Iránom.
HUMENNÉ. Išlo o modelovú konferenciu, ktorá má na Gymnáziu L. Svobodu viac ako desaťročnú tradíciu. Predchodcom modelového Európskeho parlamentu bola modelová Organizácia spojených národov. Tohtoročného dvojdňového zasadnutia sa zúčastnili aj žiaci z Gymnázia J. Zlatoústeho, obchodnej akadémie a študenti z Poľska. Delegácie zastupujúce štáty patriace aj nepatriace do Európskej únie demonštrovali pravé zasadnutia zo Štrasburgu. Celé zasadnutie viedol predseda Modelového parlamentu Michal Maturkanič.
Študenti sa nenechali zahanbiť
Dvojčlenné delegácie sa skutočne vyznamenali. Svojej politickej úlohy sa zhostili veľmi presvedčivo, mnohí sa blysli výbornou angličtinou. Svoje názory na tému presadzovali tvrdo, ako praví politici v parlamente. Diskusia sa nedotýkala len danej problematiky, zabočila aj k moslimskému náboženstvu, ktoré je podľa niektorých hrozbou pre celý svet.
Priestor dostala aj diskusia o terorizme. K slovu sa najčastejšie dostali veľmoci ako Rusko, USA, Veľká Británia a Irán. Cieľom bolo nájsť prijateľné riešenie problému pre všetky delegácie.
K dohode predsa len nedošlo
Aj keď boli ku koncu druhého rokovacieho dňa predstavené dve rezolúcie, nepraví poslanci sa nedohodli. Prvé riešenie predstavilo Francúzsko s Nemeckom a druhé Švédsko, Bulharsko a Veľká Británia. Niekoľko štátov dokonca predostrelo návrh na vyhlásenie vojny. Takýto návrh väčšina štátov razantne zamietla. K dohode nedošlo, no diplomy za aktivitu na konferencii sa študentom rozdali. Na koniec dvojdňových zdĺhavých rokovaní sa konal banket, na ktorom sa prípadne rozhádaní politici mohli uzmieriť a podať si ruky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín