HUMENNÉ. Presne pred týždňom sa v historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove už po siedmykrát udeľovali Ceny Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Ceny predsedu PSK za rok 2010. Celkovo bol dekorovaný poltucet laureátov, šport mal dvojité zastúpenie. Cena predsedu PSK Petra Chudíka, bronzové srdce, bola odovzdaná VK Chemes Humenné.
Šport číslo 1
Ostatných päť rokov je humenským športom číslo 1 volejbal. VK Chemes Humenné žne úspechy tak na poli seniorskom, ako aj v práci s mládežou. Dôkazom toho sú nielen odchovanci v súčasnom A-mužstve chemesákov, ale aj zisky majstrovských titulov na mládežníckom volejbalovom poli.
2005/2006: Zlatí kadeti
VK Chemes Humenné sa prehrýzol cez Malacky a Nové Mesto n/V. do finále extraligy. V ňom narazil na favorita VKP Bratislava a po prehre 1:4 na zápasy získal pre klub spod Vihorlatu premiérovú medailu v kategórii seniorov. Mala strieborný lesk. Káder: Miroslav Matta, Stanislav Lampart - Peter Kašper, Vladimír Kríž, Peter Nemtuda, Marek Pollák - Peter Beňa, Milan Hriňák, Marek Mikula, Pavol Šuta - Miroslav Jakubov, Vladimír Katona - Martin Vajda. Tréner: Štefan Hronec. Smečiar Peter Beňa a univerzál Vladimír Katona boli povolaní do reprezentácie Slovenska. Majstrovstvá Slovenska kadetov: 1. VK Chemes Humenné.
2006/2007: Zlatí juniori
VK Chemes Humenné poskytol pre priaznivcov športu pod Vihorlatom veľa zážitkov. Po prvýkrát zažil klub účinkovanie v pohárovej Európe. Stredoeurópska liga hráčov preverila, divákom poskytla možnosť porovnávať. Boj o titul napokon nevyšiel, neúspech semifinálovej bitky s neskorším majstrom upadol aspoň sčasti do zabudnutia po zisku bronzu. Predzvesť zlatej sezóny sa však blížila. Premiérové účinkovanie v Stredoeurópskej lige (MEVZA) pretavili chemesáci do dvoch víťazstiev. V pohári CEV si v 1. kole zmerali sily so srbským Kraljevom. Keďže telocvičňa Gymnázia arm. gen. L. Svobodu (kde mali vtedy chemesáci svoje domáce prostredie) nespĺňala (výškou stropu) kritériá, odveta sa odohrala v Bardejove: Chemes Humenné - Kraljevo 3:1 a 1:3 (postup na pomer lôpt). Druhé kolo CEV cupu bolo skupinové, chemesáci cestovali do maďarského Kecskemétu: Humenné - Kecskemét (HUN) 3:0, Humenné - Menen (BEL) 1:3, Humenné - Eltmann (GER) 0:3, obsadili nepostupové 3. miesto V extralige narazili v semifinále na Nové Mesto n/V. Bola to pravá volejbalová bitka, keď stav 2:3 na zápasy určovali až štyrikrát tajbrejky. Humenský premožiteľ sa napokon stal aj majstrom. Chemesáci sa v boji o bronz stretli vo východniarskom derby s Prešovom. Na zápasy prehrávali už 0:2, došlo k zmene trénera, Štefana Hronca nahradil Richard Vlkolinský a malo to svoj účinok. Chemesáci sériu otočili a pomerom 4:2 na zápasy získali bronz. Káder: Roman Ondrušek, Marek Pollák, Peter Kašper, Peter Tholt, Milan Hriňák, Miroslav Matta, Miroslav Jakubov, Marek Mikula, Vladimír Kríž, Martin Vajda, Lukáš Sabol, Tomáš Gut. Tréneri: Štefan Hronec, Richard Vlkolinský. Sezóna však bola ozdobená zlatom, titul získalo družstvo juniorov, trojica mladíkov Miroslav Jakubov, Martin Vajda a Marek Mikula dostala pozvánky do juniorskej reprezentácie Slovenska.
2007/2008: Zlatí muži
VK Chemes Humenné sa dostal na piedestál slovenského volejbalu. O zisk historicky prvého titulu sa zaslúžili: Marek Mikula, Tomáš Gut, Vladimír Kríž, Peter Tholt, Marek Pollák, Miroslav Matta, Milan Hriňák, Peter Kašper, Stanislav Soták, Lukáš Sabol, Martin Vajda, Roman Ondrušek, Miroslav Jakubov. Tréner: Richard Vlkolinský. V základnej časti extraligy mali chemesáci bilanciu 11 víťazstiev a jedinú prehru, nadstavbou prešli impozantne bez prehry (10 víťazstiev). Vo štvrťfinále sfúkli Malacky, v semifinále ich čakal odveký rival VKP Bratislava. S bilanciou 3:1 na zápasy sa východniarom otvorili brány finále. V ňom boli pánmi a po výsledkoch 3:1, 3:0, 3:0 a 3:1 získali na palubovke Nového Mesta n/V. konečným pomerom zápasov 4:0 titul majstra Slovenska. Pozvánku do reprezentácie SR dostali Miroslav Jakubov a Roman Ondrušek. Obaja sa pričinili o historické víťazstvo Slovenska v Európskej lige. Cez Spišsku Belú, Prešov a Púchov si vybojovali účasť vo finále Slovenského pohára. Hralo sa v Humennom, zaplnená hala vytvorila na slovenské pomery viac ako búrlivú kulisu, päťsetová bitka však napokon priniesla radosť VKP Bratislava (2:3). Na mládežníckom poli to bol dvakrát bronz - kadeti i juniori.
2008/2009: Zlatí žiaci i juniori
Vo vitríne chýbala klubu trofej Slovenského pohára a prázdne miesto sa vyplnilo. K stopercentnej spokojnosti chýbal titul. Chemesáci od neho boli iba krôčik, nepriaznivý stav zápasov 1:3 zrovnali na 3:3 a rozhodnutie malo padnúť na humenskej palubovke. Stalo sa, ale tešil sa VKP Bratislava. Slovenský pohár... cesta do finále viedla cez Svidník a Zvolen, volejbalová bitka s VKP Bratislava sa udiala v Spišskej Novej Vsi. VK Chemes Humenné vyhral 3:2. V extralige sa súboj rivalov slovenského volejbalu opakuje. VK Chemes Humenné napokon prehráva s VKP Bratislava na zápasy 3:4, pričom o majstrovi rozhodol v siedmom dueli tajbrejk. Striebro je pekné, no máli sa. Aj taký však býva šport, nie vždy sú chvíle osláv... Káder: Milan Javorčík, Tomáš Gut, Vladimír Kríž, Peter Tholt, Marek Pollák, Miroslav Matta, Milan Hriňák, Peter Kašper, Michal Hudák, Lukáš Sabol, Martin Vajda, Roman Ondrušek, Miroslav Jakubov, Erik Digaňa, Ján Leškanič, Ficek. Tréner: Richard Vlkolinský. V konečnej tabuľke Stredoeurópskej ligy patrí chemesákom 6. miesto (7 víťazstiev, 9 prehier) iba o skóre za maďarským Kaposvárom a dva bodíky za Viedňou. Po prvýkrát vstupuje VK Chemes Humenné do GM Capital Challenge cupu. Proti Groningenu sú výsledky 1:3 - 3:1 a rozhoduje "zlatý" set. Ten lepšie (15:10) zvládajú Holanďania. Milan Hriňák je v reprezentácii Slovenska pre Európsku ligu. Majstrovstvá Slovenska žiakov: 1. VK Chemes Humenné + víťazstvo v Slovenskom pohári, majstrovstvá Slovenska juniorov: 1. VK Chemes Humenné. Medailový úspech získala aj SOŠT Humenné (humenská "volejbalová" SŠ), keď na šampionáte slovenských stredných škôl získala striebro.
2009/2010: Najúspešnejšia sezóna
V histórii klubu (zložka mužov) najúspešnejšia sezóna. Meno VK Chemes Humenné sa stalo známym aj na medzinárodnej európskej scéne, v slovenskom meradle je už pojmom. GM Capital Challenge cup: 1. kolo: voľno; 2. kolo: VK Chemes Humenné - Mogilev (BLR) 3:1 a 3:2; 3. kolo: VK Chemes Humenné - Dinamo Bukurešť (ROM) 3:2 a 2:3 (zlatý set 15:10) - postup VK Chemes; osemfinále: VK Chemes Humenné - Poitiers (FRA) 3:2 a 0:3. Domáce víťazstvo nad veľkoklubom z Francúzska však malo veľkú váhu. V ankete o najlepšieho volejbalistu roka 2009 je na 9. mieste Miroslav Jakubov (najlepší z hráčov pôsobiach v extralige SR); medzi trénermi je Richard Vlkolinský druhý. Víťazom sa stal E. Zanini, tréner mužov Slovenska. Stredoeurópska liga má pre chemesákov bilanciu 6 víťazstiev a 10 prehier, čo znamená v konečnom poradí 8. miesto. Slovenský pohár a v rade tretia cesta do finále (cez Prešov a Púchov), v boji o cennú trofej chemesáci prehrali s VKP Bratislava 1:3 (hralo sa v Spišskej Novej Vsi). Extraliga všaka dala na pohárový smútok zabudnúť. Cesta za druhým titulom začala vo štvrťfinále cez Svidník (na zápasy 3:0 bez straty setu), v semifinále Nitru (na zápasy 3:0 bez straty setu) a vo finále bola spanilá jazda dokončená východniarskym derby Humenné - Prešov (zápasy 3:1, 3:0, 3:0 a 3:0) Titul vybojovali: Milan Javorčík, Igor Huňady, Vladimír Kríž, Milan Mizerák, Miroslav Matta, Milan Hriňák, Peter Kašper, Michal Hudák, Martin Vajda, Miroslav Jakubov, Juraj Tomášik, Ján Leškanič. Tréner: Richard Vlkolinský. Dvojica Miroslav Jakubov a Milan Hriňák je v reprezentácii Slovenska. Aj mládežníci sa nesú v zlatom lesku - žiaci obhájili titul, majstrom stredných škôl je SOŠT Humenné, juniori získali bronz.
Autor: J. Čúrny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín