DLHÉ NAD CIROCHOU. Školský vzdelávací program materskej školy pod názvom „Z babičkinej čarovnej truhlice" je zameraný na zachovanie ľudových tradícií.
V škôlke v kroji
V tejto škôlke sa robilo už všeličo. Priadlo, tkalo, páralo perie, odlievalo olovo, varila „kukuričná zameška", lepili sa pirohy, či pásli húsky. Panie učiteľky spolu s folklórnym súborom Kudzeľ sa snažia o to, aby deťom zakaždým porozprávali a prakticky predviedli, ako žili a bývali ich starí rodičia a prarodičia. A deťom sa to zakaždým veľmi páči. Veď je to čosi iné ako iné bežné dni v materskej škole. Od rána sú deti v triede oblečené v krojoch. Lego, počítače aj ostatné hračky v triede v ten deň zamenia za ľudové riekanky, slovenské rozprávky a hudobno-pohybové hry a hry so spevom.
Hostili sa lokšami aj pirohmi
Kapusta a potrebné suroviny deň pred akciou zakúpili v obchode, súdok a rekvizity doniesli panie učiteľky z domu. Tetky z Kudzeľa do triedy prišli so spevom. Porozprávali, ako sa ony hrávali, keď boli malé, a potom sa pustili hneď do práce. Spoločne s deťmi kapustu očistili, tety ju potom posekali a pani učiteľka aj s pomocníkmi po kapuste s vrecúškom na nohe v súdku aj dupali. Po práci nasledovala hostina - lokše s maslom a pečené pirohy s kyslou kapustou. Nechýbal ani makový, orechový a jablčný závin. Deťom chutilo a prezradili, že také dobrôtky im mamky tak často nepečú. Spevom sa s tetami rozlúčili a teraz už len čakajú, kedy kapustička v sude už bude kyslá, aby v pochmúrnych sychravých dňoch si na nej spoločne pochutnali, doplnili vitamíny a zahnali tým zlú chrípku.
Ctia si tradície. Deti a učiteľky spolu s folkloristkami z Dlhého nad Cirochou spoločne naložili kapustu. Foto: VAL
Autor: Valéria Polačková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín