ých?
n Je to už tretí rok, čo si hľadám brigádu na leto. Moja prvá bola v malej reštaurácii na Zemplínskej šírave. Predchádzalo tomu niekoľko rozhovorov s rôznymi zamestnávateľmi, zaúčania a po týždni hneď vyhadzov. Všetci naokolo sa tvárili nesmierne milo, ale podľa mňa to bolo len o tom, nájsť čo najviac ľudí, ktorí sú ochotní pracovať ako otroci s neskutočne malou odmenou. Nepreháňam, toto je realita.
n Keď vám niekto povie, že si chce overiť, či to zvládnete, a nechá vás pracovať tri dni zadarmo bez jediného jedla a vody, ktoré je povinný vám dať, asi niečo nie je v poriadku.
Krycí názov: zaúčanie.
n Tu platí: Kto nie je ochotný vystaviť zmluvu, tomu treba zakývať na rozlúčku rýchlejšie, ako odídete naprázdno s otlakmi na nohách. Najlepšie skôr, ako vás nechá pracovať do tretej rána, a keď prídete z toalety, s úsmevom na tvári vám oznámi, že dnešný deň sa neráta, lebo si neplníte svoje povinnosti. Áno, aj to sa mi stalo.
n O rok neskôr som to chcela skúsiť inak. Prišla som do Bratislavy a pýtala sa v každej reštaurácii, supermarkete či butiku. Bolo to náročné na čas aj na moju kondíciu, ale neskôr to prinieslo svoje výsledky. Kontakty, ktoré som našla na internete, boli často neaktuálne, alebo si vyžadovali množstvo pohovorov a otázok. Tak som si našla svoj spôsob so životopisom v ruke a s úsmevom na tvári.
Nebolo to vždy príjemné, na moju otázku, či nepotrebujú brigádnikov, som sa pravidelne dočkala stručnej odpovede s výsmešným tónom: Nie!
n Taktiež to bol aj boj s časom, často bolo miesto už dávno obsadené, hoci letné prázdniny neboli ešte ani za dverami. Ľudia boli rôzni, niekedy pozerali len na výzor a skúsenosti či prax ich nezaujímali, a tak sa človek stával iba objektom. V dnešnej dobe si nemožno veľmi vyberať, a preto veľa mladých prijme neprimeraný pracovný čas alebo podmienky, nehovoriac o zlom spôsobe zaobchádzania.
n Bohužiaľ, úlohu tu hrá aj miesto, odkiaľ pochádzate. Ako možno niekoľko z vás vie, na západe ľudia z východného Slovenska nie sú veľmi obľúbení, a tak sú podceňovanie či úškrny na pracovisku na dennom poriadku.
n Toho roku to nie je inak, práce nie je viac a ľudia nie sú lepší ani tu, ani vo svete. Agentúry ponúkajúce prácu v zahraničí si vytvárajú vlastné webové stránky s usmievajúcimi sa tvárami, ktoré píšu, že táto je tá najlepšia a zarobíte veľa peňazí. Rada nad zlato znie: Zájdite na úrad práce a zistite, či je daná agentúra zaregistrovaná, aké sú na ňu ohlasy a či suma, ktorú žiadajú za sprostredkovanie, nie je privysoká.
n My, mladí ľudia, sa totiž musíme brániť, aby sme sa nestali len šachovými figúrkami. Treba využiť všetky možnosti, čo sa nám núkajú.
Autor: Kamila Závodská
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín