Na nedávnej tlačovej konferencii primátorka Jana Vaľová hovorila o cene tepla v Humennom, v ktorej často skloňovala mená konateľov Energobytu. Prezentovala správu hlavnej kontrolórky, ktorá zistila nedostatky pri správe bytov v osade. Primátorka už vypovedala zmluvu mesta s firmou Energobyt. Jej konatelia tvrdia, že primátorka uviedla nesprávne informácie, ktoré poškodili ich dobré obchodné meno.
HUMENNÉ. Na oficiálnej internetovej stránke mesta Humenné je prístupný videozáznam z tlačovej konferencie primátorky Jany Vaľovej (Smer-SD). Prostredníctvom médií vyslala verejnosti jasný signál, že pristrihuje krídelká humenskej eseročke Energobyt.
Konateľ: Slová o správcovstve a opravách majú ďaleko od pravdy
Primátorka Vaľová uviedla: "Koncom roka 2010 som vypovedala zmluvu Energobytu ako správcovi všetkých bytových a nebytových priestorov v tomto meste." Povedala, že na základe tejto zmluvy na dobu neurčitú s ročnou výpovednou lehotou "vykonáva Energobyt všetky opravy od kľúča až po strechy na každej jednej budove v tomto meste".
Konateľa Energobytu Mariána Lopatu to prekvapilo: "Keďže slovám primátorky prikladajú ľudia váhu, vyznelo to pre nich tak, že spravujeme, ale aj opravujeme hádam aj jej rodinný dom... Z jej tvrdenia to totiž priamo vyplýva. Že máme v Humennom v našej správe všetko? Faktom však je, že vykonávame činnosti súvisiace so správou 3 601 bytov v osobnom vlastníctve pre spoločenstvá vlastníkov bytov, no sme správcami len 686 mestských bytov v 12 domoch, 195 nebytových priestorov a 25 neobsadených bytov na Kukučínovej ulici."
Lopata: Nedostatky boli len pri bytoch v osade
Primátorka povedala, že k vypovedaniu zmluvy ju motivovala aj správa kontrolórky mesta z augusta minulého roku, ktorá vypísala nedostatky na niekoľko strán. "Kde sa vytýka práve správa týchto nebytových priestorov," uviedla primátorka.
Lopata oponuje: "Nešlo o žiadne nebytové priestory, ale mestské byty nižšieho štandardu na Podskalke, kde žije jedna z najproblémovejších sociálnych skupín obyvateľov. Tie sú v našej správe." Podľa Vaľovej doklady Energobytu "nezahŕňali vznik nájomných pomerov" alebo na nájomných zmluvách chýbali podpisy nájomcov.
Andrej Bača, ďalší konateľ Energobytu, pri kontrole nájdené nekompletné nájomné zmluvy zdôvodnil slovami: "Boli k bytom, v ktorých mali nájomcovia nedoplatky. Aj napriek tomu ich mesto nedeložovalo a bývali v nich. Hoci na byt ako neplatiči stratili nárok, mesto ich v ňom nechávalo. Bolo to aj preto, že 'na ulicu' by dostali rodičov, no na pobyt ich detí v detských domovoch by museli prispievať z mestských peňazí. My sme nemohli rodiny neplatičov deložovať. Na taký krok nám chýbali súdne rozhodnutia. Je to problém samosprávy, nie náš."
Nájomníci nepodpísali zmluvy
Bača vysvetlil aj chýbajúce podpisy nájomníkov na nájomných zmluvách: "K ich podpísaniu sme ich vyzvali písomne, ďalšiu výzvu sme im doručili cez mestských policajtov, no aj tak neprišli. Sú to ľudia zo sociálnej skupiny, s ktorou nie je jednoduchá komunikácia a spolupráca." Lopata dodal, že primátorka im vytýkala aj to, že niektoré dokumentácie nájomcov z Podskalky neboli úplné. "Áno, v spisoch chýbala agenda súvisiaca s prebiehajúcimi súdnymi spormi, ktorá bola u mestského právnika."
Zmluvu uzavreli po verejnej súťaži
Konatelia firmy Bača a Lopata nechápu, že primátorka vyslovila nespokojnosť s ich firmou po 18 rokoch spolupráce s mestom. "Za ten čas nikto našu činnosť verejne nespochybnil. Zmluvný vzťah s mestom máme po tom, čo sme zvíťazili vo verejnej súťaži spomedzi ôsmich firiem," tvrdia.
Konatelia popierajú, že by bol Energobyt finančne nevýhodný. Za správu mestských bytov inkasujú mesačný poplatok vo výške 3,25 eura bez DPH. "Nájomcovia platia ale 3,90 eura. Rozdiel tvorí cena DPH. Tú si nenechávame my, ale posielame ju štátu," vysvetľujú. Tvrdia, že sú to dezinformácie a v prípade poškodzovania obchodného mena sa budú brániť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín