PTIČIE. Prvý Country bál v obci organizovala Slovenská asociácia jazdeckej turistiky.
Asociácia má necelý rôčik
Od Humenčana Jožka Oráča, chovateľa koní a jazdca, momentálne rančera v Kamienke, sme sa dozvedeli, že myšlienka založenia asociácie vznikla vlani v januári. Nadšenci konskej turistiky z okresu Humenné boli vtedy u Svätoslava Husťáka z Agentúry regionálneho rozvoja Polonín v Stakčíne. "Krátko nato, 19. marca 2010, sme schválili stanovy asociácie. Jej cieľom je združovať ľudí, ktorí rekreačne jazdia, chodia na vychádzky do prírody a svoj voľný čas trávia v konskom sedle," povedal Oráč.
S asociáciou sa okrem neho spája aj meno Zsolta Tárnoka z Humenného a Jozefa Fudaliho z Víťazoviec.
Otvárajú sa okolitým krajinám a ľuďom
"Našli sme priateľov v Poľsku a rok nato aj v Maďarsku. Navzájom sme sa spoznávali, absolvovali sme spoločné túry na koňoch z Poľska do Maďarska a späť, z Maďarska do Poľska a späť, ktoré sa každý rok opakujú," povedal o začiatkoch asociácie Tárnok.
Spomenul vlaňajšiu Tokajskú túru, na ktorej bolo sedem jazdcov z asociácie a dodal, že do regiónu krátko nato pritiahli aj jazdcov z Maďarska, ktorí u nás absolvovali Domašanskú túru. "Vyrážali od Jožka Oráča z Kamienky, šli ku Jožkovi Fudálimu do Víťazoviec a od neho na Domašu. Späť sa vydali cez Podčičvu do Hudcoviec ku Cyrilovi Kuľhovi cez hrad Brekov," povedal Tárnok.
Ak bál koniarov, tak u Hačurov
Vydarenou akciou bola aj vlaňajšia Hubertova jazda a práve na nej podľa slov Oráča a Tárnoka "spískali" tohtoročný Country bál. "Keď sme oceňovali najlepších jazdcov a koníkov, skrsla taká myšlienka, že v Ptičom takú tradíciu založíme," povedal Oráč.
Iniciatívu podporil aj starosta Ptičieho Marián Čorný, ktorý jazdcom ponúkol spoločenskú sálu v čerstvo zrekonštruovanom Dome kultúry. "No a takto sme naštartovali proces stretnutí koniarov, kamarátov, sympatizantov jazdeckej turistiky," povedal Oráč. "Kone sú Ptičanom dané už od kolísky. My nimi žijeme. Preto nás aj volajú Hačure," odpovedal na otázku o spojitosti Ptičieho a koní s úsmevom Čorný.
Zábava vo westernovom štýle nemala chybu
Starosta spomenul, že s koňmi spája obec aj ďalšia nová tradícia, ktorou sú Furmanské preteky. Organizujú ich v auguste a v rámci nich návštevníkov oboznamujú aj s jazdeckou turistikou. Starosta dodal, že iniciatívu usporiadať Country bál privítal a je rád, že aj kvôli vynovenému domu kultúry mal dôstojnú a estetickú kulisu.
"Zišli sa tu ľudia z Ptičieho, Humenného a okolia, ale aj priatelia - jazdci z Poľska, s ktorými sme na koňoch prešli cestu do Rumunska a späť do Poľska," tešil sa z plnej sály, tanečného parketu a fantastickej atmosféry Oráč.
"Je to o ľuďoch, ktorí fandia koňom a my budeme tomuto bálu fandiť aj naďalej," povedal starosta za Ptičanov.
Bál sa niesol až do ranných hodín v duchu skvelej muziky, tanca, dobrého jedla aj pitia, súťaží a aj bohatej tomboly. "Budem rád, ak niekto povie, že bol v Ptičom na dobrej akcii," uzavrel starosta.
Slovenská asociácia jazdeckej turistiky
"Asociácia združuje 11 členov a 20 sympatizantov s tým, že ukazujeme smer jazdeckej turistiky na východnom Slovensku," Jozef Oráč.
Tárnok povedal, že sa pustili do zaujímavého, v regióne ojedinelého, projektu. Obec Víťazovce a poľská obec Orzechowa vytvoria spoločnú turistickú jazdeckú trasu. Tarnók sa posťažoval, že pritom narazili na problém. Nedostali odpoveď na to, ako majú trasu značiť, hoci podľa neho už jedna viac-menej oficiálna jazdecká trasa existuje. Vedie z Ruského sedla cez Zubriacze do Leska. "Skúmali sme, ako u nás také trasy značiť a minulý týždeň sme kvôli tomu kontaktovali ministerstvo školstva," povedal. "Jazdecká turistika ešte u nás nie je uznávaným športom. Podali sme podnet na akreditačnú komisiu ministerstva, aby sa dostala do takej pozície, ako je pešia turistika," popísal snahy ambiciózneho občianskeho združenia.
Asociácia chce združovať koniarov, ktorí by v mestách Slovenska vytvárali miestne organizácie. Tie by vytvárali, značkovali trasy a školili sprievodcov.
Tárnok vidí perspektívu aj v lepšom získavaní peňazí na projekty z únie, ktorými by dosiahli svoje ciele. "Chceli by sme vytvárať v obciach úväziská pre kone, miesta, kde by ich mohli jazdci napojiť, kde by si oddýchli. Tie by zároveň slúžili aj cykloturistom," vysvetlil. U nás narážajú v tejto oblasti na problémy. Ich vzorom je Poľsko. "Poliaci majú neskutočne veľa vyznačených jazdeckých turistických trás, na ktorých sú ranče. Každých 15 - 20 kilometrov tam určite nájdete človeka, u ktorého ustajní skupina jazdcov kone, bude o ne postarané a môže tam aj prenocovať," skonštatoval s tým, že je to aj vízia budúcnosti výsledkov činnosti asociácie.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín