Údaje Štatistického úradu hovoria, že po Bratislavskom kraji je druhý najvyšší počet podnikateľov – fyzických osôb v Prešovskom kraji. Najmenej ich je v Košickom kraji.
HUMENNÉ. Podľa Slavomíry Sélešovej z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny stúpa počet živností hlavne pre zlý Zákonník práce. "Jeho aktuálne znenie bránilo vzniku nových pracovných miest predovšetkým v čase krízy. Firmy s odbytom tovarov a služieb by v prípade problémov totiž museli zamestnancom vyplatiť príliš veľa peňazí na odstupnom." A to by podľa nej mohlo firmy úplne položiť. "Preto sa začali z opatrnosti obzerať po živnostníkoch, voči ktorým by nemali žiadne podobné záväzky."
Výška príjmu závisí od šikovnosti živnostníka
Či už zmenu v spôsobe zamestnania spôsobila dlhodobá kríza alebo Zákonník práce, situácii sa museli prispôsobovať nielen firmy, ale predovšetkým pracujúci. Tí stratili istotu každomesačného zárobku, no získali to, čo bežný zamestnanecký pomer neponúka.
"Práca na živnosť má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je napríklad pracovný čas, ktorý si živnostník vie prispôsobiť podľa svojich potrieb," myslí si Ladislav Mulik, regionálny riaditeľ v oblasti finančníctva. Nepopiera však, že zápornou stránkou je práve veľká neistota.
"Či živnostník zarobí viac alebo menej, to závisí len od jeho úsilia a od toho, koľko času venuje práci. No na druhej strane, ak si niekto verí a chce zarobiť, nevidím v tom problém. Tu strop nie je," vysvetľuje pozitívnu stránku Mulik. A práve to je, zdá sa, najväčšou výhodou aj v očiach samotných živnostníkov.
Situáciu môžu skomplikovať iné okolnosti
Tí, ktorí presedlali z riadneho zamestnaneckého pomeru na živnosť, sa síce neobmedzenej hornej hranici príjmu tešia, nezabúdajú však ani na okolnosti, ktoré im môžu poriadne utiahnuť opasok.
"Ak je niektorý mesiac slabší, a keď ešte treba platiť odvody, ide živnostník do straty. Ak sa však inokedy posnaží viac, za mesiac môže zarobiť toľko, ako za dva," tvrdí pani Iveta.
Živnostník Ján je spokojný: "Čím viac vyrobím, tým je moja peňaženka hrubšia. A to ma motivuje najviac. V predošlom zamestnaní som pracoval na spoločný úkol, mal som fixný plat a viac som zarobiť nemohol."
S tým súhlasí aj pani Mária: "Predtým som bola obyčajným zamestnancom a myslím si, že som za svoju prácu nebola dostatočne ohodnotená. Rozdiel oproti minulosti vidím práve v tom, že ak teraz robím viac, mám za to aj viac zaplatené."
Problémom nemusí byť len peňaženka
Podľa psychologičky Oľgy Kostelníkovej však môže takýto druh zárobkovej činnosti spôsobiť človeku viaceré problémy. "Dlhodobo pretrvávajúci stresový stav môže vyústiť do zdravotných problémov. Dôsledkom je často i to, že si človek stále menej a menej verí."
Na druhej strane však odborníčka dodáva, že takáto práca so sebou prináša aj rozvíjanie osobnosti, zážitok slobody, zážitok byť samému sebe pánom. Druhou stranou mince je otvorená možnosť zisku i straty.
Komplikácie však podľa Kostelníkovej môžu nastať paradoxne aj v prípade, ak sa živnostníkovi darí. "Niektorí ľudia sa svojím úspechom doslova opijú, fungujú akoby v zmenenom stave vedomia a to im hovorí, že je všetko úžasné, a že sú najšikovnejší ľudia na svete."
Svoju rolu pri práci bez stabilného príjmu zohráva i rodinné zázemie a podpora zo strany najbližších. Práve preto si Kostelníková myslí, že sa na prácu bez istoty nemôže podujať každý. "Veľa záleží od vnútornej stability. Človek si musí udržať vieru a pozitívne myslenie aj vtedy, keď je jeho príjem menší."
Nevyhnutnosťou je prosperujúca spoločnosť
S. Sélešová z ministerstva tvrdí, že znenie Zákonníka práce sa musí zmeniť. A to tak, aby zákon reflektoval situáciu na trhu práce, bol pružnejší a aby motivoval firmy vytvárať nové pracovné miesta. Práca na živnosť má však podľa nej určite budúcnosť.
"Mnohým zamestnávateľom a aj samotným pracujúcim takáto forma vyhovuje. Zároveň je však veľmi veľká skupina ľudí, ktorá do rizika a neistoty spojenej so živnosťou ísť nechce a uprednostňuje radšej trvalý pracovný pomer. Ministerstvo im chce lepším nastavením Zákonníka práce vyjsť v ústrety," uviedla Sélešová.
Autor: Jana Veľasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín