" Vtedy je to už v poriadku?" píše rozhorčená čitateľka Veronika v Humenného. Je jej pobúrenie v súlade so zákonom?
HUMENNÉ. Pracujúcu ženu pobúrila situácia, ktorú využila jedna z jej študujúcich rovesníčok. "Ak niekto študuje, tak nech sa venuje štúdiu. Viac pracovných ponúk bude potom pre nezamestnaných," hovorí nahnevaná Veronika.
Celkom iný názor však majú na vec samotní študenti
Diana: "Ak je niekto šikovný, tak nemá problém s hocičím. Keby išlo o mňa a takú príležitosť by som mala, išla by som do toho."
Braňo: "Keby som mal takú možnosť, tak by som ju určite využil. Viac-menej to podporujem. Ak má študent možnosť zarobiť si, nech si zarobí."
Milka: "Pre samotného študenta je to dobré. Iný pohľad na vec však môžu mať napríklad externisti. Tí chodia do práce, lebo väčšinou musia, a okrem toho si za školu platia. Denný študent neplatí a ešte môže aj zarábať."
Niekedy sa študent zamestnať musí
Pracujúcemu študentovi ostáva naďalej štatút študenta. Ako zamestnaný je povinný platiť daň z príjmov, stále však môže využívať zľavu na cestovnom, jeho rodičia ešte môžu poberať rodinné prídavky či uplatniť si daňový bonus. Mnohých študentov však do práce núti i zlá rodinná situácia. V takom prípade môžu školu požiadať o sociálne štipendium.
"Ak ročný príjem denného študenta nepresiahne hranicu nezdaniteľnej čiastky, nepovažuje sa za príjem. K žiadosti o sociálne štipendium je potom potrebné doložiť príjmy za predchádzajúci rok od rodičov, daňové priznanie študenta, jeho súrodencov a potvrdenie o návšteve školy," vysvetľuje študijná referentka.
Existujú však i prípady, keď rodičia majú postačujúci príjem, no napriek tomu svoje dieťa v štúdiu na vysokej škole nepodporujú. "To sa zistiť v podstate nedá. Záleží od toho, čo študent povie a aké doklady predloží. V takom prípade môže pre oboch rodičov určiť výživné súd," dodáva študijná referentka.
Škola môže ponúknuť riešenie
V zložitej rodinnej situácii teda študentovi neostane iná možnosť, ako zamestnať sa. Na to, aby zvládol i školu, i zamestnanie, môže napríklad na pôde Prešovskej univerzity využiť dohodu o náhradnom plnení povinností. Tú musí začiatkom semestra podpísať s každým vyučujúcim osobitne. Vopred tak majú obe strany jasné, za akých podmienok musí študent predmet ukončiť.
"Študent má právo požiadať vyučujúceho predmetu o podpísanie dohody o náhradnom plnení povinností. Vyučujúci ju však nie je povinný podpísať. Musí zvážiť, či dôvody, ktoré uvedie študent, sú také závažné a hodné osobitného zreteľa, že mu umožní kompenzovať neúčasť na výučbe náhradnými povinnosťami," priblížil postup prodekan Filozofickej fakulty PU Vladimír Dančišin.
Nie každý vyučujúci súhlasí
Dohodu o náhradnom plnení povinností môže vyučujúci podpísať, ak ide o študenta starajúceho sa o dieťa, o dlhodobo chorého či o študenta nachádzajúceho sa vo veľmi nepriaznivej rodinnej situácii. Okrem toho však i v prípadoch hodných osobitného zreteľa. Zrejme teda i v prípade študenta pracujúceho na trvalý pracovný pomer.
Názory vyučujúcich na túto problematiku sú rôzne. "Keď vychádzam z vlastnej praxe, je veľa študentov, ktorí si svoje povinnosti plnia, chodia na semináre a ja až v závere semestra zistím, že popri štúdiu i pracujú. Niekedy si povinnosti plnia dokonca ešte lepšie ako študenti bez individuálneho študijného plánu," hovorí o svojich skúsenostiach odborná asistentka Stanislava.
Iný názor na vec má však doktor Michal: "Ak sa denný študent zamestná, pre mňa to nie je adekvátny dôvod na to, aby som mu dával nejaké úľavy."
Ak sa teda študent denného štúdia z akýchkoľvek dôvodov potrebuje zamestnať na trvalý pracovný pomer, zo strany školy mu v tom nič nebráni. A podľa prodekana Dančišina by sa to ani obmedziť či zakázať nedalo. "Myslím si, že také opatrenie ani nie je možné vydať. Nie je možné zakázať študentom pracovať. V prípade, že si študent plní povinnosti študenta, môže si vo voľnom čase robiť prakticky čokoľvek."
Legislatíva vie svoje
Pokiaľ ide o prídavok na dieťa, podľa Ildikó Polačekovej z ministerstva práce ho rodič pracujúceho študenta poberať môže.
"Ak oprávnená osoba spĺňa podmienky, poskytne sa jej prídavok na nezaopatrené dieťa študujúce dennou formou štúdia na vysokej škole, a to bez ohľadu na prípadný súbežný výkon zárobkovej činnosti študenta a na výšku jeho príjmu z tejto činnosti," vysvetľuje Polačiková.
Študenti majú dvere do práce otvorené aj zo strany legislatívy. Zákonníky totiž neobsahujú žiadne ustanovenia, ktoré by internému študentovi ako fyzickej osobe bránili uzatvoriť pracovný pomer na ustanovený týždenný pracovný čas. Pre študenta platia rovnaké pravidlá ako pre každého v pracovnoprávnom vzťahu. Je teda na dohode zamestnávateľa a študenta, ako si bude popri študijných povinnostiach plniť i úlohy vyplývajúce z pracovnoprávnych predpisov.
Ani škola, ani žiadny zákon nezakazuje študentom denného štúdia pracovať na trvalý pracovný pomer. A čo nie je zakázané, to je dovolené.
Ak navyše zoberieme do úvahy fakt, že väčšina zamestnávateľov požaduje od uchádzačov niekoľkoročnú prax, šikovní študenti môžu mať túto podmienku splnenú hneď po ukončení štúdia.
O to viac majú teda predpoklady na lepšiu budúcnosť a okrem toho sú zárukou, že ich mená sa v evidencii úradov práce nevyskytnú.
Autor: Jana Veľasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín