úšikov.
HUMENNÉ. Dvanásť slovenských a jeden maďarský klub sa pustilo do bojov, ktoré priniesli jedenásť historických rekordov mítingu. Tridsaťtri plavcov PK Chemes Humenné pod vedením predsedu klubu a zároveň riaditeľa preteku Mariána Tomahogha si zo svojho materského bazénu vylovilo 15 zlatých, 15 strieborných a 11 bronzových medailí.
Štefanová k elite
V tejto kategórii humenský klub reprezentovala Valentína Štefanová, ktorá sa opäť preplávala k elite, čo potvrdila ziskom dvoch zlatých a štyroch strieborných medailí. Osobné maximá si zlepšila v jej typických kraulových disciplínach na 100 m (1:02,88 min.) a 400 m (5:06,22 min.).
Babjak top junior
Najlepším plavcom - chemesákom v juniorskej kategórii je Martin Babjak, ktorý potvrdzuje svoje kvality už aj v zahraničí. V najsilnejšej konkurencii tohto mítingu dokázal pri šiestich štartoch vybojovať zlatú, dve strieborné a dve bronzové medaily. Výborný výsledok dosiahol v disciplíne 50 m voľným spôsobom, keď sa po prvýkrát v kariére dokázal vmestiť pod hranicu 25 sekúnd (24,79 sek.).
Karnajová vo forme
Juniorka Adriana Karnajová sa po zdravotných problémoch znova dostáva do pohody, čo potvrdila ziskom striebra na 100 m motýlik (1:19,80 min.), keď premožiteľku našla len v bývalej kolegyni Dominike Levickej, ktorá (študijné dôvody) prestúpila do ŠKP Košice.
Štyria mušketieri
Už viackrát spomínaní pojmom "štyria mušketieri" si akoby spravili v kategórii starších žiakov vlastné preteky: z maxima 30 medailí získali až 19... Ťažko hodnotiť, kto bol z nich najlepší. Tibor Hodbod je tréningovo najusilovnejší a kvalitnými časmi zvíťazil v disciplínach 50 m prsia (35,27 sek.), 50 m motýlik (30,87 sek.) a 100 m prsia (1:18,44 min.), striebro vyplával na 50 m voľným spôsobom a 200 m polohové preteky. Filip Levický testoval výkonnosť v ôsmich štartoch, pričom vybojoval až sedem medailí, z toho štyri zlaté: 50 m voľ. sp. (28,17 sek.), 100 m voľ. sp. (1:03,58 min.), 100 m motýlik (1:10,77 min.) a 200 m polohové preteky (2:35,26 min.), dve strieborné: 100 m znak (1:10,52 min.) a 50 m motýlik (31,31 sek.) a jeden bronz: 100 m prsia (1:21,80 min.). Matej Micikáš, ako jediný, zaznamenal progres vo všetkých disciplínach, v ktorých štartoval, čím potvrdil na úvod sezóny výbornú formu. Premožiteľa nenašiel na 50 m znak (33,04 sek.) i na 100 m znak (1:10,14 min.), bronzovo dohmatol na 50 m prsia (36,96 sek.). Posledný z "mušketierov" Adam Tóth síce na najvyšší stupeň tentoraz nedosiahol, ale striebro na 400 m voľ. sp. (5:01,93 min.), či bronzy na 100 m voľ. sp. a 200 m pol. preteky s najlepšími osobnými výkonmi uspokojili nielen jeho, ale aj trénera M. Tomahogha.
Nepopulárne i magické
Patrícia Chochoľáková zanechala príjemný dojem v prsiarskych disciplínach, keď na 50 m trati obsadila nepopulárnu štvrtú pozíciu. Znakár Filip Firkaľ si prvýkrát zaplával v kategórii starších žiakov, v silnej konkurencii 100 m znak skončil siedmy. Barbora Serbinová si tiež dokázala vybojovať dve magické siedme miesta - na 50 a 100 m znak, ale trénera Jána Pencáka potešila najmä osobnými maximami.
Mladší chlapci
Príjemne prekvapil štartové pole a naplnil slová trénera Ing. Ladislava Láncoša plavec, ktorý sa v kategórii mladších žiakov zlepšuje z pretekov na preteky - Peter Semanco. V silnej konkurencii získal striebro na 50 m znak a bronz na 200 m pol. preteky. Viliam Terkoš potešil striebrom na 100 m znak a bronzom na 100 m motýlik, ale aj krásnymi štvrtými miestami na 400 m voľný spôsob, 50 m motýlik, či 200 m polohové preteky a naznačil, že o ňom v budúcnosti ešte môžeme počuť.
Mladšie dievčatá
Patrícia Koškovská, ktorá je v tejto kategórii už druhý rok, potešila ziskom bronzovej medaily na 100 m motýlik. Zo sestier Gribaničových bola úspešnejšia mladšia Daniela, na 50 m znak a 100 m motýlik vyplávala zhodne šieste miesta. Stanka v znakárskom šprinte skončila siedma. Rovnako siedma doplávala aj Kristína Horvátová na 100 m motýlik a potvrdila stúpajúcu krivku výkonnosti. Diana Barnová a Katarína Miková umiestneniami v prvej dvadsiatke nesklamali.
Malý žralok
Medzi humenskými rybičkami bol Oliver Firkaľ, ktorý až v troch disciplínach dokázal siahnuť na najvyšší stupienok: 100 m znak, 50 a 100 m motýlik, čím ukázal, že z neho môže vyrásť ešte veľká ryba.
Najmladší plavci
Alexandra Kušnírová pravidelne potvrdzuje svoj nesporný talent, v domácej vode ziskom striebra na 100 m prsia a bronzu na 100 m znak. Poslednou získanou medailou sa môže pochváliť talentovaná Lea Diničová. Bronzom na 50 m motýlik urobila obrovskú radosť sebe i trénerovi Ing. Zoltánovi Kirschnerovi. Tomáš Horvát získal štyri siedme miesta na 50 i 100 m znak a 50 i 100 m prsia. Umiestneniami v prvej desiatke sa môžu pochváliť Terezka Terifajová, Alexandra Kučalová, či Natália Babjaková. Leo Al Ahdal, Vladko Babinčák, Kristína Gajdošová, Riško Latta, Artur Sándor síce ešte do poradia výrazne neprehovorili, ale poctivým prístupom napredujú.
Plavecké nádeje
Organizátor umožnil štartovať aj plaveckým nádejam, ktoré ešte nemajú kvôli nízkemu veku svoju súťažnú kategóriu. Veľká nádej humenského plávania, super talent, Lenka Melničáková už v tomto veku dokázala zaplávať 100 m voľný spôsob krásnym štýlom za 1:45,00 min. a svoju rozplavbu so staršími rovesníčkami vyhrala o viac ako dĺžku bazéna. Dominika Kopčová rovnako bojovnými výkonmi potešila. Vyvolala úprimný úsmev na tvárach asi stovky divákov a ukázala smer, ktorým by sa mala uberať dnešná mládež.
Poďakovanie...
Za výborne zvládnuté podujatie patrí poďakovanie plavcom za dosiahnuté výsledky a disciplínu, trénerom za trpezlivú prácu a rodičom za podporu. Pánom Csontosovi a Levickému, ktorí sa venovali a tlmočili našim hosťom z Hajdúszoboszló v Maďarsku, zamestnancom SŠaRZ pod vedením Jána Ducka, mestu Humenné, ktoré nám vytvára optimálne tréningové podmienky, partnerovi CVČ - Dúha a v neposlednom rade našim vzácnym sponzorom, bez ktorých by sme určite nevedeli fungovať na takej úrovni, ktorú nám závidí nejeden slovenský klub.
Autor: J. Čúrny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín