Po dvoch až troch užívaniach už pri vážnejšom zápalovom ochorení zabrať nemusia.
HUMENNÉ. Predošlé chladné dni sa podpísali pod síce mierny, no citeľný nárast ochorení horných dýchacích ciest detí a školákov. Mnoho rodičov si minulý týždeň posedelo so svojimi ratolesťami pred dverami detských lekárov.
Rodičia sú často po pár kýchnutiach v ambulancii
„Kým začala škola, bolo to v poriadku, no potom sa prudko ochladilo. Náhle ochladenie je zmena, ktorá je šok pre organizmus. Deti sa neobliekli, lebo si ešte po lete nezvykli, že je chladno a s tým súvisia ich nachladenia," vraví lekárka Irena Šprochová.
„Väčšinou sa od začiatku školského roka u nich stretávam s bolesťami hrdla, prichádzajú so soplíkmi, ale bez teplôt," dodáva.
Vysvetľuje, že s tým súvisí zvláštne správanie rodičov: „Rodičia hlavne tých menších detí sa okamžite začnú báť, či to nie je niečo vážne a sú hneď s deťmi v ambulancii."
Šprochová vraví, že pritom úplne stačí, ak rodičia namiesto paniky dajú dieťaťu nosné kvapky, malé množstvo antihistaminika, vitamíny a veľa teplého čaju: „Ak sa stav dieťaťa po dvoch, troch dňoch nezlepší, až potom s ním treba prísť k lekárovi."
Nepochopiteľné: Rodičia si antibiotiká vydupkajú
Skúsená lekárka vraví, že v poslednom čase rodičia pri každom prechladnutí dieťaťa bežia do ambulancie, či mu netreba dať antibiotiká.
„Robíme CRP test. Po pichnutí do pršteka vieme v priebehu dvoch minút, či má dieťatko v tele zápal, a či tie antibiotiká naozaj potrebuje. Čo je však smutné, hoci vyjde negatívny test, rodičia si antibiotiká žiadajú aj tak. Tvrdia, že dieťa je choré, hoci im len soplí," hovorí.
„Je to veľmi nebezpečné, pretože potom vzniká veľká rezistencia na antibiotiká. Ak už je potom dieťa ozaj choré, má vysoké teploty a angínu, liek nemôže zabrať, lebo predtým dieťa vybralo dvoje-troje antibiotiká pri obyčajnej nádche," vysvetľuje. „Osobne sa snažím nepredpisovať antibiotiká deťom do jedného roka. Majú slabú imunitu, je dôležité, aby sa vyvíjala. Radšej im poviem, nech sa prídu ukázať častejšie," dodáva. „Dá sa povedať, že aj tak poniektorí rodičia dieťa akoby ani nechceli sami liečiť, len sa spoliehajú, že všetko urobia antibiotiká," myslí si.
Na pohotovosť, aj keď netreba
Až neuveriteľne znejú informácie, ktoré má lekárka po rokoch služieb na lekárskej službe prvej pomoci: „Niektorí to berú ako isté pokračovanie ambulancie. Ráno sú rodičia s dieťaťom u svojho lekára a popoludní sú už na LSPP s tým, že antibiotiká, ktoré ráno lekárka predpísala, dieťaťu nezaberajú," vraví Šprochová.
Potom sa im snaží vysvetliť, že antibiotiká zaberajú až po troch dňoch. Oveľa viac ju hnevá, ak na LSPP prichádzajú rodičia s deťmi na preventívnu prehliadku pred cestou na dovolenku: „To je doslova zneužívanie LSPP."
Čaro lekárskej služby určite „vyzdvihne" aj to, ak sa do ambulancie LSPP dovalia rodičia s dieťaťom, ktorému vyskočila horúčka. „Zistím, že dieťaťu nedali ani paralen, ani kvapky, už vôbec mu nepodali tekutinu. Povedia, že hneď ako prišla horúčka, utekali sme k vám. To je nesprávne. Ak má dieťa teplotu, hoci aj 39, treba mu podať parelen, tekutiny, počkať a potom zhodnotiť situáciu," vysvetľuje.
Vyhýbajte sa klimatizovaným priestorom
Šprochová vraví, že veľa detí ochorelo z klimatizácie. Tá ich neohrozuje len v lete, ale aj v jeseni a v zime. „Mnohé mamičky sa v prípade ak vonku prší, chodia prechádzať do rôznych nákupných centier. A práve tam je klimatizácia, čo je veľmi nebezpečné."
Lekárke vysvetľujeme, že veľa rodičov školopovinných detí chodí do ambulancií aj v prípade, ak je dieťa prechladnuté aj preto, že potrebujú do školy alebo práce potvrdenie, že dieťa je choré a chýba v kolektíve. „Je možné, že ak mi rodič zavolá alebo za mnou príde, že dieťa je prechladnuté a necháva ho doma, vystavím mu ospravedlnenie aj bez toho, aby prišlo do ambulancie. Je to však, samozrejme, o dôvere," zdôrazňuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín