Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Školu zatápa podzemná voda, zákony na to nemyslia

Kuriózne situácie zažili a stále zažívajú v Základnej škole vo Vyšnom Hrušove. Budovu vlani počas povodní nezasiahla voda povrchová, ale voda podzemná.

Kotolňa. Všetko v nej je nové. Háčik je ale v tom, že prostredie v suteréne je ešte stále vlhké a citlivé prístroje hrdzavejú. Výnimkou preto nie sú ani poruchy vo vykurovaní školy.Kotolňa. Všetko v nej je nové. Háčik je ale v tom, že prostredie v suteréne je ešte stále vlhké a citlivé prístroje hrdzavejú. Výnimkou preto nie sú ani poruchy vo vykurovaní školy. (Zdroj: kor)

Ak by voda zaplavila školu zvonku, situáciu by nazvali povodňou, mohli by si zavolať na pomoc záchranné zložky štátu a žiadať odškodnenie. Pretože súčasná legislatíva nepozná pojem povodne z podzemnej vody, škola nemá nárok na pomoc a preplatenie škôd. Hoci, paradoxne, stúpnutie hladín podzemných vôd zapríčinili vysoké hladiny vôd povrchových.

VYŠNÝ HRUŠOV. Na posledný májový a dva prvé júnové týždne minulého roka doteraz na Základnej škole vo Vyšnom Hrušove nezabudli.

Podzemná voda a vysoké škody na majetku školy

Po lejakoch sa zdvihli hladiny Udavy aj Hrušovky. Hoci jedna aj druhá tečú ďaleko od školy, po víkende našli zamestnanci v suteréne školy pol metra vody.

"Okamžite sme nasadili čerpadlo. No voda, ktorú sme odčerpali, sa po chvíli tlačila a vracala cez steny späť," spomína riaditeľka školy Ľubica Burešová. Dodáva, že s ňou takto zápasili tri týždne: "Dookola už hladiny riek upadli a nám sa spodná voda stále vracala a tlačila do suterénu."

Burešová v tom čase ešte nevedela odhadnúť výšku škôd. Dnes to už vie presne: "Vznikli nám škody za viac ako 16 a pol tisíc eur (pol milióna korún)." Dodáva, že voda úplne zničila modernú plynovú kotolňu, špeciálnu počítačovú učebňu, sklady, kabinety a šatne.

Kvôli podzemnej vode povodňovú aktivitu nevyhlasujú

Burešová vraví, že ju aj bývalého starostu obce Stanislava Rajňáka (nezávislý) dostala do úzkych legislatíva. Vraví, že na aký paragraf, či platnú vyhlášku sa vtedy pozreli, nikde nenašli ani zmienku o tom, ako postupovať v situácii, do akej sa dostali.

"Keď sa vyliala Hrušovka a zaplavila domy, vyhlásil som 3. stupeň povodňovej aktivity (SPA). No keď pred 11 rokmi spodná voda zaplavila v suteréne školy kotolňu na tuhé palivo, narazil som na papierovačky a byrokraciu. Mali sme tam deň a noc ľudí z obce. Vodu sme vyťahovali požiarnou striekačkou. Len benzín do nej nás vtedy stál štyritisíc korún. Škody spôsobené podzemnou vodou nám neuznali a dokonca ju nikto nepodkladal za dôvod, prečo vyhlasovať SPA a mobilizovať záchranné zložky," povedal. "Po tejto skúsenosti som vlani v máji SPA nevyhlasoval."

"Starosta obce nemôže vyhlásiť stupeň povodňovej aktivity, ak sú nehnuteľnosti ohrozené stúpnutím podzemných vôd," dáva mu za pravdu hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.

Podzemná voda nie je povodeň, nemajú odškodné

Burešová ale zdôrazňuje, že práve pre nevyhlásenie 3. stupňa povodňovej aktivity, mali problémy: "Nemali sme vlastne nárok volať na pomoc zložky civilnej ochrany. Kým niekde pomáhali vynášať majetok vojaci, u nás to robili učitelia a upratovačky. Dokonca nám povedali, že správne sme nemali ani nárok volať k sebe na ťahanie vody hasičov."

Jedným dychom dodáva, že potom, čo voda konečne opadla, pochopili, do akej legislatívnej pasce ich dostala: "Vtedy nám došlo, že nie je voda ako voda!"

Riaditeľka totiž od júna nepretržite vybavovala peniaze na odstránenie škôd a aj na ich náhradu. Háčikom bolo, že sa stretli s rovnakým postojom: "Ak nevyhlásil starosta SPA, nemali ste povodeň. Ak nebola povodeň, nemohla vám spôsobiť škody, a preto nemáte nárok na ich náhradu."

Legislatívu nemenia. Lebo vyhovuje

Burešová zdôrazňuje, že aj napriek snahám sa nedostali k peniazom od štátu na preplatenie škôd. Aj hovorkyňa Hudáková reaguje, že v tejto škole vlastne povodeň nemali: "Tá je jednoznačne definovaná v ustanovení paragrafu 2 zákona o ochrane pred povodňami."

Riaditeľka ale následky porovnáva s následkami po povodni: "Nemali sme prázdniny. Dreli sme tu. Steny nasiakli vodou do výšky skoro dvoch metrov, všetko praskalo. Kovové veci v šatni hrdzaveli. Všetko sme si museli hradiť z vlastných zdrojov. Kto dnes vám čo urobí zadarmo? V poisťovni sme nepochodili. Našťastie sme našli pochopenie u ľudí na ministerstve školstva."

Vraví, že práve ministerstvo školstva im uznalo havarijnú situáciu. Zdôrazňuje: "Situácia sa ale môže kedykoľvek zopakovať. Myslíme si, že naša legislatíva by so spodnou vodou mala počítať."

Hudáková reaguje: "Ministerstvo v súčasnej dobe neuvažuje so žiadnou zmenou legislatívy v tomto smere."

Ministerstvo odporúča: Volajte hasičov a argumentujte povodňou

Hovorkyňa ministerstva životného prostredia Hudáková radí: Ak školu znova zaplaví podzemná voda, môže starosta zavolať na pomoc hasičov. Paradoxne sa vo svojom odporúčaní znova dostáva k slovu, ktoré v spojitosti s podzemnou vodou legislatíva vylučuje: "V tomto prípade je potrebné argumentovať havarijnou situáciou, alebo situáciou ohrozujúcou životy, zdravie a majetok ľudí, kultúrne dedičstvo a životné prostredie v čase nebezpečenstva povodne, počas povodne a po povodni na povodňou ohrozených územiach a na povodňou zaplavených územiach." Ďalej odporúča, aby škola vykonala také stavebné úpravy, aby sa do nej voda nedostala.

Exstarosta Rajňák reaguje: "Je to nemožné. Ak sú extrémne zrážky, proti spodnej vode nepomôže žiadna izolácia."

Rady odborníka

Hasičov do obce volá starosta

František Straňavský z Odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Humennom spomína, že podobný prípad ako vlani v Hrušove mali aj pred 15 rokmi v Brekove: "Laborec nebol vyliaty, ale bola taká vysoká hladina, že vytláčala spodnú vodu. Zaplavené boli aj jaskyne pod hradom. Vodu sme vtedy z pivníc rodinných domov čerpali po celej dedine." Novému starostovi Milanovi Nasterovi radí, že ak sa situácia zopakuje, môže vyhlásiť 2. alebo 3. SPA s argumentáciou, že voda ohrozuje majetok a zdravie. V prípade, ak spodná voda stúpne v rodinných domoch, musia to ľudia hlásiť starostovi. Ten by mal takúto situáciu oznámiť na čísle 112. "Inak si ľudia na vyťahovanie vody zo suterénu nemôžu zavolať hasičov sami," upozorňuje.

kor


Nemôžu sa zbaviť vlhkosti a plesne. Ľubica Burešová vraví, že všetky steny v suteréne síce opravili, no pleseň a opadávajúcu omietku majú na očiach tesne za novým soklom. Foto: kor

Nie je povodeň ako povodeň. Dookola školy bolo sucho, zo suterénu všetko vynášali v gumákoch. Foto: kor

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  2. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  5. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  6. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  7. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 17 477
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 482
  3. Všetkým lepí pred voľbami 10 920
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 027
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 814
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 042
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 911
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 256

Blogy SME

  1. Peter Kubica: O psovi, nepriateľovi bežca
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.9. - 5.10.1923)
  3. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
  4. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
  5. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
  6. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
  7. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
  8. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 905
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 270
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 453
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 442
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 533
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 786
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 643
  8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 464
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár a Vladimír Pčolinský.

Ak Makó skutočne vopred varoval Beňu, môže mať podľa Lipšica problém.


10 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Niekedy autokrati hovoria, že vládnu z vôle národa.


5 h
Jiří Žežulka, prezident Finančnej správy SR.

Jiří Žežulka hovorí o dlžníkoch daniarov aj o nových opatreniach.


14 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h

Blogy SME

  1. Peter Kubica: O psovi, nepriateľovi bežca
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.9. - 5.10.1923)
  3. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
  4. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
  5. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
  6. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
  7. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
  8. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 905
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 270
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 453
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 442
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 533
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 786
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 643
  8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 464
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu