Podľa spoločnosti Chemes Humenné sa v meste na rôznych fórach šíria účelové dezinformácie týkajúce sa údajne zaručene lacnejšej výroby tepla. Finančný riaditeľ spoločnosti reaguje, že pre Chemes nie je výroba tepla "španielskou dedinou". Naopak, vidia v nej vraj aj za roh.
HUMENNÉ. František Chvostáľ, finančný riaditeľ spoločnosti Chemes, ktorá Humennému vyrába a predáva teplo, informoval, že spoločnosť v ostatných dňoch oficiálne aj neoficiálne oslovujú Humenčania, ktorým zo stretnutí s mestskými komunálnymi politikmi vyšlo, že Chemes výrobu tepla predražuje v neprospech Humenčanov a navyše je jeho výroba pozadu s najnovšími trendmi.
Riaditeľ: Biomasa pre nás nie je ničím novým
"V poslednom období sa začalo v meste verejne viacej diskutovať o využívaní obnoviteľných zdrojov pri výrobe tepla pre mesto a o možnostiach znižovania cien touto cestou," uvádza Chvostáľ s tým, že úmerne s verejnými diskusiami evidujú aj kopu najrôznejších otázok od Humenčanov.
"Mnohí sa nás pýtajú ako to, že ešte vykurovanie mesta nerobíme na báze štiepky?" hovorí. "Používanie štiepky alebo biomasy ale pritom pre nás nie je ničím novým. Teplo z nej vyrábame už dávno. Rovnako ako aj z uhlia, mazutu a plynu," vysvetľuje. "Aj v súčasnosti štiepku spaľujeme. Dokonca máme projekt, ktorým o rok zvýšime jej podiel v palivovom mixe o viac ako 14 percent. V praxi teda spálime minimálne 21-tisíc ton štiepky ročne," hovorí.
Projekt uvádzajú do praxe už rok
Chvostáľ uvádza, že týmto projektom zvýšia energetickú efektívnosť výroby a dodávky energií: "Rozbehli sme ho v novembri minulého roku, keď nám schválili žiadosť o jeho spolufinancovanie z európskych štrukturálnych fondov. Ukončiť by sme ho mali v októbri budúceho roku s tým, že náklady na neho sú 9,5 milióna eur."
Riaditeľ pripúšťa, že projekt doteraz výrazne nemedializovali: "Možno aj preto vnímajú niektorí Humenčania drevoštiepku ako nóvum, ktoré my ešte nepoznáme, čo nie je pravda." Dodáva, že pritom práve týmto projektom výrazne zvýšia podiel spaľovanej štiepky až na spomínaných 21-tisíc ton ročne.
Úspory na rôznych frontoch, a aj na cene pre odberateľov
Riaditeľ Chvostáľ za Chemes vysvetľuje, že spomínaným projektom zvýšia účinnosť spaľovania uhlia.
"Prekryli sme skládku palív, čím sme napomohli účinnosti spaľovania. To má za následok aj zníženie spotreby paliva a zníženie nákladov na výrobu tepla. No a to sa premieta aj do finálnej ceny za vyrobené teplo pre spotrebiteľov tepla. V konečnom dôsledku je nemenej dôležité aj to, že Humenčania majú tým pádom vo vzduchu menej emisií," uzatvára.
Chemes: Drevoštiepka ako jediné palivo? Poznáme aj druhú stránku - tisíce kamiónov v meste
František Chvostáľ rozoberá možnosť, čo by sa stalo, ak by si mesto chcelo zabezpečiť dodávky tepla iba na báze štiepky: "Bolo by jej potrebné najmenej 65-tisíc ton na rok, čo je asi 200-tisíc m3 štiepky. Ak jeden kamión s návesom prevezie zhruba 60 m3 štiepky, mesto by potrebovalo zhruba 3 300 kamiónov na rok. Z toho asi 660 kamiónov v januári, teda 22 kamiónov na deň. V lete by to bolo asi 7 kamiónov s prívesom denne. Pritom variabilná zložka ceny tepla by nebola podstatne lacnejšia ako pri uhlí. Na koľko rokov vieme zagarantovať takéto množstvo štiepky? Okolité dediny sa medzitým tiež značne preorientovali na drevo, na krby s vykurovacími vložkami. Humenčania by iste "ocenili" zvýšený pohyb kamiónov po meste... Ale to je na samostatnú tému pri odbornom stole. Pripomínam, že centrálny zdroj tepla nie je výmysel chemesákov ani Humenného. Mesto si tieto názory osvojovalo cez niekoľko nezávislých odborných štúdií, ktoré boli podkladom pre rozhodnutia poslancov pri schvaľovaní strategického rozvoja mesta v oblasti zásobovania teplom. Tak ako rástla fabrika v meste, tak rástlo aj mesto a s ním aj centrálny zdroj tepla mesta. Na to by sme nemali zabúdať."
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín