Paradoxne, cesta leží mimo obce a miestni ju využívajú len minimálne. Úsek je v katastri obce Rovné, a preto sa musí postarať o čistenie okolia cesty, odvoz odpadu aj jeho zaplatenie.
ROVNÉ/POD ĽACHOVOU. Cestný úsek s obmedzenou premávkou aj naďalej zdoláva každodenné zaťažkávacie skúšky počas náporu áut, ktoré pendlujú medzi Udavským a Papínskou dolinou. Použiteľnému jazdnému pruhu dávajú najviac zabrať autá naložené guľatinou, okoliu zase vodiči-bordelári.
Pri semafore vytvárajú vodiči smetisko
Pred semaforom v smere od Udavského sa od vlaňajšieho mája niektorí vodiči naučili zbavovať sa odpadkov rôzneho druhu. Počas čakania na zelenú cez stiahnuté okienka vyhadzovali do priekopy pri ceste obaly od potravín, plechovky od piva, nealka, prázdne plastové aj sklenené fľaše.
Podľa starostu obce Rovné Jozefa Baláža (nezávislý s podporou HZDS) sa „sortiment" rozšíril už aj o domový odpad. „Nachádzame tu bežný odpad z domácnosti zabalený vo vreciach. Ľudia chcú pravdepodobne ušetriť. Aby nemuseli platiť za vývoz odpadu, jednoducho ho nevyhodia doma, ale naložia do auta a po ceste ho vyhodia na Ľachovej," povedal.
Svoje tvrdenie oprel o fakty: „Obec tu len počas jedného čistenia našla desiatky kilogramov odpadu, ktorý sme odtiaľ odviezli na dvoch kárach."
Odpadkov sa zbavia, Rovňania to musia zaplatiť
Baláža situácia Pod Ľachovou neteší. Miesto, kde si vodiči vytvorili skládku, je v katastri obce a nerobí obci dobrú vizitku. Starosta upozornil na paradox: "Úsek je však mimo našej obce, ktorá je koncová a naši obyvatelia ním prakticky prechádzajú len minimálne."
Faktom je, že Rovňania si zo svojho obecného rozpočtu budú musieť ukrojiť časť financií na zaplatenie odvozu a uskladnenie odpadu, ktorý Pod Ľachovou vyzbierajú a v obci vytriedia do vriec.
"Za každé jedno vrece musíme zaplatiť. Tu nejde o jedno vrecko mesačne, ale o niekoľko vriec týždenne. Naposledy sme spod Ľachovej vyviezli odpadky, z ktorých sme mali desať vriec vytriedeného odpadu, plus domový odpad," upozornil starosta.
Hovorkyňa Prešovského kraja: Je nám ľúto, nepreplatíme
Vlastníkom cesty je Prešovský samosprávny kraj (PSK). Hovorkyne Úradu PSK Veroniky Fitzekovej sme sa opýtali, či je možné, aby obci preplatili náklady na odvoz a likvidáciu odpadkov.
"Je nám ľúto, čo robia nedisciplinovaní vodiči, ale riešime obrovské problémy so zabezpečením zjazdnosti ciest po povodniach, na čo smerujú všetky finančné prostriedky. S týmto problémom sa bude musieť vysporiadať obec. Možno by tam mohli nielen chodiť zbierať odpadky, ale kontrolovať, či niekto niečo vyhadzuje," reagovala hovorkyňa.
Ľachová. Cesta prechádza ponad riekou Ondava. Masívny zosuv, ktorý nastal vlani po povodniach, obmedzil premávku medzi Humenným a Papínskou dolinou. Autá jazdia len v jednom jazdnom pruhu. Foto: kor
Urbariát má o starosť menej
Výrub naklonených stromov odložia do rekonštrukcie cesty
Naklonené stromy nad cestou stále nevyrúbali. Pozemky nad cestou až po kataster Vyšného Hrušova patria Spoločenstvu lesov a pasienkov Ľachová. Ako vysvetlil jeho predseda Jozef Kováč, úsek 25 metrov nad cestou je chránený kvôli cestnému telesu a nesmeli tam zasahovať. "Ak by sme tam ťažili, riskovali by sme zosuv svahu, pretože koreňový systém stromov spevňuje svah," uviedol. Vlani v júni sa dohodli s cestármi na tom, že zrežú nahnuté stromy nad cestou a priamo v teréne ich s lesným hospodárom označili: „Išlo o 46 stromov, z nich až 34 bolo agátov, dve borovice, 4 buky a 6 hrabov." Dodal, že v septembri minulého roku ich žiadosť o povolenie výrubu odobril lesný úrad. Potom si urbariát zabezpečil na výrub špecializovaného pilčíka, mechanizmy a kontaktoval Správu a údržbu ciest PSK - oblasť Humenné s otázkou, akou formou majú ťažiť, aby neohrozili vodičov.
Stromy zrežú v rámci rekonštrukcie v lete
Kováč uviedol, že cestári reagovali: „Povedali, aby sme s výrubom počkali, že počas zimy majú s údržbou zasneženého úseku dosť starostí. Aby sme to ešte viac neskomplikovali," dodal Kováč. Predseda urbariátu zdôraznil, že výrub nie je jednoduchou záležitosťou, pretože pilčík a mechanizmy by nemohli pracovať za plnej premávky.
Hovorkyne Fitzekovej sme sa opýtali, ako dlho môže trvať celý legislatívny proces pred samotnou rekonštrukciu cesty. "Verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác bude SÚC PSK realizovať v marci. Veríme, že tento proces prebehne bez problémov. Trvať môže tri-štyri mesiace. Ak sa niektorý uchádzač odvolá, časovo sa to natiahne," pripustila. Urbariátu ide o to, či má ešte vôbec význam púšťať sa do komplikovaného odstránenia stromov. Vasiľ Guzan, riaditeľ Správy a údržby ciest PSK - oblasť Humenné, reagoval, že plánovaný výrub bude súčasťou rekonštrukcie cesty a finančné náklady naň budú súčasťou nákladov rekonštrukcie. Fitzeková uistila: "Predpokladáme, že ak všetko dobre pôjde, tak s prácami začneme v letných mesiacoch." Kováč ubezpečil, že naklonené stromy by dovtedy nemali predstavovať pre vodičov riziko. Podľa neho majú silný koreňový systém.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín