Od roku 1979, keď sa konal nultý ročník, svoje práce poslalo vyše 12 000 Humenčanov a ľudí z blízkeho okolia. Porotcov tento rok potešila najmä kategória dospelých.
HUMENNÉ. Najviac literárnej kvality znova zaznamenala kategória žiakov základných škôl, ktorá sa každoročne môže pochváliť aj najväčším počtom zaslaných textov.
Poniektoré deti kopírovali z netu...
Zásluhy za kvantitu prvých dvoch kategórií porotcovia pripisujú hlavne práci pedagógov. Marián Andričík, ktorý hodnotil poéziu, zároveň však upozornil, že veľký tlak zo strany učiteľov má často za následok, že deti básne stiahnu z internetu: "Niektoré deti sa prezentujú aj odpísanými prácami. Nič to však nemení na tom, že kvality v prvých kategóriách bolo naozaj dosť."
Medzi témami prevažovala chudoba
U najmladších detí v básňach a v prozaických textoch vystupovali najmä fantastické postavy a zvieratká. V druhej kategórii sa zase zreteľne prejavilo detské vnímanie svetských problémov. "Tento rok bola veľmi výrazná téma chudoby a jej porovnávanie s bohatstvom. Neviem, či to nespôsobila kríza," ozrejmila Markéta Andričíková, ktorá hodnotila prózu. Najstarší účastníci súťaže porovnávali život v minulosti a v súčasnosti. najúspešnejší text bol oslavou života starého človeka.
Víťazné ťaženie deda Kazimíra
Markétu Andričíkovú spomedzi všetkých kategórií potešila tvorba dospelých: "Po dlhšom čase prišlo viac príspevkov, ktoré boli kvalitatívne o dosť lepšie ako po minulé roky." V próze zvíťazil Ján Meričko, ktorý vytvoril pozoruhodnú postavu deda Kazimíra. "Dedo Kazimír ako taký neexistuje. Teda v tej podobe, že by sme ho mohli osloviť, pozdraviť ho a podať mu ruku. Dedo Kazimír je zovšeobecnením. Ale dovolím si povedať, že na dedine alebo v meste môžeme stretnúť takých dedov mnoho. A ak si z týchto starčekov povyberáme najlepšie a najzaujímavejšie vlastnosti, môžeme vytvoriť postavu deda Kazimíra," povedal pán Meričko. Do súťaže sa zapojil z istej výnimočnej príčiny. "Keďže bolo tridsiate výročie Literárnych talentov, tak som považoval za potrebné zúčastniť sa. Má to súvis s tým, že som vyhral s inou poviedkou v nultom ročníku, čiže pred tridsiatimi rokmi," povedal.
Píšuca fotografka či fotiaca poetka?
V poézii dospelým udelili len čestné uznanie a prvé miesto, ktoré si za svoje básne vyslúžila fotografka Daniela Kapráľová. Na otázku, čo ju motivuje k písaniu, nám odpovedala: "To je taký nejaký vnútorný pretlak. Je to niečo, čo sa nahromadí, ako keď sa človeku chce kýchnuť. Jednoducho to musíme dať vonku." Ako nám sama prezradila, aj jej práce sú poznačené folklórom a insitou: "U mňa dominuje ekológia, viera a láska, lebo všetko tu už bolo a láska tu ešte stále nie je na tejto zemi. Tieto témy sú v súčasnosti aktuálne a veľmi bolestivé. Človek sa veľmi materializuje."
O besedu s porotcami sa nezaujímali
Možno menším sklamaním 30. ročníka Literárnych talentov bola uponáhľanosť. Po vyhlásení výsledkov týkajúcich sa prác v slovenskom jazyku sa väčšina ocenených zdvihla zo sedadiel a odišla. Len malá hŕstka z nich si ostala vypočuť mená víťazov píšucich v rusínskom jazyku. A iba jedno dievča sa bolo na úroveň svojej práce opýtať porotcov. Pre nezáujem sa teda beseda s manželmi Andričíkovcami nekonala.
Autor: ava
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín