Seniori z Kamenice nad Cirochou upozorňujú na rozostavaný denný stacionár pre dôchodcov na obecnom pozemku a vyzývajú kompetentných, aby dodržali sľuby a stavbu dokončili. Ide o projekt sociálneho podniku - Agentúry rozvoja Slovensko - Východ, ktorá sídlila v Humennom. Ministerstvo práce jej financovanie pozastavilo. Podľa neho bolo neoprávnené. V hre je nielen obecný pozemok, ale aj tisíce eur z Európskeho sociálneho fondu.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Klub dôchodcov Platan, ktorý združuje seniorov z obce, sa obracia na všetkých, ktorí môžu naštartovať dostavbu denného stacionára v obci.
Dôchodcov súčasný stav znepokojuje
Predseda klubu Andrej Novák hovorí, že v Kamenici momentálne žije približne 400 dôchodcov, ktorí rátali s denným stacionárom, ktorý tu mala postaviť Agentúra Rozvoja Slovensko - Východ.
Novák povedal, že v obci žije veľa starších chorľavých ľudí, ktorí pobyt v takomto zariadení potrebujú. Faktom ale je, že seniori, ktorí by podľa informačných tabúľ na stavenisku mali stacionár už využívať, momentálne sledujú stavenisko.
"Stavba je nedokončená. Nikto ju nezabezpečil pred vplyvmi počasia, ktoré ju môžu znehodnotiť. Máme aj obavy, že stavbu začnú pomaly rozoberať a odnášať z nej stavebný materiál," povedal za seniorov Novák.
Tí ho splnomocnili k tomu, aby v ich mene oslovil všetkých kompetentných a inicioval dostavbu. Problémom totiž je, že ľudia nevedia, čo bude ďalej a "kompetentní" si k nim akosi už nevedia nájsť cestu, aby im to vysvetlili.
Stavba v hodnote 750-tisíc eur
Oslovili sme výkonného riaditeľa Agentúry Rozvoja Slovensko - Východ Slavomíra Rusinka, bývalého medzilaboreckého mestského poslanca za stranu Smer. V agentúre pracoval do konca decembra 2010.
"Pilotný projekt vznikol 1. júna 2008. Do agentúry som nastúpil v decembri 2008," reagoval. Potvrdil, že jednou z aktivít bol aj stacionár v Kamenici: "V hodnote stavby 750-tisíc eur za denný stacionár a lôžkovú časť."
Povedal, že aktivity projektu boli nastavené podľa výzvy ministerstva práce. "Všetky činnosti boli vykonané na základe verejných súťaží a až po ich kontrole na ministerstve boli podpísané zmluvy a následné plnenie. Čiže projektant, dodávateľ stavby, stavebný dozor a všetky ďalšie činnosti spojené so stacionárom prešli verejným obstarávaním a následnou kontrolou," povedal. "Všetky činnosti boli zabezpečené agentúrou," potvrdil.
Pre Rusinka je agentúra už minulosťou
"Práce na stacionári boli pozastavené na základe pozastavenia financovania zo strany ministerstva práce a to k 1. aprílu 2009," vysvetlil Rusinko. "V agentúre bolo zo strany ministerstva vykonaných niekoľko kontrol a auditov. Pilotný projekt bol ukončený dohodou k 30. júnu 2010. Po vzájomnom vyrovnaní medzi agentúrou a ministerstvom bude zvolený ďalší postup v otázke dostavby stacionára v Kamenici nad Cirochou," uzavrel.
Pre Rusinka je agentúra už minulosťou. Za prednostu mestského úradu v Medzilaborciach si ho vybral primátor Ivan Solej (nezávislý). Rusinko sa kvôli tomu vzdal mandátu poslanca.
Oslovili sme aj Andreja Makaru, konateľa spoločnosti Maran, ktorá je dodávateľom stavby denného stacionára. Potom, čo sme sa ho opýtali na stavbu v Kamenici, ukončil telefonát. Ďalší hovor už nedvihol.
Ministerstvo práce čaká do konca februára
Slavomíra Sélešová, hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny informovala: "Ministerstvo činnosť agentúry nepozastavilo. Pozastavilo financovanie, nakoľko pridelenie finančných zdrojov všetkým sociálnym podnikom bolo neoprávnené."
Reagovala, že zatiaľ nie sú známe výsledky auditov, ktoré v agentúre prebehli. "Oficiálny postoj ministerstva voči každému z pilotných sociálnych podnikov začne byť komunikovaný koncom februára," avizovala.
Informovala nás, že ministerstvo postoj voči rozostavenej budove denného stacionára v Kamenici zverejní vo svojom oficiálnom stanovisku voči sociálnemu podniku Agentúra Rozvoja Slovensko - Východ. Podľa Sélešovej z neho bude jasné, na koho sa majú dôchodcovia z Kamenice so svojou iniciatívou o dobudovanie stacionára obrátiť.
Fakty
Čo odznelo pred dvomi rokmi
Zámer denného stacionára v Kamenici nad Cirochou prezentovala v Humennom pred médiami koncom januára 2009 poslankyňa Národnej rady Jana Vaľová (Smer, súčasná primátorka Humenného.
Vtedy povedala, že polohu stacionára v Kamenici považuje za ideálnu, lebo bude rovnako dostupný od Sniny aj Humenného.
Starosta Kamenice Alexander Bugyi (nezávislý) nám v tom čase potvrdil, že obec poskytla na vybudovanie tohto denného centra pre 50 klientov vlastný pozemok za základnou školou. S tým, že vstup by bol z Mierovej ulice. V januári 2009 informoval, že stavať začnú v lete 2009. Zámerom bolo, že sociálne podniky bude štát finančne podporovať do konca roku 2010. Všetok zisk mal ich manažment použiť buď na vytvorenie nových pracovných miest, alebo investovať do ďalšieho rozvoja. Podmienkou bolo, aby sa z vlastných zdrojov udržali do roku 2015.
Stanovisko starostu obce Alexandra Bugyiho
Starosta Kamenice nad Cirochou Alexander Bugyi reagoval, že stavba obci nepatrí. Bugyi zdôraznil, že obec má o dostavbu stacionára veľký záujem.
Do projektu totiž Kamenica za symbolické euro vložila 52-árový pozemok, ktorý má v súčasnosti vysokú trhovú hodnotu. Uviedol, že obec čaká na verdikt ministerstva: „Len z neho bude jasné, čo ďalej. Zatiaľ nemôžeme nič robiť.“
Podotkol, že v každom prípade nezostane obec nečinná a bude sa snažiť získať späť do svojho vlastníctva pozemok, na ktorom stavba stojí. V súčasnosti ho už podľa slov starostu nemá na liste vlastníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín