PREŠOV, HUMENNÉ.
Zaväzuje ju k tomu aj verdikt Krajského súdu v Prešove, ktorý vlani vydal predbežný zákaz na výrub stromov v tejto časti mesta. Podnet na súd podali aktivisti, ktorí nevedeli nájsť spoločnú reč s bývalým vedením mesta., ktoré ich neprizvalo na rokovania.
To ešte v roku 2008 schválilo projekt na rekonštrukciu námestia, ktorý počítal s výrubom približne 70 stromov. Mesto teraz musí prepracovať projekt, ktorý finančne podporila Európska únia.
Ako informovala hovorkyňa humenskej radnice Slavěna Vorobelová, súčasná primátorka Jana Vaľová tento týždeň iniciovala stretnutie so zhotoviteľom stavby, jej projektantom a zástupcami ochranárskych organizácií, aby našli riešenie.
Dohodli sa na kompromise. Stromy, ktoré je možné presadiť, tie presadia, do projektu sa zahrnie viac trávnatej plochy a ponechajú sa niektoré stromy, s ktorými sa nepočítalo.
„Celosvetový trend je vniesť viac zelene do miest a týmto smerom sa chce uberať aj mesto Humenné,“ uviedla Vaľová. Podmienkou dohody je prepracovať projekt a získať súhlas na tieto zmeny.
„Riadiacim orgánom je Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, nakoľko sa jedná o prostriedky z eurofondov. Urobíme všetko preto, aby práce mohli pokračovať už v mesiaci apríli,“ informovala Vaľová.
Záchranu stromov, ale aj skomplikovanie ďalšej rekonštrukcie námestia v Humennom majú na svedomí občianske združenia Zelený kameň a Slatinka.
Ich aktivisti nesúhlasili s pôvodne navrhnutým projektom a bojovali za prerušenie stavebného konania a prepracovanie projektu, aby stromy
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín