"Hľadať pozostalých nie je jednoduché," vraví riaditeľ Technických služieb Ján Fink.
HUMENNÉ. Technické služby, ktoré spravujú mestský cintorín, vyvesili zoznam ľudí, ktorí neuhradili poplatok za hrobové miesta na cintoríne. Riaditeľ Ján Fink pripúšťa, že sa na ňom môžu objaviť aj mená tých, ktorí v skutočnosti za miesta pred rokmi zaplatili.
Stále narážajú na resty z minulosti
Fink pripomenul kauzu bývalého zamestnanca, ktorý mal na starosti výber peňazí za hrobové miesta. Od niektorých ľudí vybral poplatky, dokonca im vydal aj doklad o príjme peňazí, no tie už na účet Technických služieb neodviedol. Podnikavý pán už síce kvôli tomu prišiel o miesto, no v evidencii po sebe nechal nášľapné míny.
"Sú z toho problémy. Ešte stále na toto obdobie doplácame," vraví Fink. Vysvetľuje, že ak je na zozname niekto aj napriek tomu, že zaplatil, privítajú, ak to okamžite ohlási: "Veci dáme do poriadku." Netají, že najideálnejšie bude, ak na ich dvere alebo dvere na prevádzke Domu smútku zaklopú títo ľudia s dokladmi o zaplatení.
"Pre tých, ktorí nemôžu prísť a zoznam si preštudovať priamo v meste, sme ho vyvesili na oficiálnej webovej stránke mesta v sekcii Technické služby. Tých, ktorí za miesta zaplatili, z neho priebežne vyškrtávame," dodáva.
Hľadanie pozostalých je zložité
"Za niektoré miesta nezaplatili príbuzní aj 30 rokov," konštatuje Fink. Dodáva, že hľadanie pozostalých je veľmi komplikované. Dosť často sa stretávajú s tým, že po tom, čo sa k hrobovému miestu nikto nehlási, zistia, že pozostalí príbuzní už tiež nežijú. "Stretávame sa aj s tým, že pozostalí žijú dlhodobo v zahraničí, a preto na naše výzvy nereagujú," hovorí.
Toto je podľa neho dosť nešťastná situácia. Teoreticky sa totiž môže stať, že ak sa rozhodnú zlikvidovať hrobové miesto, ku ktorému sa nikto nehlási viac ako tri desaťročia, môžu sa im ozvať príbuzní, ktorí na cintorín prídu po rokoch napríklad z Ameriky. Situácia, pri ktorej dostávajú zabrať city príbuzných, sa však ešte na humenskom cintoríne podľa Finka nestala. "Likvidácia hrobových miest je veľmi citlivá záležitosť. Ešte sme k tomu neprikročili," vraví Fink.
Za dverami je nový zákon o pohrebníctve
Čas prijať takéto radikálne, no potrebné rozhodnutia sa však kráti. "Od 1. januára nového roku by mal platiť zákon o pohrebníctve. V rámci neho budú musieť prijať poslanci nové všeobecne záväzné nariadenie mesta. V ňom by mali už presne stanoviť, čo s hrobmi, ku ktorým sa roky nikto nehlási," avizuje Fink. Zdôrazňuje, že nakladanie s ľudskými ostatkami v prospech voľných hrobových miest bude s najväčšou určitosťou najchúlostivejšou záležitosťou, ku ktorej sa však budú musieť poslanci jednoznačne vyjadriť. Bez tejto legislatívnej procedúry zatiaľ na humenskom cintoríne nezaplatené hrobové miesta nezrušia.
Fakty
Cenník na cintoríne
Jedno klasické hrobové miesto na 10 rokov stojí 30,89 eura. Ide o hrob, kde je rakva vložená len do zeminy. Poplatok na 10 rokov za takýto dvojhrob je 58,13 eura.
Za kvalitnejšiu jednohrobku je poplatok na 10 rokov 48,15 eura. Ide o hrobové miesto, kam sa rakva vkladá do betónom vystuženého priestoru a ním sa aj hrob zapečatí. Táto suma platí aj v prípade, ak sú v jednom takomto hrobe nad sebou uložené dve rakvy. V prípade dvojhrobky, kde sú rakvy uložené vedľa seba, je cena za 10 rokov 88,01 eura.
Poplatok za detský hrob na 10 rokov je 20,93 eura.
Za urnové miesto si za desaťročné obdobie účtuje správca cintorína 30,89 eura.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín