ajín z Chorvátska, Ukrajiny, Maďarska, Českej republiky, Poľska a Slovenska. Jedenásť vzácnych kovov a pohár za druhé miesto v celkovom hodnotení plaveckých klubov za plavcami Maďarska, to je vizitka 33 "chemesákov" v podtatranskom päťdesiatmetrovom bazéne. Organizátor AquaCity Poprad rozdelil 432 plavcov do dvoch vekových kategórií.
Nominačné boje
V najsilnejšej kategórii 16 rokov a viac sme mali dvojnásobné zastúpenie. Junior Martin Babjak, ktorého meno už dávno nie je neznámou medzi širokou plaveckou verejnosťou, naznačil, že boj o stále miesto v slovenskej juniorskej reprezentácii nevzdáva. Hlavným cieľom jeho účasti na týchto pretekoch bolo získať nominačné časy a kvalifikovať sa na Európsky Olympijský festival mládeže do tureckého Trabzonu. Žiaľ, fáma, že voda v Poprade nie je stvorená na rekordy, sa potvrdila a Martinovi nedovolila vyplávať požadované limity. Zisky bronzových medailí na 100 m voľný spôsob (0:56,80) a 50 m znak (0:30,48), ale aj štvrté miesta na 50 a 200 m voľným spôsobom a 100 m motýlik mali určite svoje kvality. Jedinou ženskou zástupkyňou v humenských farbách v kategórii dospelých bola Valentína Štefanová, ktorá nesklamala a piatimi umiestneniami v najlepšej osmičke potvrdila dobrú formu. Najbolestivejšie je jej štvrté miesto na 50 m voľným spôsobom, kde jej bronz unikol o 23 stotín sekundy.
Po bronzovej Žiline strieborný Poprad
Plavci, ktorí sa najviac zaslúžili o celkové druhé miesto medzi klubmi, sú z kategórie 15 rokov a mladší. Teší nás skutočnosť, že to bol boj najmä plavcov maďarského Miskolca, poľských Katowíc a zverencov trénera Mariána Tomahogha, ktorých súboje miestami divákov dvíhali zo sedadiel. Ťahúňom, čo sa týka bodov, ale aj medailí, bol Filip Levický, ktorý podal obdivuhodný výkon a zo siedmich štartov získal štyri vzácne kovy pri všetkých umiestneniach v prvej päťke. Zlatú medailu si vyplával za 100 m motýlik (1:11,69), striebro na 50 m, 100 m voľným spôsobom a 200 m polohové preteky. Za zmienku určite stojí aj štvrté miesto na 50 m motýlik, kde mu bronz doslova "ubzikol" o jednu stotinu sekundy. Matej Micikáš sa do absolútnej žiackej plaveckej špičky "prehryzáva" z pretekov na preteky ako myš ementálom, čo potvrdil v Poprade ziskom zlata na 100 m znak (1:11,82) a dvoma striebornými medailami na polovičnom znaku a 100 m motýlik. Po viróze sa k mušketierom opäť vrátil Tibor Hodbod, ktorý výkonmi určite nezaostal a potvrdil povesť šprintéra na tratiach 50 m prsia a 50 m motýlik, kde si zhodne vyplával strieborné medaily. Sedem umiestnení v prvej desiatke zvládol aj Adam Tóth, i keď organizátor nezaradil do náročného programu jeho obľúbené vytrvalostné disciplíny. Reputáciu tempára si napravil aspoň ziskom šiesteho miesta na 400 m voľným spôsobom. V bohatom štartovom poli, ktoré malo v jednotlivých disciplínach niekedy až po sto pretekárov, sa do prvej desiatky dokázala vtesnať z chemesákov už len Paula Sabovčíková, a to ziskom siedmej priečky na 50 m znak (0:38,43).
Umiestnenia v druhej desiatke
Tesne za prvou desiatkou, na jedenástom mieste skončila talentovaná Patrícia Chochoľáková v disciplíne 50 m prsia (0:43,55) a svojimi výkonmi určite nesklamala. Druhú desiatku vytrvalo okupoval znakár Filip Firkaľ, ktorý si vybojoval štyri umiestnenia v druhej desiatke, keď najlepšie skončil trinásty na 50 m znak. Barbora Serbinová a Vilam Terkoš potvrdili svoje kvality ziskom sedemnásteho či osemnásteho miesta.
Škola plávania pre najmenších
Nová forma prípravy a tréningu, ktorú sme zaviedli v našom klube, hovorí, aby sa plavec zúčastňoval čo najväčšieho počtu nielen tréningových hodín, ale aj samotných pretekov. Preto sme vycestovali pod Tatry v rekordnom počte aj za výraznej pomoci sponzorov (Chemes a.s., Tytex s.r.o., Muller Textiles Sloakia, Grimen s.r.o.), partnera CVČ - Dúha Humenné, a rodičov našich najmenších nádejí. Verím, že táto forma nám prinesie očakávané ovocie a o menách ako Oliver Firkaľ, Daniela Gribaničová, Lea Diničová, Lenka Melničáková, Horvát Tomáš, Kušnírová Alexandra, Terifajová Terézia, Babinčák Vladimír, Al-Ahdal Leo, Babjak Kamil, Dúcová Nina, Gribaničová Stanka, Horvátová Kristína, Hovanec Filip, Kopčová Dominika, Koškovská Patrícia, Kučalová Saška, Latta Richard, Miková Katarína, Onderišin Samo, Čajbíková Sarah a Šandor Artur budeme v budúcnosti ešte veľa počuť a budú pokračovať v nastúpenom trende výkonnosti plavcov PK CHEMES HUMENNÉ.
Diplomatické úspechy humenského plávania
Na záver mi dovoľte spomenúť úspechy aj na poli diplomacie, na ktorých má najväčšiu zásluhu predseda plaveckého klubu a zároveň člen výkonného výboru Slovenského Plaveckého Zväzu pán Marián Tomahogh. Aj v Poprade sme vykonávali okrem stálych trénerských povinností (Tomahogh, Kirschner) aj úlohy z hľadiska technického zabezpečenia, a to formou práce rozhodcov (Blaško, Rabajdová, Pencák, Serbin, Sabovčík, Levický), ktorých si pre ich dobré meno a kvalitu priamo vyžiadal organizátor pretekov. Dovoľte mi vyzdvihnúť poctu, ktorú nám udelila Slovenská Plavecká Federácia, a to organizovaním "Letných Majstrovstiev Slovenskej Republiky v plávaní seniorov, juniorov a 14. ročných žiakov" v dňoch 1. - 3. 7. 2011 na letnom kúpalisku v Humennom, na ktoré srdečne pozývame širokú športovú verejnosť.
Autor: lev
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín