Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Centrá voľného času a umelecké školy sa cítia ohrozené

Kvôli novému nariadeniu vlády pravdepodobne hrozí zánik viacerým zariadeniam, ponúkajúcim voľnočasové aktivity pre deti a mládež. Približne 300-tisíc detí totiž od budúceho roku stratí možnosť navštevovať niektoré športové, umelecké, vedecké a jazykové kr

Divadelný súbor Zoči. Hrozí vďaka novému nariadeniu zánik. Z ôsmich členov spĺňajú stanovené podmienky len dvaja.Divadelný súbor Zoči. Hrozí vďaka novému nariadeniu zánik. Z ôsmich členov spĺňajú stanovené podmienky len dvaja. (Zdroj: ava)

úžky.

HUMENNÉ. Vlna odporu sa zdvihla zo strany centier voľného času (CVČ) a školských stredísk záujmovej činnosti (ŠSZČ) po schválení novelizácie nariadenia vlády o rozdeľovaní dane z príjmov územnej samospráve, ktorá upravuje spôsob ich financovania. Mesto alebo obec by malo na ich prevádzku dostať o dve tretiny menej peňazí ako v tomto roku. Mnohým voľnočasovým zariadeniam tak hrozí ukončenie činnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Školné vo výške 133 eur na rok?

Už podľa nastaveného spôsobu financovania malo CVČ Dúha menší problém s hospodárením. Ak sa od budúceho roka dotácia od štátu zníži o dve tretiny, môže to znamenať jeho koniec. Žiak by si musel platiť ročné školné 133 eur, čo je neprijateľné.

"Vieme, že dôjde ku skráteniu financií. Lenže my už v súčasnosti sme na takom minime, že keď ešte budú skracovať prostriedky ďalej, centrum voľného času to neutiahne," upozornila na možný zánik centra riaditeľka Viera Najpaverová.

SkryťVypnúť reklamu

Pomoc umeleckým školám sa minie účinku

Nariadenie vlády síce nesiaha na peniaze základným zmeleckým školám (ZUŠ), ale zaväzuje ich k prijímaniu žiakov len na jeden kolektívny a jeden individuálny odbor zároveň. Uchádzač teda môže požiadať o prijatie na gitaru a tanec, ale už nemôže navštevovať dva kolektívne krúžky ako výtvarná výchova a literárno–dramatický odbor.

Podobne je to aj s dvoma individuálnymi predmetmi. Ak raz už dieťa chodí na akordeón, klavír je preň na škole tabu.

"Nemá to zmysel, lebo my neumožníme tomu žiakovi študovať druhý nástroj a on pôjde do súkromnej školy a štát zaplatí tak či tak," tvrdí riaditeľ ZUŠ v Humennom Miroslav Dzijak a priznáva, že pri tohtoročných talentových skúškach sa už zmenou v zákone riadili: "Nechali sme si však zadné dvierka. Talentové skúšky sme ešte neuzavreli úplne. Rodičov sme informovali, že keď sa to dá do starých koľají, prijmeme žiakov na ďalšie odbory. Informovať budeme do 10. septembra."

SkryťVypnúť reklamu

Stop mladým nad 15 rokov

Vláda novým nariadením dala červenú aj mládeži nad 15 rokov. Centrá voľného času, ale i ZUŠ-ky totiž získajú financie iba na deti od 5 do 14 rokov, čo môže zastaviť rast mladých talentov, ktoré túto vekovú hranicu prekročili. Riaditelia záujmových centier sa však predčasnému ukončeniu štúdia u týchto detí chcú za každú cenu vyhnúť a nájsť náhradné riešenia.

"Nerada by som pristupovala k tomu, aby staršie deti úplne prestali študovať. U nich sa profilujú nástroje ako bicie, elektrická gitara, elektroakustické nástroje, na ktoré majú už aj fyziologické dispozície. Budeme hľadať iné riešenia. Asi to budú nejaké kurzy, ktoré nejdú ruka v ruke so školskými vzdelávacími programami. Nejaký spôsob sa jednoducho musí nájsť, lebo mňa by veľmi mrzelo povedať im, že nie sú peniaze na ich štúdium," reauguje Naďa Havriľáková, riaditeľka Súkromnej základnej umeleckej školy Múza.

Starších žiakov sa nechce vzdať ani riaditeľ ZUŠ v Humennom M. Dzijak: "Na deti na druhom stupni štúdia by mal prispievať Krajský školský úrad."

SkryťVypnúť reklamu

Obec nemusí za dieťa zaplatiť

Problémy môžu nastať aj so žiakmi z okolitých dedín. Na tie dostane finančný príspevok konkrétna obec. Ak teda dieťa navštevuje mestské CVČ alebo ZUŠ, peniaze zaň sa k vedeniu týchto záujmových zariadení nemusia dostať.

"Máme pobočku v Kamenici nad Cirochou, takže tam by sme to vedeli vyriešiť udržiavaním pobočky. Pri ostatných obciach to bude problém. Predpokladám, že obec sa nebude chcieť jednať o financiách na konkrétne deti, pretože obce majú svoje problémy, svoje základné školy. Čiže ak budú peniaze poskytovať, tak svojej základnej či materskej škole," priznáva zlú východiskovú situáciu N. Havriľáková.

Ani riaditeľka CVČ Dúha si nevie predstaviť, kto bude rokovať s jednotlivými obcami. Či táto úloha padne na ich hlavu, alebo ju zabezpečí zriaďovateľ, ktorým je mesto.

Nariadenie zasiahne umelecké kolektívy

Divadelný súbor Zoči mal už od svojho príchodu do CVČ Dúha problém s členmi. Do kolektívu sa vždy hlásilo málo detí, zatiaľ čo staršie odchádzali na vysoké školy. V súčasnosti má súbor osem členov. Zmena v zákone ich od januára pripraví o šesť mladých ľudí. "Nové nariadenie je takmer likvidačné pre nás. Ak bude nariadenie platné a naozaj sa ho bude musieť CVČ Dúha pridržiavať, vysokoškoláčky, ktoré sú dve, stredoškoláčky, ktoré sú tri, a jedno dievča z dediny, nebudú môcť do súboru chodiť. V súbore zostanú dvaja členovia," hovorí Zuzana Švecová, vedúca súboru.

Podobný osud pravdepodobne zasiahne aj iné súbory.

CVČ a ZUŠ stále dúfajú

Na plenárnom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR, ktoré sa konalo v posledný májový deň, sa jeho členovia zaviazali, že problematika bude opätovne otvorená a prediskutovaná so sociálnymi partnermi. Prehodnotenie celej veci prisľúbil aj medzitým už zrejme dosluhujúci premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý tak reagoval na kampaň Asociácie súkromných škôl a školských zariadení. Do podpisovej akcie, ktorú zorganizovala, sa zapojili aj humenské záujmové zariadenia, ktoré dúfajú v zmenu.

Mesto Humenné však s novým nariadením súhlasí: "Mesto Humenné sa stotožnilo s návrhom ZMOS a hlasovalo za ako aj ďalší členovia z nášho regiónu."



Viera Najpaverová . Riaditeľka CVČ Dúha má už teraz problém s financovaním. Ak sa príjmy od štátu znížia o dve tretiny, môže to znamenať ukončenie ich činnosti.
Foto: ava


Naďa Havriľáková. Zo Súkromnej základnej umeleckej školy Múza nepredpokladá, že obce s nimi budú jednať o finančných prostriedkoch na jednotlivých žiakov z dedín.
Foto: ava

Autor: Alexandra Varcholová

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 785
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 335
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 9 783
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 590
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 911
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 825
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 826
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 624
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu