"Šek na zaplatenie poistného mi síce poslali, ale urobili to neskoro. Už niekoľko dní som totiž nemal platné predošlé poistenie. Keby ma stopli policajti, zrejme by som sa nevyhol mastnej pokute," sťažuje sa pán Jozef z Humenného na postup poisťovne pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia osobného auta. My sme zistili, že jeho obavy boli zbytočné.
HUMENNÉ. Podľa zákona o cestnej premávke je vodič pri prevádzke motorového vozidla povinný mať pri sebe potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu.
Na výzvu príslušníka Policajného zboru je povinný potvrdenie predložiť. Dokladom o poistení však nie je zaplatený šek. Niektorí príslušníci polície ho napriek tomu neoprávnene žiadajú.
Vodiči musia predložiť bielu kartu
Petra Pauerová z Národnej banky Slovenska vysvetľuje, že potvrdením o povinnom zmluvnom poistení je tzv. biela karta. "Tá býva väčšinou súčasťou návrhu poistnej zmluvy, takže klient ju má k dispozícii hneď po uzavretí poistenia zodpovednosti za škodu. Z toho vyplýva, že príslušník Policajného zboru nemá právo pri cestnej kontrole žiadať od vodiča preukázanie dokladu o úhrade poistenia, ani ho nemôže za jeho nepredloženie sankcionovať," objasňuje Pauerová.
Pán Jozef sa teda nemusel obávať, že by pri policajnej kontrole za nepredloženie zaplateného šeku musel uhradiť pokutu. Pauerová však zdôrazňuje, že ak nebolo v zmluve dohodnuté inak, poisťovňa nie je povinná zasielať občanovi poštovú poukážku na zaplatenie poistného, ani ho nemusí na splatnosť poistného upozorňovať.
Ak máte iba doklad o zaplatení, nepochodíte
Podľa kpt. Juraja Draveckého z Okresného riaditeľstva PZ v Humennom majú vodiči mylnú predstavu o tom, čo je dôkazom o poistení auta. "Nás nezaujíma doklad o zaplatení poistenia. Nás zaujíma doklad o povinnom zmluvnom poistení motorového vozidla. Ak teda vodič nepredloží doklad o zmluvnom poistení, ale má len zaplatený šek, je to pre nás nedostačujúce. Nejde totiž o doklad potrebný k vedeniu motorového vozidla. Vodičovi preto môže byť uložená bloková pokuta vo výške 30 eur."
Dravecký však upozorňuje na situácie, keď poisťovací agent majiteľovi auta bielu kartu nevydá. Policajti v takýchto prípadoch akceptujú aj predbežnú zmluvu o poistení, kým biela karta nepríde z poisťovne.
Vodičom-špekulantom sa to môže vypomstiť
Po zániku poistenia je úlohou majiteľa auta vrátiť bielu kartu poisťovni. "Ak tak neurobí, policajta pri cestnej kontrole uvedie do omylu. Karta bez uvedenia konca platnosti je totiž dokladom o tom, že je poistenie stále platné," vysvetľuje Dravecký. Vodič tak v konečnom dôsledku môže poškodiť sám sebe. Ak totiž s nepoisteným autom spôsobí škodu, musí ju uhradiť v plnej výške.
V budúcnosti by však policajným hliadkam mali pribudnúť prenosné terminály, pomocou ktorých overia aj poistenie. "Systém vyhodnotí napríklad STK auta, ale bude prepojený aj na poisťovne. Policajt teda získa všetky potrebné informácie," objasňuje Dravecký. Neodovzdanie bielej karty po zániku poistenia teda vodičom-špekulantom len tak ľahko neprejde.
Autor: Jana Veľasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín