rana pod pás!" tvrdí jeho predsedníčka Mária Mračnová.
BRATISLAVA/HUMENNÉ. "Som pyšná na výsledky vašich atlétov, ďakujem vašim trénerom a pedagógom, ktorí sa aj v týchto neľahkých podmienkach deťom venujú a som si istá, že vás výsledky vašich športovcov presvedčia o potrebe výstavby dráhy, ktorá podľa môjho vedomia mala dávno byť hotová," napísala vo svojom otvorenom liste predsedníčka Slovenského atletického zväzu Mária Mračnová.
Tartan dostal červenú
Mračnová svojím listom reagovala na rozhodnutie humenských poslancov zrušiť verejno-obchodnú súťaž na dodávateľa stavby tartanovej atletickej dráhy na ihrisku ZŠ Hrnčiarska. To padlo na ostatnom, mimoriadnom rokovaní, a to na podnet poslanca Andreja Semanca (HZDS) v čase, keď mali nezávislí poslanci, poslanci z SDKÚ a KDH v pléne menšinu. Z 19 prítomných bolo za zrušenie výstavby až 11 poslancov zo Smeru, HZDS a Úsvitu, čím rozhodli v neprospech tartanu. Projekt pritom nebol šitý horúcou ihlou. Od roku 2001 mu predchádzalo úsilie humenských atlétov aj vedenia ZŠ Hrnčiarska. Dokonca priamo na mieste budúcej dráhy urobili už pred deviatimi rokmi výkopové práce. Pre nedostatok peňazí zastali. V roku 2008 poslanci výstavbu tartanovej dráhy schválili s tým, že ju bude mesto financovať z balíka peňazí, ktoré dostáva od štátu na činnosť a prevádzku škôl.
Vysvetlenie: Nie je vhodný čas
"Nevravíme, že sa nebude stavať. Usudzujeme však, že momentálne si musíme uvedomiť priority a hlavne uprednostniť napríklad detské ihriská, mestské cesty a momentálne možno aj pomoc občanom pri povodniach," komentovala hlasovanie poslancov Smeru a strany Úsvit Jana Vaľová (Smer). "Tartanovú dráhu sme mohli stavať v čase konjunktúry, a nie počas krízy a mimoriadnej situácie, ktorá sa týka povodní. Tieto peniaze v rezerve určite využijeme v tomto období racionálnejšie, a nie na predvolebné plnenie sľubov poslancov SDKÚ, KDH a pána primátora," dodala. Andrej Semanco (HZDS), ktorý sa už na tlačovej besede koncom tejto zimy vyjadril, že výstavbou sa humenským školám odčerpá veľa financií, nechcel pre Korzár aktuálny postoj klubu k výstavbe tartanovej dráhy komentovať.
Otvorené listy
Mračnovej emotívne ladený list prišiel do Humenného tesne po rokovaní poslancov, na ktorom svojím hlasovaním stopli projekt výstavby tartanového oválu v hodnote 530-tisíc eur. Nereagovala jediná. Primátorovi aj poslancom vzápätí v podobnom duchu napísali bývalí humenskí atléti, ktorí sa venujú trénovaniu mládeže, Marek Lučka a Miroslav Porochnavý. Pripomenuli aj jednu "krivdu" z minulého roku. Podľa nich mesto na výstavbu atletickej dráhy s umelým povrchom dostalo od Prešovského samosprávneho kraja dotáciu 4000 eur: "Kúpili za to futbalové bránky a striedačky pre futbalistov, ktoré sú na ihrisku pri ZŠ Hrnčiarska." Žiadali, aby uznesenie o zrušení tendra na dodávateľa tartanu vetoval. Od poslancov chcú, aby prehodnotili svoj krok.
Atléti: Nie je to luxus, ale nevyhnutnosť
Riaditeľ ZŠ Hrnčiarska Rudolf Klikušovský a tréner humenských atlétov Marek Lučka hovoria o nesystémovom rozhodnutí: "Ako máme viesť deti k športu, ak im nevytvoríme vhodné podmienky?" Mračnová sa vyjadrila v podobnom duchu: "Považujem to za neuvážený krok najmä voči vašej mládeži a to nielen atletickej, ale voči všetkým športovcom mesta, ktorí potrebujú v príprave v kvalitných podmienkach trénovať, a nie cestovať do zahraničia za oveľa vyššie náklady." Lučka s Klikušovským na margo tartanu vyzdvihujú jeho rýchlu údržbu, rýchle schnutie po daždi, čo predlžuje hodiny tréningov na dráhe. K tomu spomínajú ako samozrejmosť jeho dlhú životnosť a fakt, že dnes na antuke trénuje zo športovcov ozaj len málokto: "Pritom atletika je základom všetkých športov."
Dráha je nateraz pasé
Primátor V. Kostilník (nezávislý) reagoval, že vzhľadom k tomu, že poslanci zablokovali financovanie, bol nútený ich uznesenie podpísať. Bez peňazí totiž nemohol podpisovať zmluvu s víťazom tendra na dodávateľa stavby. Vo verejnej súťaži uspel humenský Chemkostav HSV, mesto mu po tomto rokovaní oznámilo, že z výstavby nič nebude. Proti šetrnosti poslancov ale hovorí fakt, že výstavbu zatrhli po tom, čo mesto zaplatilo za projektovú dokumentáciu 16-tisíc eur. Kostilník uviedol, že sa snažil zabezpečiť financie na výstavbu dráhy na Úrade vlády SR. Ešte aj vera potvrdil, že sa doteraz nikto neozval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín