HUMENNÉ. Prvé základy organizovaného stolného tenisu v Humennom boli položené už koncom 40. rokov minulého storočia v TJ Lokomotíva Humenné a trvali do začiatku 60. rokov, keď činnosť stolného tenisu v tomto klube zanikla. Stolný tenis ako športové odvetvie bolo v 60. až 90. rokoch po futbale druhým najpopulárnejším športom na Slovensku, ale aj v Čechách. Že to tak bolo aj v okrese Humenné, svedčí pohľad do kroniky 40-ročnej histórie stolného tenisu, v ktorej sa píše, že z iniciatívy pracovníkov (stolných tenistov) v Národnom podniku CHEMKOSTAV Humenné dochádza v novembri 1970 k založeniu vlastnej TJ Chemkostav.
Prví činovníci
Prvým predsedom na ustanovujúcej schôdzi sa stal Ľubomír Škubál, za výkonného tajomníka TJ bol zvolený František Karandyšovský, ktorý až do roku 2005 bol hlavným organizátorom stolnotenisového diania v Humennom. Najprv bol založený stolnotenisový oddiel, neskôr oddiely volejbalový a hokejový, ktorý zaznamenal na konci osemdesiatych rokov rapídny vzostup, keď dokonca na otvorenom zimnom štadióne v Humennom bojoval o postup do 1. SNL. Tu, v sídle okresu, sa organizovali väčšinou v telocvičniach základných a stredných škôl majstrovstvá v stolnom tenise jednotlivcov mládeže a dospelých. Z humenských, ale aj vidieckych škôl sa v telocvični stretávali a objavovali mladé talenty, ktoré neskôr výkonnostne rástli v TJ Chemkostav.
Prvý šampión
Po prvom vstupe družstva dospelých do organizovaných súťaží a rýchleho postupu do najvyšších krajských súťaží prichádza v roku 1973 prvý výrazný úspech v rámci Slovenska z humenskej stolnotenisovej liahne, keď na majstrovstvách Slovenska žiactva v Topoľčanoch sa Ľudovít Gajdoš stáva majstrom Slovenska vo dvojhre mladších žiakov.
Stolnotenisová herňa
Nevšedný záujem v Humennom o stolný tenis dáva koncom 70. rokov funkcionárom klubu i vedenia podniku Chemkostav impulz k rekonštrukcii vlastného objektu zariadenia staveniska na sídlisku III., využívaného aj ako pohostinstvo, ktoré bolo sčasti prestavané za finančnej pomoci ústredia SSTZ na stolnotenisovú herňu. Tá začala slúžiť svojmu účelu od mája 1980. V priestoroch zrekonštruovanej stolnotenisovej herne sa organizovali rôzne, menšieho rozsahu regionálne, ale aj celoslovenské turnaje či majstrovstvá v stolnom tenise vsl. regiónu žiactva a dospelých.
Profesionálni tréneri
Začiatkom 80. rokov prichádza do Humenného prvý profesionálny tréner a hráč v jednej osobe, Albert Paríšek z Košíc, ktorý s funkcionármi stolnotenisového oddielu organizuje zo základných humenských a blízkych okolitých škôl nábor resp. výber talentovaných detí do školského športového strediska. Na veľké prekvapenie všetkých do stolnotenisovej herne prišlo na výber talentov takmer 200 detí. Z tohto počtu bolo možné vybrať iba cca 30 talentovaných, čo sa trénerovi profesionálnym spôsobom podarilo, a tak sa začala nová éra stolného tenisu v Humennom. Po dvoch rokoch prichádza do TJ Chemkostav ďalší tréner a hráč z Košíc - Karol Till. Jeho práca s mládežou je ocenená mnohými prvenstvami a titulmi už jeho zverencov počnúc okresnými, krajskými či celoslovenskými. Humenský stolný tenis sa tak zaraďuje medzi špičky východu a v ďalších rokoch aj Slovenska, Čiech a Moravy.
Zlaté 80. roky
Koľko ďalších popredných umiestnení získali stolní tenisti TJ Chemkostav Humenné na majstrovstvách okresu, východoslovenského regiónu jednotlivcov a družstiev sa doslova nedá spočítať, tak ako sa nedá vymenovať množstvo stolných tenistov i tenistiek vychovaných a hrajúcich v humenskom regióne či iných slovenských športových kluboch. Za uvedené úspechy boli stolní tenisti TJ Chemkostav Humenné v 80. rokoch pravidelne vyhodnocovaní medzi najlepšími športovcami okresu Humenné.
V sezóne 15 družstiev
Po transformácii klubu začiatkom 90. rokov na ŠPORTKLUB a neskôr na ŠKST Humenné nastal čas jeho najväčšieho rozkvetu. V súťažnom ročníku 1992/93 v národných a regionálnych súťažiach štartovalo spolu až 15 družstiev, z toho tri družstvá mužov, dve žien, jedno dorastencov, jedno družstvo dorasteniek, päť žiakov a dva kolektívy žiačok. V ďalšom ročníku 1993/94 štartovalo v súťažiach 14 celkov. Boli to posledné roky, keď na rozvoj športu a konkrétne výkonnostného stolného tenisu finančne prispievalo ústredie SSTZ Bratislava, čiže podpora prichádzala od štátu. Pri organizovaní celoslovenských a medzinárodných turnajov finančne prispievalo aj mesto Humenné.
Najvyššie súťaže
Stolní tenisti a tenistky TJ Chemkostav Humenné hrali od roku 1973 v najvyšších vsl. súťažiach až do roku 1987, keď muži postúpili do SNL, skupiny Východ, dorastenci, dorastenky do I. SNL a v rokoch 1989 - 1996 ženy úspešne už pod názvom ŠKST Humenné štartovali v I. SNL, keď v sezóne 1995/96 dokonca bojovali o prvenstvo v súťaži. Predsedom klubu ako aj predsedom Oblastného stolnotenisového zväzu v Humennom bol v tom čase Ivan Kašuba.
Legionárka Grigorovská
Humenský stolnotenisový klub počas svojej existencie mal dobré družobné styky najmä s poľskými klubmi Wlokniars, Skopanie, Stal Sanok, Karpaty Krosno, maďarskými klubmi v Miskolci a Boczu, na Ukrajine v Perečine a Kyjeve, odkiaľ do Humenného prišla hrať a trénovať v rokoch 1990 - 1996 legionárka, majsterka športu Oľga Grigorovská.
Serbák služobne najstarší
Po už spomínaných tréneroch A. Paríška a K. Tilla, ktorí mali najväčšie zásluhy na výchove a výkonnostnom raste stolných tenistov v Humennom, boli ďalšími trénermi M. Bruderová, L. Timuľák starší, Št. Nitkulinec, ďalej hrajúci tréneri P. Ondruš, K. Krokker, M. Michalčo, M. Serbák a D. Stoják. Najstarším služobne hrajúcim stolným tenistom Humenného a od roku 2006 aj predsedom ŠKST Humenné je obranár Igor Serbák, ktorý od roku 1974 patrí medzi opory družstva.
Na záver kríza
Koncom 90. rokov došlo v stolnotenisovom klube k zložitej situácii. Klub mal veľké finančné dlhy, došlo k odpojeniu od elektrickej energie a teplovodného kúrenia. Na jeho existenčnú záchranu a činnosť bolo nutné pristúpiť k odpredaju herne. Z týchto prostriedkov klub mohol existovať a reprezentovať mesto Humenné ďalších pätnásť rokov. Toho času hráči ŠKST trénujú a majstrovské zápasy áčka v II. lige a béčka v III. lige hrajú v prenajatých priestoroch telocvične ZŠ Kudlovská, bez finančnej pomoci mesta. Zmení sa to?
Fakty
Najväčšie úspechy
V roku 1985 v Hlohovci na majstrovstvách mladšieho žiactva získava Beáta Komjatová bronzovú medailu vo dvojhre, vo štvorhre s Janou Kovassyovou a Marekom Novotným z Lok. Ruskov aj v zmiešanej štvorhre.
Zlatú medailu a titul zo slovenských majstrovstiev pre TJ Chemkostav Humenné v roku 1986 v Bratislave získal vo štvorhre mladšieho žiactva Martin Novák s Jozefom Jaskom z Košíc a k tomu aj dve bronzové medaily doniesli Beáta Komjatová vo štvorhre starších žiačok s Mladkovou z Lok. Bratislava a Jana Kovassyová s Martonovou zo Šar. Michalian. Na majstrovstvách Slovenska starších žiačok v roku 1986 v Košiciach získalo družstvo Jana Kovassyová - Beáta Komjatová bronzové medaily.
Zavŕšením úspechov mladých stolných tenistiek z Humenného v roku 1987 bolo, keď naša najúspešnejšia dvojica Jana Kovassyová a Beáta Komjatová získala v Topoľčanoch na slovenských majstrovstvách starších žiačok strieborné medaily vo štvorhre a následne v Topoľníkoch v majstrovstvách ČSSR vo štvorhre bronzové medaily.
Najviac titulov majstrov a majsteriek východoslovenského kraja v rokoch 1984 až 1994 pre humenský stolnotenisový klub získali Beáta Komjatová, Ľubo Lukáč, Martin Novák, J. Kovassyová, Laco Timuľak, ml. a Marcel Krajňak.
(mjč)
ŠKST Humenné z roku 2003. Stoja zľava: Daniel Karandyšovský, Ľuboš Lukáč, Peter Novák, Ján Hajdučko a Marián Michalčo, za stolom zľava Marián Bajcura, Igor Serbák, Dušan Stoják a Daniel Fink.
Foto: mjč
Ligové Chemkostaváčky. Družstvo žien TJ Chemkostav Humenné, ktoré ako prvé postúpilo v roku 1988 do SNL. Stoja zľava: Jana Kovassyová, Beáta Komjatová, za stolom zľava: Andrea Szallarová, Michaela Kobanová a Zuzana Veľasová. Foto: mjč
Autor: J. Čúrny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín