Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Poľovný revír vo vojenskom obvode Valaškovce je ďalej tabu

Ako z chlpatej deky lezú von informácie o poľovnom revíri vo Vojenskom obvode Valaškovce aj od nového vedenia rezortu obrany.

Asfaltka až pod dvere. Vedie lesmi vo Vojenskom obvode Valaškovce. V tejto honosnej chate prenocuje údajne najviac 9 ľudí. Zato ďalší 11 sa s nimi vojdú do spoločenskej miestnosti.Asfaltka až pod dvere. Vedie lesmi vo Vojenskom obvode Valaškovce. V tejto honosnej chate prenocuje údajne najviac 9 ľudí. Zato ďalší 11 sa s nimi vojdú do spoločenskej miestnosti. (Zdroj: archív čitateľa)

Vyhýbavo reaguje na otázky o majetku štátu aj samotné vedenie Vojenských lesov a majetkov, ktoré tam roky hospodária. V ich informáciách o majetku štátu v špecifickej lokalite a jeho využití chýbajú práve tie fakty, na ktoré je verejnosť azda najviac zvedavá.

KAMENICA NAD CIROCHOU/BRATISLAVA. Novému vedeniu ministerstva obrany sme poslali otázky, ktoré sme zostavili na základe podnetov našich čitateľov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tí sa zaujímali o odštepný závod Vojenských lesov a majetkov (o. z. VLM SR) v Kamenici nad Cirochou. A mali aj vlastné postrehy.

Skryť Vypnúť reklamu

Majetok VLM SR nie je súkromný, patrí štátu

Lukáš Milan z komunikačného a tlačového odboru ministerstva nám uviedol, že výmera Vojenského obvodu (VO) Valaškovce je podľa evidencie vo vojenskom katastri nehnuteľností 119 228 981 m2. Hranica Vojenského výcvikového priestoru Kamenica nad Cirochou sa zhoduje s hranicou VO Valaškovce.

"Celé územie VO môže byť využívané podľa zákona na zabezpečovanie úloh obrany štátu, a teda aj na výcvik Ozbrojených síl," vysvetlil.

Dodal, že všetok majetok, na ktorom VLM SR hospodária, patrí štátu. A hoci uviedol, že všetky nehnuteľnosti, ktoré VLM SR spravujú, sú verejne prístupné na katastrálnom portáli, na naše konkrétne otázky, v ktorých sme sa o ne zaujímali, sme v drvivej väčšine odpoveď nedostali.

Skryť Vypnúť reklamu

Nad Kamienkou priznali budovy, cenu rekonštrukcie nie

Pýtali sme sa na budovy vo VO Valaškovce, tesne nad obcou Kamienka. L. Milan odpovedal, že je tam administratívna budova Lesnej správy Kamienka. Popísal, že v kanceláriách sídli vedúci lesnej správy, dvaja polesní a sedem lesníkov s tým, že je tam služobný byt lesníka a samostatne tam ešte stoja hospodárske budovy lesnej správy. Ich vznik datoval do rokov 1951 a 1960. Priznal, že ich v roku 2005 VLM SR zrekonštruovali. Výšku projektových a investičných nákladov rekonštrukcie, o ktoré sme sa zaujímali, sme sa od neho ale nedozvedeli.

Chata Nová Zálomka vyrazila ľuďom dych

"Keď som túto chatu prvýkrát uvidel, nemohol som uveriť vlastným očiam!" napísal nám náš čitateľ o chate Nová Zálomka, ktorá je vo VO.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve ju vo svojich podnetoch naši čitatelia často skloňovali s poľovačkami vysoko postavených poľovných hostí. Tí si mohli na zver streliť údajne priamo z jej balkóna. Medzi ľuďmi kolovali rôzne historky o jej existencii, no kvôli zákazu vstupu do VO zostali dlho v rovine fám.

Až kým povolenku na vstup do lesa nedostali aj bežní obyvatelia obcí okolo VO. "Je obrovská. Z obce Ptičie k nej natiahli elektrické vedenie a vybudovali novú, asi 11-kilometrovú asfaltku. Chata má exkluzívne a drahé zariadenie," popísal nám náš zdroj.

Spomenul zaujímavosť: "Pred jej výstavbou zhorela chata Hincov laz a popolom ľahla aj chata na Býkovom grúne a Búdy. Chatu Na Kline zrekonštruovali a pristavali altánok."

Nábytok z kože a s parožím je vraj bežne dostupný

O zhorených chatách nebolo v odpovedi z ministerstva ani zmienky. O chate Nová Zálomka sme sa dozvedeli, že ju začali stavať v roku 2002. Dva roky nato sa VLM SR rozhodli pre jej dostavbu.

Hovorca rezortu obrany sa podpísal pod nie veľmi transparentnú vetu. Žiaľ, jedinú, v ktorej v súvislosti s touto chatou spomenul peniaze: "Dovtedy bolo použitých zhruba 330-tisíc eur."

Naše otázky, akú výšku dosiahli projektové aj investičné náklady, či koľko z tejto sumy tvorilo vybavenie chaty, zostali bez odpovede. Zareagoval ale na otázky o luxusnom vybavení: "Nábytok je z prírodného dreva, stoličky sú drevené s aplikáciou parohov a s prírodnou kožou. Ide o bežne vyrábané kusy, ktoré možno zakúpiť v špecializovaných obchodoch na Slovensku alebo v Českej republike." Ich bežnú cenu ale znova nepridal.

"Iný" rozmer efektivity

Hoci VLM SR do chaty podľa rezortu vrazili do roku 2004 330-tisíc eur, ubytovať sa v nej môže len 9 osôb a do spoločenskej miestnosti sa zmestí 20 ľudí. Ďalšou perličkou je, že hoci ju vybavili štandardne vybavenou kuchyňou, zamestnanci VLM SR pendlovali odtiaľ po stravu do závodnej jedálne VLM SR do obce Kamenica.

"Toto zariadenie nemá komerčný charakter, nejde o motorest ani horskú chatu. Teda aj posudzovanie efektívnosti má iný rozmer. Nachádza sa vo VO, a preto akákoľvek komerčná činnosť neprichádza do úvahy," poučili nás z rezortu.

Cenník ubytovania, podľa ktorého sa na chate Nová Zálomka riadia, je podľa hovorcu je na požiadanie k dispozícii v odštepnom závode VLM SR v Kamenici nad Cirochou.

A hoci sme sa pýtali práve na cenník, odpovede sme v oficiálnom stanovisku, aj napriek zákonu o slobodnom prístupe k informáciám, nedočkali.

Narobili obory, šľachtili jeleňa a záujem o lov je nízky

Poľovníctvo sa vo VLM SR riadi všeobecnými predpismi o love a chove zveri. Podnik má vypracované svoje vnútropodnikové zásady a cenníky poplatkového lovu.

"Vo Vojenských lesoch má všeobecne právo na poplatkový lov každý bez obmedzenia," zdôraznil L. Milan. Vyvrátil tým tvrdenia našich čitateľov: "Poplatkový lov teda nie je využívaný iba úzkym okruhom poľovných hostí z vyšších sociálnych vrstiev. Jediným obmedzením pre takýto lov je naplnenie plánu lovu v určitom druhu zveri, čo do množstva, alebo vekových tried."

A hoci VLM SR v nedávnej minulosti masívne investovali do výstavby obôr pre jeleniu a diviačiu zver a snažili sa aj vyšľachtiť karpatského jeleňa, hovorca nepotešil: "Na území OZ Kamenica je záujem o lov trofejovej zveri s vyššou finančnou hodnotou malý."

Len nie žiadne čísla?

Snažili sme sa overiť si, či sú naše predpoklady, že tržby sú kvôli malému záujmu nízke, správne. Nedalo sa. Základná finančná analýza aj napriek našej žiadosti v odpovediach nebola. Len: "V súčasnosti sa priame investície do zverníc nevykonávajú. Vynakladané prevádzkové náklady súvisia najmä s nákupom krmiva pre zver, údržbou a opravami poľovníckych zariadení, realizáciou nových políčok pre zver a veterinárnou starostlivosťou." Koľko to ročne stojí, tiež nespomenuli.

Do výcvikového priestoru ani fuka, na chatu sa nájde

Dozvedeli sme sa, že od roku 2003 do vojenského výcvikového priestoru zo štátneho rozpočtu, z kapitol ministerstva obrany investovali celkovo 507 295 eur: "V roku 2003 to bola rekonštrukcia prípojky vysokého napätia v sume 240 241 eur a v roku 2007 bola ukončená rekonštrukcia čističky odpadových vôd v sume 267 054 eur."

A hoci podľa hovorcu v tomto roku nevyčlenil na rekonštrukciu nehnuteľného majetku vo výcvikovom priestore ani cent a do roku 2014 tu investovať ani neplánujú, odštepný závod VLM SR v Kamenici našiel peniaze na rekonštrukciu ďalšej chaty. Stavia na Vinianksom jazere. Hovorca uviedol, že tamojšia chata to už potrebovala, lebo je drevená a z roku 1965.

Chatička na rodinné rekreácie: Žiadne čísla o investícii

L. Milan dodal aj to, že rekonštrukciu chaty pri jazere iniciovali zástupcovia odborového zväzu VLM SR. A preto ju ani pozemok nepredali, ale naopak, položili základy chaty novej, drevenej. Pre koho?

Keďže podľa hovorcu bolo v minulosti na 95 percent využívaní pre závodnú rekreáciu zamestnancov a ich rodiny, zostane to tak naďalej.

Od roku 1965 zostalo po postupnom prepúšťaní z bývalých kmeňových zamestnancov VLM SR len torzo. Z väčšiny, o ktorých kvalifikáciu bol záujem sú dnes živnostníci, ktorí pre VLM SR pracujú.

Podľa nášho zdroja zo zamestnancov odštepného závodu v Kamenici bol na rodinnej rekreácii na tejto chate málokto. Koľko stál projekt a aká je výška investície do rekonštrukčných prác, sme sa, v duchu tradície VLM SR, nedozvedeli. Aj keď sme sa na to pýtali.

Čaro nefalšovanej prírody. Za chatou je možné parkovať. Keďže stojí v strede lesov, poľovníci si chránia autá v takýchto garážach. Foto: archív čitateľa

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 4. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 5. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 6. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 8. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 1. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 2. Compliance – who should be responsible?
 3. Employee's age as a new ground for notice of termination
 4. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 5. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 6. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 7. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 10. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 025
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 14 307
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 649
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 854
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 856
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 235
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 242
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 056
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor 2 080
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 018

Blogy SME

 1. Tomáš Sedliačik: Šírenie nepravdivej informácie
 2. Anton Sládek: Bratislava - Zaujímavé fasády na Leškovej ulici
 3. Jiří Ščobák: Co říkají odborníci na připravované reformy II. a III. piliera? A co si myslí lidé, kteří tyto reformy tvoří?
 4. Michael Achberger: Strata menštruácie kvôli diéte? Aj to vám hrozí
 5. Tupou Ceruzou: Kolaterálne obete lockdownu
 6. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť
 7. Martin Greguš: 6,4 mld. EUR na rok...pravda o slovenských nemocniciach a zdravotníctve...analýza rozpočtu ZDRAVOTNÍCTVA...
 8. Rasťo Valent: Zamyslenie o Messim, PSG a Barce
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 868
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 312
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 879
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 733
 5. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 482
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 374
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 702
 8. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 675
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Miestami sa môže vyskytnúť čerstvý alebo utlačený sneh.


SITA 16m
Jeden z teplomerov je pri hlavnom vstupe do úradu župy.

Poslanci žiadajú vysvetlenie a kontrolu.


a 1 ďalší 12 h
Minister Doležal (vľavo) si prezrel tunel nového západného obchvatu Prešova pri jeho nedávnom slávnostnom otvorení.

Nechce, aby diaľničiari skončili v base.


12 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ernesta Valka zavraždili v roku 2010.

Obžalovaný Radič sa môže dostať na slobodu. Začne konať ministerka.


11 h
Eduard Žitňanský

Nápad sa bude prerokovávať v skrátenom konaní, čo prešlo o jediný hlas.


16 h
Lewis Hamilton oslavuje triumf na Veľkej cene S. Arábie. V pozadí je sklamaný jeho rival Max Verstappen.

Veľkú cenu Saudskej Arábie poznačila kolízia rivalov v boji o titul majstra sveta.


11 h
Peter Tkačenko

Verbálne trestné činy nevymyslela Kolíková.


17 h

Blogy SME

 1. Tomáš Sedliačik: Šírenie nepravdivej informácie
 2. Anton Sládek: Bratislava - Zaujímavé fasády na Leškovej ulici
 3. Jiří Ščobák: Co říkají odborníci na připravované reformy II. a III. piliera? A co si myslí lidé, kteří tyto reformy tvoří?
 4. Michael Achberger: Strata menštruácie kvôli diéte? Aj to vám hrozí
 5. Tupou Ceruzou: Kolaterálne obete lockdownu
 6. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť
 7. Martin Greguš: 6,4 mld. EUR na rok...pravda o slovenských nemocniciach a zdravotníctve...analýza rozpočtu ZDRAVOTNÍCTVA...
 8. Rasťo Valent: Zamyslenie o Messim, PSG a Barce
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 868
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 312
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 879
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 733
 5. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 482
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 374
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 702
 8. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 675
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu