„Všetko sa začalo v San Diegu, kam som sa dostal s kamarátom v rámci programu Work & Travel. Nasledujúce leto som urobil dva mesiace po Európe a začal som chodiť na akcie organizované mládežníckou organizáciou Plusko. Štúdium v Portugalsku, stopovanie za kampaň Eurizons naprieč Európou, deväť mesiacov práce s mládežou vo Fínku a cestovanie domov cez Nórsko. Do Uruguaja som šiel s túžbou ostať niekoľko mesiacov po skončení projektu. Nikdy by som si nepomyslel, že ostanem tak dlho," hovorí o svojej cestovateľskej závislosti dobrovoľník a couchsurfer Michal Knitl.
HUMENNÉ. Minulý utorok sa v priestoroch Vihorlatskej knižnice v Humennom konala prednáška o 15 mesiacoch strávených medzi ľadovcami, skalnatými bralami a pralesmi v Južnej Amerike spojená s prezentáciou cestopisnej knihy mladého couchsurfera Michala Knitla s názvom Na juhoamerickej vlne.
Prespával u cudzích ľudí
Čo je vlastne ten couchsurfing? Ide o medzinárodnú sieť ľudí, ktorí dobrovoľne a zadarmo ponúkajú výletníkom priestor pre krátkodobé bývanie počas zahraničných pobytov, čím umožňujú znížiť náklady na turistiku. Couchsurfing, teda možnosť niekoľko dní prespať u domácich obyvateľov, najčastejšie využívajú študenti cestujúci do ďalekých destinácií s obmedzeným rozpočtom.
Michal Knitl si bez „gaučovania" cestovanie už nevie predstaviť a tvrdí, že to zároveň otvára nové možnosti: „Domáci vedia o miestach, na ktoré by sa turista nedostal, a ktoré v žiadnom sprievodcovi nie sú uvedené. Počas cestovania po Európe som býval zväčša u mladých ľudí bývajúcich na privátoch. V Južnej Amerike som navštívil vyše 60 domácností, poväčšíne rodín."
Spoznal krásnu prírodu aj zaujímavých ľudí
Couchsurfer niekedy spí na posteli, na pohovke, inokedy na karimatke na podlahe. Vylúčené nie je ani stanovanie. Michal sa po krajine presúval na naše pomery lacnými autobusmi, stopom, alebo na vlastných nohách. V neskrotnej a zároveň prekrásnej prírode Južnej Ameriky stretol človeka, ktorý si uprostred divočiny postavil dom z drevených kolov a igelitu. Energiu na svetlo mu vyrábala batéria, ktorú dobíjal vďaka neďalekej rieke.
„Mateo, narodený v USA, vyrastal v Holandsku, si každé tri mesiace musí obnoviť víza. Plavba člnom alebo katamaránom, loďou do mesta a autobusom na hranicu a späť mu trvá 8 až 10 dní. Počas tejto doby robí nákup na celé tri mesiace," spomína Michal na dni strávené v spoločnosti nespútaného muža.
Cestu si financoval svojpomocne
Na začiatku bolo šesť mesiacov práce v komunite Juhoameričanov cez Európsku dobrovoľnícku službu, čo je program Európskej únie zameraný na mládež. Potom nasledovali štyri mesiace couchsurfingu a približne rovnaký čas strávený cestovaním po národných parkoch Čile, Argentíny, Bolívie a Peru.
Finančné prostriedky na pobyt v Južnej Amerike získal svojpomocne. Niečo si ušetril, niečo mu prispeli rodičia. Celkové náklady sa nakoniec vyšplhali na menej ako 5 000 eur. Z rozpoočtu Michal hradil letenky, lístky na autobus, poistenie, vybavenie na turistiku, ubytovanie, stravu, vstupné a suveníry.
Z denníka a fotografií vznikla kniha
„Raz za čas som si písal poznámky. Niekedy raz za tri dni, niekedy raz za štrnásť dní. Až doma som všetko spracoval aj s pomocou fotiek," opisuje postupný vznik knihy mladý cestovateľ a zároveň dodáva, že cestopis vznikol vďaka finančnej podpore rodičov a sponzorov.
Publikácia Na juhoamerickej vlne, ktorú si Humenčania môžu odteraz vypožičať aj vo Vihorlatskej knižnici, obsahuje nielen zaujímavý text o turistike naprieč Južnou Amerikou, ale aj rady, ako si správne naplánovať podobnú cestu, mapy územia, dôležité jazykové frázy v španielčine, nádherné fotografie či dokonca zaujímavé recepty tamojších tradičných jedál.
Autor: Alexandra Varcholová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín