Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Poľovný revír vo vojenskom obvode Valaškovce je ďalej tabu

Ako z chlpatej deky lezú von informácie o poľovnom revíri vo Vojenskom obvode Valaškovce aj od nového vedenia rezortu obrany.

Asfaltka až pod dvere. Vedie lesmi vo Vojenskom obvode Valaškovce. V tejto honosnej chate prenocuje údajne najviac 9 ľudí. Zato ďalší 11 sa s nimi vojdú do spoločenskej miestnosti.Asfaltka až pod dvere. Vedie lesmi vo Vojenskom obvode Valaškovce. V tejto honosnej chate prenocuje údajne najviac 9 ľudí. Zato ďalší 11 sa s nimi vojdú do spoločenskej miestnosti. (Zdroj: archív čitateľa)

Vyhýbavo reaguje na otázky o majetku štátu aj samotné vedenie Vojenských lesov a majetkov, ktoré tam roky hospodária. V ich informáciách o majetku štátu v špecifickej lokalite a jeho využití chýbajú práve tie fakty, na ktoré je verejnosť azda najviac zvedavá.

KAMENICA NAD CIROCHOU/BRATISLAVA. Novému vedeniu ministerstva obrany sme poslali otázky, ktoré sme zostavili na základe podnetov našich čitateľov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tí sa zaujímali o odštepný závod Vojenských lesov a majetkov (o. z. VLM SR) v Kamenici nad Cirochou. A mali aj vlastné postrehy.

SkryťVypnúť reklamu

Majetok VLM SR nie je súkromný, patrí štátu

Lukáš Milan z komunikačného a tlačového odboru ministerstva nám uviedol, že výmera Vojenského obvodu (VO) Valaškovce je podľa evidencie vo vojenskom katastri nehnuteľností 119 228 981 m2. Hranica Vojenského výcvikového priestoru Kamenica nad Cirochou sa zhoduje s hranicou VO Valaškovce.

"Celé územie VO môže byť využívané podľa zákona na zabezpečovanie úloh obrany štátu, a teda aj na výcvik Ozbrojených síl," vysvetlil.

Dodal, že všetok majetok, na ktorom VLM SR hospodária, patrí štátu. A hoci uviedol, že všetky nehnuteľnosti, ktoré VLM SR spravujú, sú verejne prístupné na katastrálnom portáli, na naše konkrétne otázky, v ktorých sme sa o ne zaujímali, sme v drvivej väčšine odpoveď nedostali.

SkryťVypnúť reklamu

Nad Kamienkou priznali budovy, cenu rekonštrukcie nie

Pýtali sme sa na budovy vo VO Valaškovce, tesne nad obcou Kamienka. L. Milan odpovedal, že je tam administratívna budova Lesnej správy Kamienka. Popísal, že v kanceláriách sídli vedúci lesnej správy, dvaja polesní a sedem lesníkov s tým, že je tam služobný byt lesníka a samostatne tam ešte stoja hospodárske budovy lesnej správy. Ich vznik datoval do rokov 1951 a 1960. Priznal, že ich v roku 2005 VLM SR zrekonštruovali. Výšku projektových a investičných nákladov rekonštrukcie, o ktoré sme sa zaujímali, sme sa od neho ale nedozvedeli.

Chata Nová Zálomka vyrazila ľuďom dych

"Keď som túto chatu prvýkrát uvidel, nemohol som uveriť vlastným očiam!" napísal nám náš čitateľ o chate Nová Zálomka, ktorá je vo VO.

SkryťVypnúť reklamu

Práve ju vo svojich podnetoch naši čitatelia často skloňovali s poľovačkami vysoko postavených poľovných hostí. Tí si mohli na zver streliť údajne priamo z jej balkóna. Medzi ľuďmi kolovali rôzne historky o jej existencii, no kvôli zákazu vstupu do VO zostali dlho v rovine fám.

Až kým povolenku na vstup do lesa nedostali aj bežní obyvatelia obcí okolo VO. "Je obrovská. Z obce Ptičie k nej natiahli elektrické vedenie a vybudovali novú, asi 11-kilometrovú asfaltku. Chata má exkluzívne a drahé zariadenie," popísal nám náš zdroj.

Spomenul zaujímavosť: "Pred jej výstavbou zhorela chata Hincov laz a popolom ľahla aj chata na Býkovom grúne a Búdy. Chatu Na Kline zrekonštruovali a pristavali altánok."

Nábytok z kože a s parožím je vraj bežne dostupný

O zhorených chatách nebolo v odpovedi z ministerstva ani zmienky. O chate Nová Zálomka sme sa dozvedeli, že ju začali stavať v roku 2002. Dva roky nato sa VLM SR rozhodli pre jej dostavbu.

Hovorca rezortu obrany sa podpísal pod nie veľmi transparentnú vetu. Žiaľ, jedinú, v ktorej v súvislosti s touto chatou spomenul peniaze: "Dovtedy bolo použitých zhruba 330-tisíc eur."

Naše otázky, akú výšku dosiahli projektové aj investičné náklady, či koľko z tejto sumy tvorilo vybavenie chaty, zostali bez odpovede. Zareagoval ale na otázky o luxusnom vybavení: "Nábytok je z prírodného dreva, stoličky sú drevené s aplikáciou parohov a s prírodnou kožou. Ide o bežne vyrábané kusy, ktoré možno zakúpiť v špecializovaných obchodoch na Slovensku alebo v Českej republike." Ich bežnú cenu ale znova nepridal.

"Iný" rozmer efektivity

Hoci VLM SR do chaty podľa rezortu vrazili do roku 2004 330-tisíc eur, ubytovať sa v nej môže len 9 osôb a do spoločenskej miestnosti sa zmestí 20 ľudí. Ďalšou perličkou je, že hoci ju vybavili štandardne vybavenou kuchyňou, zamestnanci VLM SR pendlovali odtiaľ po stravu do závodnej jedálne VLM SR do obce Kamenica.

"Toto zariadenie nemá komerčný charakter, nejde o motorest ani horskú chatu. Teda aj posudzovanie efektívnosti má iný rozmer. Nachádza sa vo VO, a preto akákoľvek komerčná činnosť neprichádza do úvahy," poučili nás z rezortu.

Cenník ubytovania, podľa ktorého sa na chate Nová Zálomka riadia, je podľa hovorcu je na požiadanie k dispozícii v odštepnom závode VLM SR v Kamenici nad Cirochou.

A hoci sme sa pýtali práve na cenník, odpovede sme v oficiálnom stanovisku, aj napriek zákonu o slobodnom prístupe k informáciám, nedočkali.

Narobili obory, šľachtili jeleňa a záujem o lov je nízky

Poľovníctvo sa vo VLM SR riadi všeobecnými predpismi o love a chove zveri. Podnik má vypracované svoje vnútropodnikové zásady a cenníky poplatkového lovu.

"Vo Vojenských lesoch má všeobecne právo na poplatkový lov každý bez obmedzenia," zdôraznil L. Milan. Vyvrátil tým tvrdenia našich čitateľov: "Poplatkový lov teda nie je využívaný iba úzkym okruhom poľovných hostí z vyšších sociálnych vrstiev. Jediným obmedzením pre takýto lov je naplnenie plánu lovu v určitom druhu zveri, čo do množstva, alebo vekových tried."

A hoci VLM SR v nedávnej minulosti masívne investovali do výstavby obôr pre jeleniu a diviačiu zver a snažili sa aj vyšľachtiť karpatského jeleňa, hovorca nepotešil: "Na území OZ Kamenica je záujem o lov trofejovej zveri s vyššou finančnou hodnotou malý."

Len nie žiadne čísla?

Snažili sme sa overiť si, či sú naše predpoklady, že tržby sú kvôli malému záujmu nízke, správne. Nedalo sa. Základná finančná analýza aj napriek našej žiadosti v odpovediach nebola. Len: "V súčasnosti sa priame investície do zverníc nevykonávajú. Vynakladané prevádzkové náklady súvisia najmä s nákupom krmiva pre zver, údržbou a opravami poľovníckych zariadení, realizáciou nových políčok pre zver a veterinárnou starostlivosťou." Koľko to ročne stojí, tiež nespomenuli.

Do výcvikového priestoru ani fuka, na chatu sa nájde

Dozvedeli sme sa, že od roku 2003 do vojenského výcvikového priestoru zo štátneho rozpočtu, z kapitol ministerstva obrany investovali celkovo 507 295 eur: "V roku 2003 to bola rekonštrukcia prípojky vysokého napätia v sume 240 241 eur a v roku 2007 bola ukončená rekonštrukcia čističky odpadových vôd v sume 267 054 eur."

A hoci podľa hovorcu v tomto roku nevyčlenil na rekonštrukciu nehnuteľného majetku vo výcvikovom priestore ani cent a do roku 2014 tu investovať ani neplánujú, odštepný závod VLM SR v Kamenici našiel peniaze na rekonštrukciu ďalšej chaty. Stavia na Vinianksom jazere. Hovorca uviedol, že tamojšia chata to už potrebovala, lebo je drevená a z roku 1965.

Chatička na rodinné rekreácie: Žiadne čísla o investícii

L. Milan dodal aj to, že rekonštrukciu chaty pri jazere iniciovali zástupcovia odborového zväzu VLM SR. A preto ju ani pozemok nepredali, ale naopak, položili základy chaty novej, drevenej. Pre koho?

Keďže podľa hovorcu bolo v minulosti na 95 percent využívaní pre závodnú rekreáciu zamestnancov a ich rodiny, zostane to tak naďalej.

Od roku 1965 zostalo po postupnom prepúšťaní z bývalých kmeňových zamestnancov VLM SR len torzo. Z väčšiny, o ktorých kvalifikáciu bol záujem sú dnes živnostníci, ktorí pre VLM SR pracujú.

Podľa nášho zdroja zo zamestnancov odštepného závodu v Kamenici bol na rodinnej rekreácii na tejto chate málokto. Koľko stál projekt a aká je výška investície do rekonštrukčných prác, sme sa, v duchu tradície VLM SR, nedozvedeli. Aj keď sme sa na to pýtali.

Čaro nefalšovanej prírody. Za chatou je možné parkovať. Keďže stojí v strede lesov, poľovníci si chránia autá v takýchto garážach. Foto: archív čitateľa

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 2. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku
 3. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 4. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 5. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 2. Zimná ríša divov Maďarska
 3. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 4. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 5. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 6. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
 7. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 8. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 12 446
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 925
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 041
 4. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 4 198
 5. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 071
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj 1 145
 7. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 107
 8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 099

Blogy SME

 1. Štefan Bukovan: Domáci mazlíčkovia a ich vystrájanie
 2. Šimon Briatka: 2-minútové pravidlo – akčná produktivita a budovanie zvykov
 3. Soňa Bulbeck: o Bolte a o ľuďoch...
 4. Peter Papík: Nedostatok odborných učiteľov
 5. Matej Galo: Čaká Putina rovnaký osud ako Miloševiča?
 6. Robert Štepaník: diel 79 - Mimi Parker (Low) - R.I.P.
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska
 8. Martin Sukupčák: SAS - ke tlieskam, radšej koniec agónii
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 236 716
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 914
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 176
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 953
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 905
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 278
 7. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 217
 8. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 2 632
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico, Anna Bubeníková, Jaroslav Haščák.

Bývalý pracovník SIS Holúbek mal po vyhadzove problém nájsť si prácu.


2 h
Predseda vlády SR Eduard Heger pri predstavovaní pomoci domácnostiam.

Podľa Hegera sú peniaze zakomponované v návrhu rozpočtu, jeho podpora je neistá.


2 h
Rudolf Zajac (ANO) bol ministrom zdravotníctva v druhej vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ).

Rudolf Zajac bol ministrom zdravotníctva v druhej vláde Mikuláša Dzurindu.


2 h

Sledujte online prenos.


Sportnet 4 h

Blogy SME

 1. Štefan Bukovan: Domáci mazlíčkovia a ich vystrájanie
 2. Šimon Briatka: 2-minútové pravidlo – akčná produktivita a budovanie zvykov
 3. Soňa Bulbeck: o Bolte a o ľuďoch...
 4. Peter Papík: Nedostatok odborných učiteľov
 5. Matej Galo: Čaká Putina rovnaký osud ako Miloševiča?
 6. Robert Štepaník: diel 79 - Mimi Parker (Low) - R.I.P.
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska
 8. Martin Sukupčák: SAS - ke tlieskam, radšej koniec agónii
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 236 716
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 914
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 176
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 953
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 905
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 278
 7. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 217
 8. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 2 632
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu