Tam sme stretli aj Jana Kolbásu od Bardejova, z obce Osikov, ktorý už takmer tridsať rokov pracuje s keramikou.
Ako dlho sa svojmu remeslu venujete?
"Venujem sa výrobe keramiky od roku 1983. Je to záľuba, živnosť, všetko dokopy."
Čo všetko v rámci keramiky vyrábate?
"Vyrábam všetko, čo zákazník chce. Od hrnčekov, tanierov, cez pokladničky, cukorničky, džbány, až po malé veci ako magnetky a prívesky."
Ako ste sa ku keramike dostali? Je to rodinná tradícia?
"Nie je to rodinná tradícia. Chcel som ísť na umeleckú priemyslovku do Košíc. Rád som maľoval, lenže na odbor grafika bol veľký nával. Pri prijímacích skúškach sme robili jednu vec maľovanú a jednu modelovanú. Tá modelovaná vec sa im veľmi páčila. Videli, že mám trošku vzťah ku keramike, preto ma tam zaradili. Nebol som s tým síce spokojný, no po čase mi to prischlo a záľúbilo sa mi to. Takže som pri tom ostal."
Pracujete s keramikou už takmer tridsať rokov. Kedy bolo ťažšie sa remeslom uživiť, keď ste začínali, alebo teraz?
"Po škole som nastúpil do Bardejova, kde bolo výrobné družstvo. Bolo to vtedy jednoduchšie, všetko sa expedovalo do veľkoskladu. Teraz, keď už robím sám, tak človek si musí sám vyrobiť aj predať. Je to zložitejšie. A posledné dva, tri roky bolo pre krízu ešte horšie. Z keramiky sa nedá zbohatnúť, ale krízu pretrpíme."
Akým spôsobom sa výrobky dostanú od vás ku zákazníkom?
"Už mám svojich odberateľov z malých predajní. Väčšinou si objednávajú po telefóne, lebo vedia aký mám sortiment. Jarmoky sú potom už len na spestrenie. Alebo keď ma pozvú niekam do skanzenu na ukážku remesla, tak prídem."
A čo keramika vo veľkoskladoch? Odkiaľ je?
"Poviem vám pravdu? Vo všetkých veľkých hypermarketoch sú výrobky "Made in China", kde je lacná pracovná sila. Všetko je odlievané len do foriem. Moja keramika je robená prácne na kruhu. Ťažko ju niekto vytvorí, keď nevie techniku, prstoklad. Kto sa tomu rozumie, nevyberie si tamtie výrobky. Je to gýč. Sú na tom len nalepené nálepky, je to, ako som už povedal, odlievané do formy. To môže robiť každý, aj deti. Avšak sú to lacnejšie výrobky, preto ich hypermarkety berú."
Je ťažké konkurovať im?
"Do veľkoskladov svoje výrobky neposielam. Obchodujem len s malými predajňami, kde propagujú slovenské produkty. Alebo aj kvetinárstva berú, lebo vedia, že je to originál. Hypermarkety chcú vo veľkom a lacno."
Na humenskom jarmoku ste si pre deti pripravili malé prekvapenie. Čo je to?
"Deti si môžu namaľovať svoje zvieratko akrylovými farbami. Ja im to potom doma vypálim, aby to bolo pevnejšie, a majú pamiatku."
Ako na to deti reagujú?
"Veľmi dobre. Začal som s tým len tento rok. Mal som skúsenosť z Kežmarku, kde bolo EĽRO. Tam tiež robia pre deti na spestrenie podobné veci. Namaľujú si svoj výrobok a zavesia doma. Väčšie deti skúšajú pracovať aj na kruhu, keď im pomôžem. Ale tie maličké nedosiahnu, majú slabú nôžku a pršteky, tak mám pre najmenších túto zábavu.
Autor: ava
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín