Hlavným poslaním klubu je pomáhať obciam a ich vedeniu. V júli 2009 prišlo združenie s pracovnými príležitosťami pre zdravotne postihnutých. A výsledky sú viditeľné i v našom okrese.
OHRADZANY. Klub starostov chcel priniesť alternatívu pre zdravotne postihnutých, chcel pre nich nájsť miesto v spoločnosti. Východiskom bolo založenie Klubu priateľov zdravotne postihnutých. Dnes je takýchto združení na Slovensku 20. Jedno zo sídiel je i v Ohradzanoch.
Chcú pomôcť samosprávam
Podľa predsedu Klubu starostov Tibora Skluta hlavným cieľom je pomôcť samosprávam. "Onedlho bude platiť digitálna archivácia písomností. Preto chceme ľudí vyškoliť na to, aby dokázali využívať moderné technológie a komunikačné možnosti, ktoré sú napriek dnešnej dobe často podceňované. Cieľom je systematickosť práce a odstraňovanie sociálnych bariér," uviedol Sklut.
Klub okrem toho poskytuje svojim členom poradenstvo ohľadom úradných záležitostí. Nevyhnutné sú napríklad inštrukcie na splnenie kritérií stanovených úradom práce. Práve ten totiž hradí náklady refundáciou. "Prvotné financie idú z môjho vrecka. Takže zdroje sú obmedzené. Naším cieľom je však poskytnutie šance pre ľudí, ktorí by inú príležitosť nemali. Ich práca je okrem toho nemalou úsporou pre samotné obce," uviedol Sklut.
Z 15 starostov súhlasili štyria
Manažérom pre okres Humenné je Cyril Klič. V apríli absolvoval školenie a oboznámil sa so všetkým, čo zriadenie chránenej dielne prináša. "Potom som oslovil 15 starostov, súhlasili štyria - Valéria Melníková z Ohradzian, František Bazár z Baškoviec, Mariana Bučková z Lukačoviec a Ján Dzubaj so Sopkoviec. Malá obec, ako sú Sopkovce, však na zriadenie nemala priestory. Chránené dielne sa teda vytvorili v ostatných troch dedinách," uviedol Klič.
Starostka Ohradzian Valéria Melníková príležitosť zamestnať zdravotne postihnutých privítala: "Mali sme nevyužité obecné priestory, poskytli sme počítače a ďalšie zariadenie kancelárií. Mojou prioritou je totiž pomôcť každému. Aj v minulosti sme preto využili vytvorenie pracovných miest prostredníctvom národných projektov zamestnanosti či v rámci úradu práce."
Prihlásili sa ľudia zo Sečoviec i z Prešova
Po súhlase starostov nasledovalo oslovovanie potenciálnych uchádzačov o prácu prostredníctvom periodík a internetu. "Záujem bol mimoriadny. Ozvali sa ľudia nielen z Humenného, ale aj zo Sniny, Sečoviec či z Prešova. Boli ochotní cestovať za prácou desiatky kilometrov. Nevyhnutné však bolo vzdelanie a kvalifikácia," opísal začiatky humenský manažér Klubu priateľov zdravotne postihnutých, ktorý vyzdvihol spoluprácu s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom. Jeho zamestnanci boli pri zriadení chránenej dielne ústretoví a nápomocní.
Súčasťou práce bude i ďalšie vzdelávanie a absolvovanie rôznych školení. Úlohou zamestnancov chránených dielní je totiž zvládnutie práce s osobným počítačom na takej úrovni, aby sa mohli plnohodnotne zapojiť do pracovného procesu a vykonávať všetky zadané úlohy. "Všetci sú zamestnaní na 8-hodinový pružný pracovný čas, ktorý je, samozrejme, prispôsobený zdravotnému stavu zamestnanca," vysvetľuje Klič.
Nový impulz do života
Hlavné stredisko chránenej dielne má sídlo v Ohradzanoch a zamestnáva sedem zdravotne postihnutých. Ďalšie pracoviská v Baškovciach a Lukačovciach majú po dvoch zamestnancov. "Podieľame sa predovšetkým na administratívnych prácach, ako je napríklad archivácia budov, elektronická archivácia či správcovanie internetovej stránky obce. K dispozícii sme i pri organizácii kultúrnych, spoločenských a športových podujatí. Uvažuje sa tiež o sprevádzkovaní knižnice, zastúpili by sme tak služby knihovníkov," objasnil Klič.
Zriadenie chránených dielní predstavuje podľa Kliča krok vpred. Mnohí zdravotne postihnutí sa totiž s cieľom zamestnať sa beznádejne zúčastňovali na rôznych konkurzoch. Nové pracovné príležitosti však prišli až teraz. Chcú sa preto učiť a ich prístup je veľmi pozitívny. Klub zdravotne postihnutých im totiž dal nový impulz do života.
Autor: Jana Veľasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín