástupných plôch určených pre hasičskú techniku. Vytypovali sa rizikové lokality mesta. Zatiaľ neboli prijaté konkrétne opatrenia,” informovala nás Silvia Jančovičová, hovorkyňa HaZZ.
Slavěna Vorobelová, hovorkyňa MsÚ v Humennom reagovala, že hasiči ešte v roku 2007 mesto Humenné na problém upozornili listom.
„Bývalé vedenie však nezrealizovalo nápravu z dôvodu chýbajúcich finančných prostriedkov. Podľa zistení a obhliadke bolo konštatované, že rizikové sú Sídlisko III a Sídlisko pod Sokolejom,“ povedala hovorkyňa.
Jančovičová pripomenula, že podľa platnej legislatívy musia vlastníci stavieb a obce označiť nástupné plochy a prístupové komunikácie k stavbám bytových domov a starať sa o ich prístupnosť.
„Na zefektívnenie tejto otázky sa pripravuje nový zákon o ochrane pred požiarmi, ktorý by mal byť účinný od januára 2013,“ povedala.
Mesto pripravuje novú koncepciu
Podľa hovorkyne Vorobelovej mesto pripravuje koncepciu dopravy a dopravného značenia. Má obsahovať aj možnosti zabezpečenia prístupových ciest a nástupných plôch pred obytnými domami. Príprava koncepcie je náročná a vyžaduje si spoluprácu a koordináciu viacerých inštitúcií a zložiek.
„Nevylučujeme ani úpravu všeobecne záväzného nariadenia mesta (VZN), respektíve nové VZN. Odstraňovanie zábran ako sú lavičky alebo stromy je tiež citlivou záležitosťou, pretože ide o prostredie, ktoré si zveľaďujú obyvatelia jednotlivých obytných domov sami,“ podotkla.
„Táto problematika úzko súvisí s parkovacími miestami, ktoré sú v meste nedostatočné. Snažíme sa preto riešiť aj stacionárnu dopravu a chceli by sme rozšíriť okrem iného aj parkovacie plochy v rámci mesta, čo ale úzko súvisí s financiami,“ povedala.
Háčik- peniaze
„Do najbližšieho zastupiteľstva pripravujeme investičný plán, ktorý obsahuje okrem iného aj možnosti rozšírenia parkovacích plôch v rámci mesta, aby sa táto problematika vyriešila,“ vysvetlila Vorobelová.
„Všetko však bude závisieť od možnosti získania finančných prostriedkov a najmä od vôle mestských poslancov, pretože tieto prostriedky by mesto chcelo získať prostredníctvom úveru,“ avizovala hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín