Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Maturant Lukáš vracia v poviedkach život Brekovskému hradu

Silueta zrúcanín Brekovského hradu, hradný kopec či samotná atmosféra v častiach hradu s impozantným ďalekým výhľadom na krajinu a informácie z bohatej histórie hradu stačia študentovi Lukášovi Manovi na to, aby v jeho fantázii ožili dramatické príbehy.

Lukáš Mano. Hrad Brekov má za sebou rušnú minulosť. Kým o nej historici píšu vo faktoch, Lukáš na základe nich vymýšľa príbehy o ľuďoch, ktorí na hrade žili.Lukáš Mano. Hrad Brekov má za sebou rušnú minulosť. Kým o nej historici píšu vo faktoch, Lukáš na základe nich vymýšľa príbehy o ľuďoch, ktorí na hrade žili. (Zdroj: kor)

Silueta zrúcanín Brekovského hradu, hradný kopec či samotná atmosféra v častiach hradu s impozantným ďalekým výhľadom na krajinu a informácie z bohatej histórie hradu stačia študentovi Lukášovi Maňovi na to, aby v jeho fantázii ožili dramatické príbehy, ktoré sa na hrade možno raz odohrali.

BREKOV/STRÁŽSKE. Lukáš Maňo je maturant. Okrem toho, že si plní svoje študentské povinnosti, stihne vo svojom voľnom čase veľa čítať. Navyše, keď ho kopne múza, aj písať dramatické príbehy, ktoré sa odohrávajú v minulosti. Najnovšie z nich situuje na hrad Brekov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Začiatky: Príbehy si lepil do zošita

Lukáš žije neďaleko hradu, v Strážskom. Odmala bol výborným žiakom, ktorý rád čítal. "Prvú veľkú knihu som dostal a prečítal ako desaťročný," spomína s tým, že odvtedy číta knihy rôznych žánrov. V tom veku sa stal žiakom Osemročného gymnázia v Michalovciach. "Matematika ma veľmi nenadchla, ale veľmi ma zaujímal dejepis. Po čase som zistil, že ma veľmi baví literatúra," hovorí. "Keď som mal 11 - 12 rokov, skúšal som písať najprv poéziu. Boli to však skôr len také rýmovačky. Potom som však začal písať svoje vlastné príbehy. Vzal som papier formátu A4, preložil ho na polovicu, napísal som na naň príbeh, a potom som ho nalepil do špeciálneho zošita," vraví. V zošite sa tak po krátkom čase začali hromadiť rôzne príbehy, ktorým nechýbali zaujímavé literárne postavy, ale aj atraktívne prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Vo fantázii sa dokázal preniesť kamkoľvek

"Písal som napríklad príbeh o pirátoch. Keďže tu na Slovensku more nemáme, situoval som ho vtedy do Francúzska, Španielska. V tom čase som v týchto príbehoch nemal skoro žiadne historické súvislosti," podotýka. S úsmevom dodáva, že v tvorivom zápale nemal čas klásť dôraz na nejakú estetickú úpravu: "Príbehy boli napísané takým mojím zvláštnym škrabopisom, ktorému som rozumel najviac, hádam, len ja." Priznáva, že v nich dominovali istým spôsobom akční mužskí hrdinovia. Dámy si za hlavné postavy nevyberal, no v príbehoch, kde zaúradovala aj láska, mali svoje významné postavenie. Hlavný hrdina pre ne, samozrejme, často obetoval aj život.

Zaujímavá zbierka poviedok

Lukáš svoje príbehy nepísal pre zamknutú zásuvku písacieho stola. Potom, čo ich čítala mama, otec a brat, ich dával prečítať aj svojim spolužiakom v škole. "Nikdy som sa nestretol s nejakými poznámkami na moju adresu. Naopak, všetci ma podporovali. Príbehy sa im páčili," hovorí. Lukášova tvorba sa však páčila aj odborníkom, ktorí ju posudzovali na rôznych literárnych súťažiach, do ktorých sa zapojil. Počas celého štúdia si vždy našiel čas, aby napísal nejaký príbeh. Inšpiroval sa históriou. Vo svojej zbierke má už 20 zaujímavých poviedok, ktorým nechýba dramatická zápletka a často atmosféra bojísk, na ktorých udatní hrdinovia položili aj svoj život za vznešený ideál.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad Brekov a Lukáš

V poslednom čase sa však stal centrom jeho literárnej tvorby hrad Brekov. "Bol som na hrade s priateľkou. Veľmi sa jej páčil. Zhovárali sme sa o tom, čo sa tam mohlo niekedy odohrať, akú má históriu a prišli sme na to, že ani nevieme, kto čo o hrade napísal," vraví. Lukáš však nezostal nečinný. Cez internet sa skontaktoval s riaditeľom Združenia na záchranu Brekovského hradu Stanislavom Macinským. Po krátkom čase už hltal informácie o histórii hradu z internetovej stránky, na ktorú ich združenie sústreďuje. Lukáša to v jeho fantázii doslova katapultovalo do minulosti, keď bol hrad nielen obývaný, ale viac ako často aj dobývaný.

Príbeh o sile lásky

"Prvý príbeh z hradu Brekov som nazval Kuchárova dcéra. Inšpiroval som sa históriou, podľa ktorej sa v istom období postavili proti sebe majitelia hradu, bratia Drugetovci. Kým jeden sa počas mocenských bojov pridal na stranu Habsburgovcov, druhý sa pridal k Jánovi Zápoľskému. Práve on zaútočil na hrad Brekov a chcel si ho podmaniť," hovorí Lukáš. Dodáva, že v jeho fantázii však vznikol príbeh o tom, ako jednému z bratov pomáhala pri úteku z hradu, ktorý pustošili silné vojská majúce prevahu nad jeho obrancami, dievčina, ktorá Drugeta milovala. Jednoduché dievča bez urodzeného pôvodu sa rozhodlo dostať ho z hradu tajnou chodbou, čo sa jej aj podarilo. V Lukášovom príbehu ju však vojaci, ktorí sa chceli zmocniť hradu aj Drugeta, chytili a mučili, aby prezradila, kde sa Druget skrýva. Dievčina aj napriek krutému zaobchádzaniu nepovedala ani slovo. Za svoju lásku k mladému šľachticovi položila život. "Tento prvý príbeh som venoval svojej priateľke Veronike," podotýka Lukáš.

Z čias, keď na hrade pretieklo veľa krvi obrancov

V druhom príbehu s názvom Brekovský väzeň je hlavným hrdinom kastelán hradu. "Situoval som ho na začiatok 14. storočia," vraví Lukáš. Príbeh zavedie čitateľa medzi obrancov hradu, ktorí neváhajú kvôli svojej prísahe brániť hrad až do poslednej chvíle, položiť zaň svoj život. Lukáš sa vo svojich príbehoch nesústreďuje len na opisy historických bitiek, ale rozohráva vzťahy a čitateľa dokáže vtiahnuť do momentov, keď jeho hlavní hrdinovia prežívajú svoje osobné drámy. Ako napríklad v príbehu Ján Kaprsberg. "V ňom veliteľ vojsk, ktoré zaútočili na hrad Brekov, za istých okolností zachránil jedného z obrancov hradu. Ten, keď sa preberal z bezvedomia v momente, keď sa jeho záchranca nad ním skláňal, v domnienke, že ho ide pripraviť o život, mysliac si, že sa bráni, svojho záchrancu zabil.

Raz možno vydá knihu príbehov o hrade

Aj keď sú príbehy plné dramatických momentov, je to pohodový mladý muž. S úsmevom však priznáva, že v poslednom čase tak trochu nevyspatý. "Príbehy píšem hlavne v noci. Najprv ich píšem rukou do zošita, potom si s nimi sadnem k počítaču," hovorí. Lukáš má písanie v krvi a v budúcnosti sa mu chce profesionálne venovať. "Chcem študovať žurnalistiku. V budúcnosti by som rád pracoval ako novinár, alebo aj ako redaktor v televízii," vraví príjemným hlasom. Dodáva, že okrem maturity ho preto čakajú aj prijímačky na vysokú školu. Dodáva, že momentálne je vo fáze, keď v jeho hlave drieme veľa nápadov, myšlienok o ľuďoch, ktorých život bol v minulosti spätý s hradom Brekov. Vraví, že netuší, kedy a o čom napíše ďalší príbeh. Všetko záleží od jeho invencie. Príbehy by však veľmi rád dal niekedy v budúcnosti dokopy v knihe, na ktorej by sa hrdo vypínal hrad Brekov v časoch svojej najväčšej slávy. "Keď napíšem príbeh o tomto hrade, mám pocit akoby som mu istým spôsobom na chvíľu vrátil život," prezrádza.


Kniha. Lukáš má svoje príbehy pohromade v tomto zošite, do ktorého ich píše najprv rukou. Potom ich spracuje na počítači. Vraví, že by ich rád napísal ešte viac a vytvoril z nich knihu. Foto: kor


Hlavná brána hradu Brekov. Dávne bitky o hrad zapadli prachom, do zabudnutia upadli aj udatní hrdinovia, ktorí oň zvádzali boje. Lukáš sa snaží svojimi príbehmi vdýchnuť hradu život. Foto: kor

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 720
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986
  1. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  2. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  3. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  4. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  5. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  6. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  7. Julius Kravjar: Kandidáti
  8. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 691
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 645
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 140
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 686
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 258
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  2. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  3. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  4. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  5. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  6. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  7. Julius Kravjar: Kandidáti
  8. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 691
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 645
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 140
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 686
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 258
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu