Hasiči z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Humennom majú v tejto vykurovacej sezóne najčastejšie výjazdy k požiarom strešných konštrukcií rodinných domov. Vo všetkých prípadoch bolo na príčine vznietenie sadzí. Hoci zákony na prevenciu myslia, hasiči sa s ich dodržiavaním stretávajú v praxi skôr výnimočne.
HUMENNÉ. Hasiči z OR HaZZ v Humennom evidujú od začiatku vykurovacej sezóny 2010-2011 až 29 výjazdov do obcí a miest horného Zemplína k požiarom, ktorých príčinou bolo vznietenie sadzí v komíne.
Sadze, špáry a staré komíny
Peter Tričák, riaditeľ OR HaZZ v Humennom a Gabriel Porvažník, zisťovateľ príčin požiarov OR HaZZ v Humennom uvádzajú, že počas tejto vykurovacej sezóny mali v okrese Medzilaborce 7, v okrese Snina 10 a v okrese Humenné až 12 požiarov od zahorenia sadzí. Vo väčšine prípadov išlo o staršie rodinné domy, staršie komíny zanesené sadzami alebo navyše k nim aj "vylepšené" špárami v telese komína. "To sú najčastejšie príčiny požiarov strešných konštrukcií s následným prepadnutím do obytných priestorov," vraví Porvažník.
Dodáva, že zatiaľ najrozsiahlejšie boli takéto prepadnutia počas požiaru strechy rodinného domu v Rokytove pri Humennom, potom v Pčolinom a pri požiari v pohostinstve v Uličskom Krivom. Zaujímavé je, že za celú sezónu pritom evidujú len jeden požiar zo zle inštalovaného netesniaceho dymovodu. Podľa Porvažníka sú usadené sadze veľmi nebezpečné. Ich prítomnosť v komíne si ľudia najčastejšie uvedomia až vtedy, keď už začnú horieť, nahreje sa celý plášť komínového telesa a sálavé teplo sa dostane do okolia cez špáry v komíne.
Chyba: Ľudia kladú komíny na posledné miesto
Porvažník vraví, že sa v praxi opakovane stretáva s komínmi, ktoré nespĺňajú požadované technické parametre: "Nie sú, ako majú byť. Sú len omietnuté alebo len jednoplášťové. Tak ľahko prejdú splodiny horenia do priestorov domu." Zdôrazňuje, že sa veľmi často stretáva s tým, že ľudia si síce zrekonštruujú dom, strechu, no zabúdajú na rekonštrukciu komína.
Za častú, no pritom fatálnu chybu pokladá: "Vymenia spotrebiče na tuhé palivo, napríklad kachľovec, krb alebo kotol, no komín vôbec neskontrolujú a zapoja ho do komínového telesa v pôvodnom stave!" Dodáva, že komíny zostávajú staré hlavne preto, lebo rekonštrukcia domu si nevyžaduje kolaudačné konanie: "Pritom podľa novej vyhlášky musí byť komín najmenej dvojplášťový! Novostavby majú už trojplášťové komíny."
Bez kominára to nepôjde
Tričák dodáva: "Pri výmene a inštalácii vykurovacieho telesa by mali ľudia podľa platnej vyhlášky volať kominára." Porvažník dodáva: "On skontroluje komín vizuálne, preverí jeho tesnosť, spíše riadnu správu z kontroly a skontrolovaný komín označí štítkom." Tričák dodáva, že za obídenie tejto povinnosti majiteľov domov pokutujú.
Každý dom by mali skontrolovať raz za 5 rokov
Hasiči netaja, že v regióne by sa zišla väčšia uvedomelosť pri prevencii nielen u majiteľov domov, ale aj samotných obecných samospráv. "Obec má robiť kontroly komínov. Každý rodinný dom by mal prejsť kontrolou raz za päť rokov. Obec má mať svojho preventivistu, ktorý vyškolí kontrolnú skupinu. Majitelia by podľa zákona o ochrane pred požiarmi, ktorý prenáša výkon štátnej správy na obce, mali umožniť tejto skupine skontrolovať vyhrievacie telesá aj komín. Skupina nesmie vstupovať do spální a obývačiek domov." Dodáva, že obce by mali takto skontrolovať aj menšie prevádzky živnostníkov: "My obciam oznamujeme, kedy u nich skontrolujme poľnohospodárske družstvo alebo drevovýrobu."
Pozor na komíny hlavne večer a v noci!
Tričák konštatuje, že v prípade, ak obce takto komíny a vykurovacie telesá v rodinných domoch nekontrolujú, sankcia z ich strany im za to nehrozí: "My zapíšeme zistené nedostatky, uložíme im opatrenia. Jediný, kto môže obec za jej nečinnosť stíhať, je prokurátor v rámci prokurátorského dozoru." Riaditeľ dodáva, že aj napriek narastajúcemu množstvu požiarov od komínových telies v tejto vykurovacej sezóne nezaznamenali žiadne úmrtie. "Tieto požiare sú zákerné tým, že ak ľuďom horí nad hlavou, často o tom nevedia. Dokonca ich na to upozornia až susedia." Porvažník zo štatistík konštatuje závažnú skutočnosť: "Drvivá väčšina takýchto požiarov sa stala večer alebo v noci, keď už ľudia spali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín