KAMENICA NAD CIROCHOU/KOŠICE. Kamenické letisko začali stavať v roku 1932 a svoju prevádzku začalo pred 70 rokmi, teda v roku 1941. Tento rok bude, zdá sa, jeho historickým míľnikom.
Atraktívne študijné odbory
Aeroklub Kamenica nad Cirochou spolupracuje s Leteckou školou Košice, ktorá vznikla v roku 1992 a je jedným z článkov Slovenského národného aeroklubu (SNA) generála M. R. Štefánika. "Podstatná časť absolventov našej školy sa stala profesionálmi v civilnom alebo vojenskom letectve. Sú aj pilotmi, napríklad na typoch MIG-29, resp. L-39, alebo sú kapitánmi na boeingoch či iných typoch lietadiel," hovorí Radoslav Horňák z Leteckej školy. Vysvetľuje, že škola požiadala Košický samosprávny kraj o to, aby mohla od budúceho školského roku otvoriť študijné odbory pilot, pilot-mechanik a letuška. Dodáva, že dôvodom bol veľký záujem o tieto profesie zo strany spoločnosti Aero Job, ktorá garantovala budúcim absolventom pracovné miesta, rovnako ako aj podporu pri ďalšom vzdelávaní. "Súhlas na otvorenie týchto študijných odborov sme dostali," hovorí.
Na letisku získajú praktické vedomosti
Horňák dodáva, že do náboru žiakov angažoval náčelník letiska v Kamenici nad Cirochou Arnošt Foff. "Záujem o tieto študijné odbory malo 150 študentov, no my sme z nich vybrali len 52," hovorí Horňák. Dodáva, že pochádzajú z Humenného, Michaloviec, Trebišova či Giraltoviec. Vysvetľuje, že teoretické vyučovanie bude v Košiciach na strednej priemyselnej škole, no praktické skúsenosti získajú študenti nielen v Košiciach, ale aj na letisku v Kamenici nad Cirochou. Tu bude mať škola od septembra oficiálne školiace stredisko.
Hodiny bezmotorového aj motorového lietania budú v Kamenici
Horňák dodáva, že u budúcich študentov budú klásť veľký dôraz na rozvoj jazykových znalostí. Kým budúci piloti absolvujú v Kamenici hodiny bezmotorového a neskôr motorového vzdelania, letušky získajú odborné znalosti hotelovej akadémie. Ďalšie vzdelávanie a uplatnenie pilotov sa bude po skončení štúdia na Leteckej škole v Košiciach odvíjať od potrieb Aero Jobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín