DLHÉ NAD CIROCHOU. Ďalšou pútavou akciou detí z materskej školy, ktorou obohatili svoju klenotnicu ľudových tradícií, bolo vynášanie Moreny.
Šli s ňou k Ciroche
Tentoraz opäť prezlečené v krojoch s učiteľkami sa vybrali so slamenou Morenou k neďalekej Ciroche. Na brehu sa začali jarné hry, mládenci vyspovedali gazdinky, či im navarili šúľance, nechali kúsok voňavej slaniny či dosť vajec alebo chleba krajec. Ak by sa tak nestalo, boli by im všetky hrnce pobili, a to veru gazdinky v žiadnom prípade nechceli.
Morena je staroslovanskou bohyňou zimy a smrti. Vynášanie Moreny má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie môžu ovplyvniť.
Deti vedia tradičné veršíky
Morena symbolizovala zimu. Ak ľudia chceli, aby prišla jar, upálili ju, utopili v potoku, zhodili zo skaly či z mosta. Škôlkari slamenú Morenu vyzliekli, zapálili a hodili do Cirochy. Pútavo hľadeli na prúd rieky, ktorý Morenu odnášal ďaleko. „Tak a už môže prísť jar," tešili sa. Na záver si povedali: „Všade práce veľa, tak poďme do poľa, Morena už zmizne, nech sa práca začne!"
Autor: Valéria Polačková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín