HUMENNÉ. Prednedávnom, 6.- 7. augusta, sa Detský folklórny súbor (DFS) Chemloňáčik zúčastnil XXX. ročníka festivalu Lemkovská vatra v Michalove v Poľsku.
Predviedli sa v štyroch tancoch
Na podujatí sa zúčastnilo 17 hudobných, speváckych a tanečných súborov, z toho tri zahraničné - náš Chemloňáčik a Barvinok z Kamienky zo Slovenska a Ruža z Ukrajiny z Mukačeva.
DFS Chemloňáčik Humenné sa predstavil dvoma výstupmi s tancami Tancovačka, Šariš, Ceperka, Palicový a Hopák. Ľudovú hudbu viedla Vierka Behúnová a predely medzi tancami vypĺňal spevák PUĽS-u Matúš Pavelčák. Poľských priateľov za všetkých slovenských Rusínov pozdravil predseda Rusínskej obrody na Slovensku Vladimír Protivňák.
Festivalu dominovali spomienky a stretnutia
Festival organizovalo Stovaryšenie Lemkov, ktoré sa snaží udržiavať spoločenský a kultúrny život Rusínov- Lemkov. Podujatie malo vynikajúcu umeleckú i spoločenskú úroveň a to i napriek dažďu, ktorý divákom, účinkujúcim i organizátorom znepríjemňoval život. Našťastie, počasie kultúrny program neohrozilo. Na vatru prišli nielen obyvatelia z blízkeho okolia, ale i z celého Poľska. Postretávali sa celé rodiny, mladí sa spoznávali a tí starší spomínali na minulé časy, na ťažký údel, ktorý ich postihol po akcii Visla.
Lemkovia stále cítia krivdu
Veľmi ťažko sa počúvali príbehy o tom, ako museli celé dni pracovať u poľských gazdov za vedro zemiakov alebo za možnosť vyzbierať popadané jačmenné klásky. Až pomerne neskoro dostali možnosť presídlenia bližšie k svojim rodinám, ako aj možnosť kultúrneho a spoločenského vyžitia. Je na počudovanie, že ešte i dnes sa ťažko riešia krivdy spred viac ako 50 rokov a že sa Lemkovia nemôžu dobyť svojich majetkových práv. Doteraz podľa informácií organizátorov podujatia sa k majetku svojich predkov dostal len asi 1 zo 100 Lemkov.
Príbeh Lemkov je mementom
Lemkovské vatry v Poľsku sú nielen symbolom, ale i výzvou. Symbolizujú vášnivý vzťah poľských
Rusínov-Lemkov k svojej kultúre, k svojej gréckokatolíckej alebo pravoslávnej viere, k lemkovskému spoločenstvu. Vyzývajú k tolerancii, ľudskosti, k rešpektovaniu jednotlivých kultúr. Zároveň varujú pred hlúposťou, obmedzenosťou a pred všetkými zverstvami, ktoré bohužiaľ v minulom storočí postihli i našich poľských priateľov - Lemkov - a to zo strany ich vlastného štátu.
Fakty
Akcia Visla
Bola to vojenská operácia poľskej armády v roku 1947, počas ktorej bolo násilne premiestnených 800 000 Rusínov-Lemkov z ich pôvodných oblastí, a to 400 000 na Ukrajinu a 400 000 najmä do oblastí, odkiaľ boli vyhnaní Nemci.
Lemkom odobrali majetky, kostoly, boli rozbité rodiny, vyvraždená inteligencia.
Poľská povojnová vláda si touto akciou riešila viacero problémov. Rozbila národnostnú menšinu, ktorá si sama chcela spravovať svoje záležitosti, obsadila územia po vyhnaných Nemcoch a násilne konvertovala pravoslávne a gréckokatolícke lemkovské spoločnosti. Do jednotlivých obcí posielala vláda maximálne po dve rodiny. Najmä v začiatkoch mali veľmi veľké existenčné problémy.
(ker)
Autor: Miroslav Kerekanič
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín