V blízkosti novej bytovej jednotky na Ulici SNP na Sídlisku pod Sokolejom sa už dlhší čas hromadí v pôde voda, ktorá nechce vsakovať. V dôsledku toho sa približne začiatkom leta vytvorila v tejto lokalite močarina. Takto nestabilná zem už mesiace strpčuje obyvateľom sídliska život.
HUMENNÉ. Dlhotrvajúce dažde na začiatku júla spôsobili, že na Ulici SNP na Sídlisku pod Sokolejom pri novej mestskej bytovke vznikli menšie močariny.
Nestabilita povrchu budovám škodí
V lokalite, v ktorej sa bariny a močiare tvoria, sa pred rokom odovzdala do užívania nová bytovka. Mesto má dokonca v blízkej budúcnosti v pláne postaviť ďalšiu. Otázka, či tieto objekty nepadnú za obeť výdatným jarným dažďom, je preto na mieste.
Stavebný inžinier Peter Harvan z Humenného potvrdil, že pôda môže postupne ohroziť ľudské obydlia: "Nasiaknutá pôda môže spôsobiť viaceré statické deformácie na stavbe. Od sadania časti stavby, ktorá sa môže prejaviť praskaním stien, až po sadanie celej stavby."
Zároveň priznáva, že každá budova sadá o pár centimetrov. Čiže to by až taký veľký problém nepredstavovalo. Ale keď objekt sadne priveľmi, napríklad o meter, z prízemia sa môže stať pivnica.
Mesto: Sadanie budov na Sokoleji nehrozí
Mesto o nestabilnej pôde a močiaroch vie. Ešte pred začatím výstavby bytovej jednotky nechalo vykonať geologický prieskum za účelom zistenia geologických a úložných pomerov na stavenisku, na základe ktorého potom konalo.
"Geologický posudok konštatuje, že stavenisko je vhodné pre stavbu, pričom vzhľadom na zistené geologické pomery odporúča bytovky zakladať na hĺbkových základoch. Preto je bytovka založená na tzv. šachtových betónových pilieroch, votknutých do únosného podložia, ktoré sa nachádza v hĺbke 4 metre pod terénom," informuje Marián Šalata, vedúci oddelenia výstavby, územného plánu a životného prostredia.
Betónové stĺpy zasadené do pevného podložia zeme v hĺbke štyroch metrov tak udržia bytovku stabilnú aj napriek možným posuvom vrchnej časti pôdy.
V lete žaby, v zime ľad
Zosuv zeme nepredstavuje pre obyvateľov sídliska jediný problém. Počas leta sa totiž v močiaroch premnožili žaby. Počuť ich bolo hlavne v noci, keď mali obyvatelia okolitých bytoviek pootvárané okná. Tí dokonca spomínajú, že v čase, keď bola hladina Laborca príliš vysoká, v močarine na vode medzi vysokou trávou plávali aj kačky.
"Nechcem, aby sa moje deti čľupkali v tej hnusnej vode plnej plastových fľašiek a iného odpadu. Ale keďže ich chcem mať stále na očiach, nechcem ani, aby sa šli hrávať ďaleko od bytovky," sťažuje sa mamička Jana.
S blížiacou sa zimou začne zároveň voda, ktorá sa drží v pôde už päť mesiacov, zamŕzať. Hrozí tak ďalšie riziko. Okolo bytoviek sa hrávajú malé deti. Ak ľad prikryje vrstva snehu, nič netušiace dieťa sa môže ľahko pošmyknúť a spôsobiť si tak úraz alebo zlomeninu končatín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín