"Myslela som, že to bude obvyklá večera v reštaurácii. Keď však zo sedadla boxu oproti vycupkal pes, neverila som vlastným očiam. Zavŕšením bolo, keď sme pri platení videli zamestnanca donášky, ako si bez problémov vychutnáva svoju cigaretku priamo v kuchyni," opisuje šokujúci zážitok z jednej humenskej reštaurácie pani Marta. Zdôrazňuje pritom, že dovtedy išlo o jej najobľúbenejší podnik a inam ani nechodila.
HUMENNÉ. Prítomnosť zvieraťa v reštaurácii môže skončiť mastnou pokutou. Fajčenie v zariadeniach spoločného stravovanie zasa nedovoľuje zákon o ochrane nefajčiarov. Výnimkou sú iba tie prevádzky, ktoré majú stavebne oddelený priestor pre fajčiarov a nefajčiarov.
Kto fajčí, ten platí
To, že personál fajčí v kuchyni, je však veľmi ťažko dokázateľné. "Ak by sme zistili, že zamestnanec reštaurácie na pracovisku fajčí, môžeme mu udeliť blokovú pokutu do výšky 331 eur. Prevádzkovateľ zariadenia však môže zaplatiť oveľa viac. V jeho prípade sa pokuta pohybuje v rozmedzí od 331 až do 3 319 eur. Práve on je totiž povinný zabezpečovať dodržiavanie zákazov a obmedzení. Dokázať porušenie povinností ustanovených právnymi predpismi však nie je vôbec jednoduché," vysvetľuje MVDr. Martin Makara z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom.
Psa majitelia zrejme "prepašovali"
Ešte ťažšie ako fajčenie personálu sa dokazuje prítomnosť psa v reštaurácii. Podľa pani Marty si jeho majitelia zrejme uvedomovali, že svojho štvornohého miláčika so sebou na večeru brať nemali.
"Od začiatku sa mi nepozdávali, celý čas si až priveľmi obzerali ľudí okolo, tvárili sa zvláštne, podozrivo. Ich správanie sa vysvetlilo vo chvíli, keď odchádzali. Zo sedadla boxu za nimi zoskočil pes, ponaťahoval si všetky kosti, otriasol sa a odcupkal," opisuje bizarnú situáciu nespokojná Humenčanka.
Keď pani Marta upozornila obsluhujúci personál, z reakcií bolo jasné, že si psa nevšimli, a to napriek tomu, že k stolu nosili nápoje a jedlá. "Rodinka úžasných" teda zviera počas celej večere dôkladne skrývala.
Pes v reštaurácii môže vyjsť na viac ako 16-tisíc eur
Zabrániť vpúšťaniu zvierat do zariadení spoločného stravovania je podľa MVDr. Martina Makaru povinnosťou prevádzkovateľa.
"Ak príslušný orgán verejného zdravotníctva zistí porušenie tejto povinnosti, môže uložiť prevádzkovateľovi pokutu vo výške od 165 až do 16 596 eur," objasňuje Makara.
Ak má zákazník výhrady proti prítomnosti zvieraťa v reštaurácii, môže sa obrátiť na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Podľa Makaru však problém nastáva vtedy, keď prevádzkovateľ zariadenia túto okolnosť poprie.
"Na vyvodenie dôsledkov totiž nepostačuje len tvrdenie zákazníka, ktoré je v protiklade s tvrdením prevádzkovateľa. Dôležité je výpoveď sťažovateľa preukázať. V mnohých prípadoch je však dokázateľnosť skutku minimálna," ozrejmuje Makara.
Dnes pes. A čo zajtra?
Pani Marta z Humenného v súvislosti so psom v reštaurácii neobviňuje samotný podnik, ale nevie pochopiť správanie ľudí.
"Psi majú vlastné kolekcie oblečenia, majú ozdoby do vlasov, majú svoje hotely, robíme im cintoríny. Kam až chceme zájsť? Nemám nič proti zvieratám, ale čo je veľa, to je veľa. Samozrejme, s rodinkou do reštaurácie nezasadol žiadny obrovský vlčiak a určite sa o svojho domáceho miláčika príkladne starajú. Možno iba skúšali reakcie okolia. Som len zvedavá, čo príde nabudúce," neskrýva pobúrenie pani Marta.
Rozhorčenie našej čitateľky je o to väčšie, že keďže bol pes v reštaurácii inkognito, nikto z personálu jeho miesto za stolom neskontroloval. "Ktovie, či tam po ňom v tom krásnom čalúnenom boxe neostala nejaká mláčka. Ideálne privítanie pre ďalších nič netušiacich hostí."
Na koho sa môžeme obrátiť?
Ak ste sa stretli s prípadmi, ktoré by mohli byť porušením prevádzkovej hygieny, na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva môžete aj anonymne podať podnet na výkon štátneho zdravotného dozoru. Treba samozrejme uviesť, o akú prevádzku ide (názov a adresa), konkretizovať nedostatky a presne popísať zistené skutočnosti.
Patrí pes k stolu?
Proti sú i samotní psičkári
S nespokojnosťou našej čitateľky sa stotožnili i viacerí chovatelia. Napriek tomu, že ich rodiny zdieľajú so psíkmi spoločnú domácnosť, na večeru do reštaurácie by ich z rôznych dôvodov "nepozvali". "Náš pes je síce vychovaný, ale neviem si predstaviť, ako by sa správal v reštaurácii. Len ťažko povedať, či by pokojne sedel pri stole. Predpokladám, že celý podnik by bol hneď jeho," myslí si Petronela.
Psičkár Ondrej však namieta z iného dôvodu. "Ani doma nemajú naše psíky dovolené sedieť napríklad na kresle či na gauči. Je to podľa mňa nehygienické, preto im to zakazujeme. Neviem si predstaviť, že to, čo mi doma prekáža, by som im dovolil v reštauračnom boxe."
Dominika má svojho psíka už viac ako 11 rokov, no večerou v reštaurácii ho doteraz nepoctila. "Viaceré moje kamarátky majú v byte psa a pokiaľ viem, žiadna z nich s ním nebola na večeri. Ani sme sa o tom nikdy nerozprávali, nikomu z nás to doteraz nenapadlo. Ktovie, možno raz. Aj keď si to dosť dobre neviem predstaviť."
Autor: Jana Veľasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín