Ľuďom sa na nich šmýka v lete po daždi, no najmä teraz. Sneh, námraza a zničené protišmykové pásiky sú kombináciou, ktorá je priam predurčená k pádu a ťažkému úrazu. Vedenie Slovenskej pošty sľubuje nápravu.
HUMENNÉ. Mnoho Humenčanov denne mieri na Poštu 2 pri železničnej stanici. Pred vchodom ich čaká dilema. Hľadajú bezpečný spôsob ako vyjsť hore klzkými schodmi. Našťastie ich hneď dvakrát inšpirujú tí, čo sa z pobočky vracajú.
Čo krok, to hrozba pádu
"Sú to určite najšmykľavejšie a najnebezpečnejšie schody v celom Humennom," myslí si náš čitateľ Juraj Mauritz. "Táto situácia už trvá tretí rok. Dlažba na schodoch je šmykľavá aj v lete po daždi. Teraz, keď na schody nasneží, sú neuveriteľne klzké," hovorí s tým, že jeho slová potvrdzujú rôzne výstupové a zostupové kreácie zákazníkov Pošty.
Bez zábradlia, ktorého sa držia ako kliešte, by isto skončili pádom. "To si tu musí niekto zraniť chrbticu, aby si zamestnanci všimli, že sa im pred dverami šmýka?" podotkne jedna zo zákazníčok.
Mauritz reaguje, že o tom ale vedia: "Približne pred dvomi rokmi tu namontovali drevené doštičky. Ale ak sa na ne naniesol sneh, aj tak sa tu šmýkalo. Tak to skúsili s kobercom. Teraz s protišmykovými pásikmi. Aha, ako dopadli," ukazuje na ich časti v snehu pod schodmi.
Niečo istil aj premočený koberec
Pán Mauritz považuje za veľmi vážne, že aj napriek tomu, že problém sa dotýka množstva klientov, si nikto z pobočky nedal tú námahu, aby klientov pred nebezpečenstvom varoval ceduľkou pred schodiskom. "Jeden čas tu taký papierik na stene visel, ale už tu nie je," dodáva.
Podľa neho sa nešmýka len na schodoch, ale aj na ploche pred vchodovými dverami. V čase nášho stretnutia tento priestor hyzdil mokrý koberec. Fakt, že sa nám pod nohami nešmýkalo aspoň tu, zatienil jeho estetické mínusy.
Mária Hromadová, hovorkyňa Slovenskej pošty, a. s., nám v utorok 4. januára, keď sme sa s pánom Mauritzom pri pobočke stretli, povedala, že posyp aj odpratanie snehu zo schodiska a z chodníka vykonali deň predtým. Faktom ale bolo to, že sneh donášali na schody ľudia na čižmách ďalej a v utorok sa navyše tvorila námraza. Hromadová uvádza, že dennú údržbu schodiska im zabezpečuje dodávateľská firma.
Pošta si nedostatky priznáva
Hovorkyňa vraví, že protišmykové pásy na schody nalepili 25. novembra 2010: "Žiaľ, za tú krátku dobu sú natoľko poškodené, že keď schody posypeme, topiaca sa voda spôsobuje, že na schodoch sa viac šmýka." Priznáva: "V strede schodiska, kde sú protišmykové pásy najviac poškodené, môže byť prechádzanie naozaj komplikovanejšie."
Hovorkyňa na margo problému reaguje: "Situácia nás však veľmi mrzí, preto sme okamžite pristúpili k zvýšenej údržbe spomínaných priestorov. Zároveň sme po vašom podnete zabezpečili informovanosť našich zákazníkov o tom, že na schodisku sa šmýka a do vyriešenia tohto problému ich veľmi pekne prosíme, aby venovali zvýšenú pozornosť a boli opatrní pri prechádzaní týmto schodiskom."
Pán Mauritz nám potvrdzuje že pri schodoch tabuľku naozaj pohotovo umiestnili.
Zákazník: Riešením je protišmyková dlažba
Hovorkyňa Slovenskej pošty vraví, že majú záujem situáciu čo najskôr vyriešiť k spokojnosti a najmä k bezpečnosti zákazníkov: "Už koncom minulého roka sme požiadali dodávateľov o navrhnutie ďalšieho riešenia."
Juraj Mauritz si ale myslí, že riešenie je viac ako jasné: "Neobstoja žiadne pásiky, koberce a podobne. Sú to len krátkodobé riešenia. Taká dlažba ako je na tomto schodisku tam vôbec nemá čo robiť. Pošta by mohla investovať do výmeny celej dlažby za protišmykovú, ktorá spĺňa požadované parametre na tak frekventované miesto. Ak tvrdia, že im záleží na našej bezpečnosti." Povinnosť upraviť povrch schodiska proti šmyku ukladá aj vyhláška ministerstva životného prostredia č. 532 z roku 2002.
Starší ľudia. Zísť dole sa im darilo len vďaka zábradliu. Chybný pohyb znamená pád. Pošta už po podnete pána Mauritza umiestnila k schodom tabuľu s upozornením, že sa tam šmýka. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín