HUMENNÉ. Po tom, ako sme presunuli ručičky hodín hodiny dozadu, sa často vraciame domov z práce síce v obvyklom čase, no za šera alebo za tmy. Takto sa nám domov často vracajú aj školáci z popoludňajších krúžkov.
Tmavá Vihorlatská ulica
"Z práce sa vraciam pred piatou. Vystúpim z autobusu na zastávke na Štefánikovej ulici pri Saleziánoch. Bývam na Sídlisku II, preto musím prejsť popod nadjazd. Pod piliermi je tma, dosť často sa mi stáva, že tam niekto postáva, fajčí. Nedovidím na ten, čo mám po ľavej ruke. Na začiatku Vihorlatskej ulice je plno stromov, žiadne verejné osvetlenie a poriadna tma. Lepšie vidno len vtedy, ak svietia svetlá v bytoch. Ak prší a fúka silný vietor, je to tam ako v horore. Fantázia mi pracuje na plné obrátky a za každým stromom niekoho vidím," posťažovala sa nám naša čitateľka Marika, ktorá pracuje mimo Humenného.
Policajný hovorca: Takým miestam sa vyhýbajte
"Vyberajte si také ulice a smer cesty, ktorý dobre poznáte. Viete o nich, že sú frekventované, vždy tam niekoho stretnete a v prípade potreby ho môžete požiadať o pomoc. Je nebezpečné skracovať si cestu tmavými podchodmi, neupravenými parkami a staveniskami. Vyhýbajte sa neosvetleným miestam. Nikdy nemôžeme vedieť, či nás v týchto miestach niekto neprekvapí. To, že tašky a kabelky by mali byť riadne zatvorené, azda ani netreba spomínať," radí prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.
"Odložte si ich do vrecka nohavíc alebo saka. V núdzi sa tak rýchlejšie dostanete do bezpečia svojho domu či bytu," radí, ako si pripraviť kľúče od bytu.
Všímajte si aj autá
Aj autá môžu byť často úkrytom pre páchateľa. "Je vhodné ísť čelom i k idúcim autám. Ak pri vás auto zastaví a budete sa cítiť ohrození, dajte sa na útek vždy proti smeru jeho jazdy. Opatrní buďte aj vtedy, ak prechádzate okolo zaparkovaného auta. Všimnite si, či v ňom niekto nesedí," varuje.
V prípade, že má človek pocit, že ho niekto sleduje, má podľa hovorcu na výber: "Prejdite na druhú stranu, spomaľte alebo, naopak, zrýchlite svoju chôdzu. V prípade, že je neznámy stále za vami, urýchlene vyhľadajte miesto, kde je sústredených viac ľudí. Ak si myslíte, že k vášmu pocitu bezpečia prispeje znalosť základných prvkov sebaobrany, nebolo by na škodu naučiť sa zopár základných cvikov."
Vo vchodoch bytoviek sa dvere ustrážia ťažko
"Zlostí ma, ak každú chvíľu niekto zdola zvoní. Vraj mám otvoriť kvôli letákom. Neotvorím, chcem sa presvedčiť, či si niekto nevymýšľa, no medzitým otvorí hocikomu dvere niekto iný," posťažoval sa nám ďalší čitateľ zo Sídliska I. "U nás vo vchode je to hrozné. Dvere máme stále otvorené. Niekto ide vonku so psom, nechá tam kamienok a dnu sa dostane, kto chce," dodávajú naše čitateľky zo Sídliska pod Sokolejom.
Zástupca náčelníka mestskej polície Juraj Kislík pripomína, že kvôli rôznym krádežiam už majú niektoré spoločenstvá vlastníkov bytov vo vchodoch kamerový systém: "Mnohé sú na Sídlisku pod Sokolejom." Výhody sú vraj neodškriepiteľné. "V prípade potreby si obyvatelia zavolajú firmu, ktorá systém spravuje, a tá môže na identifikáciu páchateľa poskytnúť polícii záznamy až zo siedmich dní," skonštatoval Kislík.
Polícia radí, ako sa vyhnúť prepadu a znásilneniu
Skupina odsúdených násilníkov prezradila, čo rozhoduje pri výbere ich potenciálnej obete:
1. Prvou vecou, na ktorú sa útočníci sústreďujú, je účes. Najčastejšie si vyberajú ženy, ktoré majú vrkoč alebo drdol, pretože ich takto ľahšie pritiahnu k sebe. Uprednostňujú tiež ženy s dlhšími vlasmi, `krátkovlásky` nebývajú ich bežným cieľom.
2. Druhá vec, na ktorú sa násilníci zameriavajú, je oblečenie. Skôr si vyberú ženu, ktorej odev sa dá ľahko strhnúť alebo vyhrnúť. Veľa týchto mužov si so sebou nosieva aj nožničky, aby mohli oblečenie rýchlo rozstrihnúť.
3. Dívajú sa po ženách, ktoré práve telefonujú, píšu sms, hľadajú niečo v kabelke alebo sa počas chôdze niečím zaoberajú. V týchto momentoch sú menej sústredené na svoje okolie a násilník ich ľahšie premôže.
4. Najčastejšie dochádza k prepadom a znásilneniam skoro ráno, medzi 5.00 h a 8.30 h.
5. Najpreferovanejšími miestami násilníkov sú parkoviská pred obchodmi s potravinami, garáže, verejné záchody a parky.
6. Muži prepadávajú ženy blízko miest, na ktoré je možné ich rýchlo odvliecť bez toho, aby ich niekto vyrušil.
7. Iba dve percentá odsúdených mužov priznali, že so sebou nosia zbraň. Uvedomujú si, že trest za znásilnenie či prepadnutie bez použitia zbrane je oveľa miernejší, ako keď ju použijú.
8. Ak prepadnutá žena okamžite použije proti násilníkovi nejaký bojový hmat, zneistí ho a má veľkú šancu, že ju muž nakoniec pustí.
9. Násilníci uviedli, že si nevyberajú ženy, ktoré nesú dáždnik alebo podobný predmet, ktorý by mohol byť použitý ako obrana na väčšiu vzdialenosť. O kľúčoch to už neplatí, pretože na to, aby ich žena použila, musí byť veľmi blízko.
10. Útočníkov od ich úmyslu zvyčajne odradí, ak sa im ich potenciálna obeť prihovorí. Inštruktori sebaobrany preto ženám radia v prípade, ak ide za nimi niekto na ulici alebo sa s niekým podozrivým ocitnú vo výťahu, aby sa k mužovi otočili a pozreli mu priamo do tváre. Zaberá, ak mu zároveň položia otázku typu Koľko je hodín? alebo sa s ním začnú rozprávať o počasí a podobne. Táto taktika má dve výhody - žena stratí príťažlivosť ako objekt násilníkovho záujmu a odstrašujúco pôsobí aj fakt, že by mohla útočníka neskôr identifikovať.
11. Väčšina násilníkov priznala, že ich odradí žena, ktorá sa ich nebojí. Ak sa chce teda žena ochrániť, mala by k približujúcemu útočníkovi vystrieť ruky v obrannej pozícii a zakričať: Stop!, Daj si spiatočku! a podobne.
12. Útočníka zastraší aj to, ak na neho žena namieri obranný sprej.
13. Ak ženu muž prepadne a ona ho nedokáže premôcť silou, pomáha, ak ho ochromí na citlivých miestach. Keď ju násilník chytí zozadu okolo pásu, môže mu celou silou vraziť lakťom do podpazušia alebo do vnútornej strany stehna, prípadne ho na tieto miesta začať štípať. Extrémne bolestivo vníma muž útok na svoje prirodzenie.
14. Ďalším účinným hmatom je, ak žena chytí útočníkove prsty a s maximálnym tlakom ich ohne opačným smerom.
15. Ženy majú šiesty zmysel a mali by ho poslúchať. Ak vo svojom okolí zaregistrujú u niekoho podozrivé správanie, mali by dať na svoje inštinkty a čím skôr od potenciálneho násilníka utiecť.
Daniel Džobanik, Krajské riaditeľstvo Policajného zboru Prešov
Osvedčený trik. Niektorým ľuďom sa nechce brať von kľúče od vchodu. Založený kamienok môže však pomôcť dostať sa dnu nielen im, ale aj neznámym ľuďom. A ich úmysly nemusia byť vždy čisté. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín