Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement
ZIMNÉ MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V HUMENNOM

Plavci dosiahli najlepšie výsledky

Martin Babjak ťahal Slovákov na juniorskom podujatí v Belehrade. Zimné majstrovstvá Slovenska boli pre PK Chemes Humenné najlepšie v histórii klubu. Aj mladší a najmladší plavci sa predstavili v dobrom svetle.

Chemesáci - plavci: Tréneri (zľava) J. Pencák - M. Tomahogh plus poltucet chemesákov (staršie žiactvo). S medailou Adam Tóth, s troma kovmi (v pokľaku) Filip Levický.(Zdroj: mjč)

HUMENNÉ. V poslednom mesiaci roka 2010 sa plavci PK Chemes Humenné objavili hneď na štyroch podujatiach. V srbskom Belehrade hájil veľmi úspešne slovenské farby Martin Babjak, v slovenských bazénoch sa čerila voda zimných majstrovstiev Slovenska v Humennom i Rimavskej Sobote, neoficiálne majstrovstvá Slovenska najmladších plavcov sa konali v Prešove.

Babjak prekvapil

Juniorská európska špička sa stretla 10. - 12. decembra v srbskej metropole - Belehrade. Pod hlavičkou FINA sa zišlo na mítingu 148 plavcov (Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Macedónsko, Rumunsko, Slovensko a Srbsko). Do užšej nominácie Slovenska sa po prvýkrát dostal aj humenský plavec Martin Babjak. Na 50 m voľný spôsob sa umiestnil ako najlepší Slovák na peknom 11. mieste (25,28 sek.), rovnako aj na 200 m trati (2:10,58 min.). Na 100 m skončil dvanásty (56,04 sek.). Štartoval aj v štafetách na 4 x 100 m a 4 x 200 m voľný spôsob, kde slovenskí juniori doplávali zhodne na šiestom mieste.

Výborný Levický

Počas minulého víkendu sa humenské kúpalisko stalo domovom kompletnej slovenskej elity starších žiakov (org.: SPF a PK Chemes Humenné). V 207-člennom poli pretekárov (36 oddielov) sa nestratila ani šestica plavcov nášho klubu a ich tréner Marián Tomahogh dostal krásny vianočný darček v podobe piatich medailí (najlepší výsledok plavcov v 26-ročnej histórii plávania v Humennom). Strojcom úspechu bol najmä Filip Levický: hneď v prvej disciplíne na 100 m motýlik potvrdil svoje tabuľkové postavenie v aktuálnom slovenskom rebríčku a po zaplávanom osobnom maxime 1:09,32 min. získal striebornú medailu. Štart na 200 m prsia (2:55,46 min.) mu priniesol "len" piatu priečku, ale na 100 m polohové preteky mu delegát SPF M. Tomahogh zavesil na krk bronz. Prišiel aj tretí majstrovský titul jeho kariéry disciplíne na 200 m motýlik (2:40,39), štvrtý kov na šampionáte (striebro) si vyplával v dramatickom súboji na 200 m polohové preteky (2:35,16), keď mu ďalší titul unikol o 24 stotín sekundy.

Strieborný Tóth

Motýlik je medzi humenskými plavcami najpopulárnejší, čo dokázal Adam Tóth ziskom striebra na 200 m (2:49,87). Ani v ostatných deviatich štartoch tento bojovník nezaháľal a systémom štart = osobné maximum vyplával vždy elitnú desiatku. Spomenúť treba najmä jeho štart na 1 500 m voľ. spôsobom, ktorým prepísal humenské historické maximum časom 20:01,15 min. V prvej desiatke sa udomácnila aj Paula Sabovčíková. Rastie z pretekov na preteky, na 200 m motýlik (2:51,41) heroickým výkonom skončila na nepopulárnom štvrtom mieste. Piata doplávala na 100 m motýlik (1:16,94) i na 400 m polohové preteky (6:01,37). Vynikajúce výkony podal Tibor Hodbod, najmä vôľové vlastnosti a jeho prístup mu začínajú prinášať ovocie. Piate miesta na 100 m prsia (1:20,91) a 100 m pol. preteky (1:12,66) sú toho dôkazom. Matej Micikáš na medailu nedosiahol, ale jeho piate priečky a historické klubové maximá v znaku na 100 m (1:12,30) a 200 m (2:35,38) mali výborné kvality. Aj Barbora Serbinová ukázala fantastické načasovanie formy jej trénerom Ing. Jánom Pencákom a prvou dvadsiatkou, ale najmä superosobákmi potvrdila, že jej výkonnosť naberá stúpajúcu krivku.

Zimné M SR mladší žiaci

Začiatkom decembra sa konal šampionát v Gemeri a priniesli až neuveriteľných jedenásť slovenských rekordov v tejto kategórii. V dobrom svetle sa ukázala aj štvorica chemesákov. Samuel Hudák mal dvakrát miesto v elitnej desiatke na 100 m znak (9.) a 100 m motýlik (10.). Filip Firkaľ bol desiaty na 200 m znak časom 2:53,45 min. Patrícia Koškovská vo veľmi kvalitnej konkurencii potešila ôsmym miestom na 100 m motýlik (1:31,42). Patrícia Chochoľáková získala na šampionáte skúsenosti, ktoré môže zúročiť v nasledujúcej sezóne.

Memoriál Jozefa Baláža

Preteky, ktoré sú plaveckej verejnosti známe ako neoficiálne M SR najmladšieho žiactva, sa konali koncom novembra v Prešove. Účasť mala aj šestica humenských plavcov. Svoju prvú veľkú medailu získala Alexandra Kušnírová na 100 m motýlik, keď finišovala na treťom mieste. Na 200 m polohové preteky skončila piata, rovnako aj na 200 m prsia i 50 m motýlik. Nina Dúcová si na 100 m motýlik vyplávala ôsmu priečku a umiestnením v prvej desiatke sa môže pochváliť aj Danielka Gribaničová, na 200 m znak skončila deviata. Prvé preteky väčšieho významu absolvovali aj naši najmladší plavci - Oliver Firkaľ, ktorému medaila ušla o 16 stotín sekundy na 100 m znak a Tomáš Horvát, ktorý v rovnakej disciplíne doplával šiesty. Peter Semanco sa umiestnil v druhej desiatke pretekárov.