Nadaní školáci sú takí šikovní, že sa so svojimi prácami blysli aj na Prešovskej univerzite.
HUMENNÉ. Tak ako všetci školáci majú za sebou tri mesiace vyučovania aj mimoriadne nadaní školáci zo ZŠ Hrnčiarska. Vyučovanie v triedach so špeciálnym vyučovacím programom je iné než na ostatných školách, hoci predmety a učivo sú rovnaké.
Najhoršia známka je trojka
„Tieto deti sa neučia ako bežní žiaci. Idú viac so hĺbky. Chceme, aby logicky rozmýšľali, aby viac tvorili," hovorí učiteľka Jitka Fiľová, ktorá má na starosti práve triedy s takýmito žiakmi. Okrem toho je triednou tohtoročných šiestakov. Tí boli v špeciálnej triede pre nadaných žiakov, ktorí sa učia pomocou programu Aprogen, v Humennom „prvými lastovičkami".
„Okrem mediálnej výchovy nemajú iné predmety ako žiaci na iných školách. Idú však viac do hĺbky. Každú jednu tému preberajú dôkladnejšie, viac sa jej venujú," dodáva J. Fiľová.
Podotýka, že podmienkou bytia v takejto triede je prospech: „Najhoršia známka je trojka. Na ňu musí žiak vedieť 60 percent učiva. Stupnicu hodnotenia máme v tomto smere upravenú." Ak sa žiak v učení zhorší, pošle ho triedna učiteľka spolu s výchovnou poradkyňou na premeranie jeho IQ. Ten sa deťom zisťuje aj pri prechode na druhý stupeň.
Jakub riešil planétu Neptún
„Najdôležitejšou podmienkou je ročníková práca. V minulom roku sme s našimi prvými nadanými žiakmi prezentovali ich ročníkové práce na Prešovskej univerzite," chváli šikovných školákov Fiľová.
Tak napríklad tohtoročný šiestak Jakub prezentoval na vysokej škole svoju ročníkovú prácu o planéte Neptún. Nešlo však len o súpis základných informácií z internetu, ale Jakub sa venoval aj mytologickým príbehom, v ktorých Neptún figuroval. „V tomto roku bude v ročníkovej práci na túto tému pokračovať. Jeho osobným prínosom v nej budú rozprávky o Neptúne," hovorí Fiľová. Zdôrazňuje, že decká motivujú k tomu, aby tvorili a do prác vkladali vlastný prínos. Očakávajú od nich nielen prezentácie, ale aj výskum alebo mini projekt. „V siedmom ročníku budú robiť skupinovú ročníkovú prácu," avizuje Fiľová.
Učia sa hravou formou
Nadaní školáci sa k svojim vedomostiam dopracovávajú zaujímavým spôsobom. Informácie nedostanú „naservírované na tanieriku" s tým, že sa ich stačí len naučiť. Učia sa hravou formou, v ktorej dominuje riešenie problému.
„Dostanú od nás úlohu, aby sami vyriešili nejaký konkrétny problém. Musia si zháňať informácie sami. Potom im učivo vysvetlíme a dáme všetky informácie dokopy," hovorí Fiľová.
Spôsob tohto vyučovania je zaujímavý aj v tom, že program Aprogen nemôžu mať naraz dve školy v jednom okrese. „Najbližšia škola s podobným vyučovacím programom je v Michalovciach," hovorí Fiľová s tým, že učitelia sa musia neustále vzdelávať.
A čo na to deti?
Druhý stupeň je pre čerstvých piatakov zatiaľ istou novinkou. Veľa predmetov je nových, musia si zvykať na rôzne zmeny. „Áno, je to trošku ťažšie. Stále ma baví slovenčina a matematika. Ale občianska náuka mi nejde. Neviem sa to naučiť," vraví Lucia.
„Mňa bavia výchovy ako informatika, telesná a výtvarná," dodáva Barborka.
„Mňa baví angličtina a matematika. Problémy mi zatiaľ nerobí žiadny nový predmet," vraví Damián.
„Ja mám rada telesnú a výtvarnú výchovu. Nemám rada matematiku a občiansku výchovu," pridáva sa Terka.
Janko sa smeje, že ešte stále, aj keď je už piatak, musí kamarátom vysvetľovať, do akej triedy to vlastne chodí. „Vysvetľujem im, že je skoro rovnaká, ako tá ich, len to učivo je trošku ťažšie," smeje sa.
Na druhom stupni. Toto sú čerství piataci, ktorí chodia do triedy pre nadaných žiakov. Aj v tomto roku každý z nich opracuje na vlastnej ročníkovej práci. V siedmom ročníku dajú hlavy dokopy a budú pracovať na spoločnej ročníkovej práci. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín