včelami.
HUMENNÉ. Diskusie, odborné prednášky, ukážky, ochutnávky, stretnutia. To všetko absolvovali cez víkend naši včelári v humenskom Dome kultúry. Bolo v ňom rušno ako v pravom úli. Len medu bolo akosi málo.
Ach, tie dažde...
Nad pultmi s medom mali prevahu pulty s rôznymi včelárskymi potrebami. "Za posledných sto rokov bol toto pre včelstvo najhorší rok," posťažoval sa nám včelár František Vitaliosz z Veľkého Blahu pri Rimavskej Sobote.
Včelárom bol už jeho starý otec. On sám včelári 30 rokov, 25 rokov robí medovinu. "Pršalo. Najprv nám zmylo agát, potom repku. V lete sme nič nevytočili, lebo poľnohospodári sejú takú slnečnicu, čo nemeduje," vysvetlil. "Nakoniec sme vytáčali len z repky a z horského medu zo smrekov," povedal. "Medu majú všetci málo. Preto je aj drahý," dodal.
Medu vraj nefandíme
František dodal, že sa boja tohtoročnej zimy, aj nasledujúcej jari. A aké by malo byť počasie, aby sa včelám darilo? "Tak do mínus desať stupňov. Aj do mínus dvadsať včely vydržia. Ale nie dlho. Dažďu potrebujeme menej ako tohto roku a ani veľké dlhotrvajúce horúčavy im neprospejú," popísal známy včelár. F
rantišek je podľa svojich slov jediný včelár na svete, ktorý vyrába ochutený med. "Som študovaný chemik." povedal nám. Vysvetlil, že med ochucuje ovocím: "Mám až 250 druhov. Každé ovocie, na aké si len spomeniete. A ešte mám 20 druhov medu ochuteného bylinami."
Povedal, že med je veľmi zdravý, ale ľudia ho nedoceňujú. "Slováci konzumujú málo medu. Polepšia sa, len ak stretnú včelára," zasmial sa. Za našimi včelármi sa na 220-kilometrovú cestu do Humenného vybral prvý raz. "Inak sa často stretávame na národných výstavách v Banskej Bystrici, Trnave, Bratislave, kam pravidelne chodievajú," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín