oločnej Európe. Je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007-2013.
V rámci neho sa 14. – 17. mája uskutočnilo v Przemysli sústredenie folklórnych súborov Chemlon a Trójczyce, ktoré kulminovalo 15. mája spoločným koncertom. Sústredenia sa zúčastnilo 45 členov FS Chemlon. Cieľom bolo začleniť nových tanečníkov a spevákov do kolektívu, zdokonaliť techniku i precvičiť tanečný, hudobný i spevácky repertoár. Lektormi jednotlivých zložiek boli bývalý odchovanec tanečník Lukáš Škrlík, riaditeľ Súkromného centra voľného času Alexander Fecura a Miroslav Kerekanič. Vedúcimi projektu boli umelecký šéf FS Chemlon a metodik Vihorlatského osvetového strediska v Humennom Miroslav Kerekanič za slovenskú stranu a prezident "Trójczyce" a zároveň starosta Przemyského poviatu Ján Paczek za Poliakov.
V priebehu sústredenia sa precvičovali tance, spevácke bloky a pripravoval sa program na spoločné vystúpenie. Okrem toho nám poľskí priatelia ukázali pamätihodnosti mesta Przemyśl a arborétum. Spoločný koncert sa uskutočnil v obci Kaszice a mal veľký úspech, všetci záujemcovia sa do sály ani nezmestili. Miestne žienky pripravili pre účinkujúcich i pozvaných hostí také delikatesy, aké sa hneď len tak nevidia.
Chemloňáčik bol v Srbsku
V dňoch 27. - 31. mája sa zase Detský folklórny súbor Chemloňáčik zúčastnil medzinárodného detského tanečného folklórneho festivalu v srbskom Pančeve.
Festival organizoval KUD Stanko Paunovič v spolupráci s Národným múzeom Pančevo. Naše deti sa predviedli na štyroch koncertoch v Pančeve a Sefkerin tancami Zemplínske parádnice, Šarišská polka, Tancovačka, Ceperka, Palicový a Hopák. Tanečníkov sprevádzala ľudová hudba FS Chemlon pod vedením primášov Niny Birkovej a Jozefa Mergu.
Deti boli ubytované v rodinách a pre mnohé to bol veľmi zaujímavý zážitok. Prvýkrát boli v zahraničí a hneď v cudzích rodinách. Prvý večer bol kritický, ale potom sa vytvorili nádherné priateľstvá, ktoré by sme chceli ďalšími spoločnými projektami prehĺbiť.
Pančevo je veľmi zaujímavé multikultúrne mesto, v ktorom po celé stáročia žili Srbi, Maďari, Nemci, Rumuni i Slováci. V súčasnosti tam ešte žije okolo 1 500 Slovákov, ktorí sa k svojej národnosti hrdo hlásia. Majú dokonca svoj súbor Detvan, ktorý sa práve v čase festivalu stal laureátom folklórnej prehliadky slovenských súborov v Srbsku. Hostiteľ - Folklórny súbor Stanko Paunovič je veľmi zaujímavou organizáciou. Pozostáva z 500 členov všetkých vekových kategórií. O celý chod organizácie sa pravidelne stará sedem odborníkov na tanec a hudbu.
Detský festival bol pre nás veľmi zaujímavým a inšpirujúcim podujatím. Naše deti opäť zaujali nielen svojím kumštom, ale i bezprostrednosťou i serióznosťou a u hostiteľov zanechali hlboký dojem. V júli sa podobné podujatie pokúsi zorganizovať i zriaďovateľ DFS Chemloňáčik Súkromné centrum voľného času Ptičie a týmto chceme vytvoriť podhubie pre ďalší rozvoj detského folklórneho hnutia v našom regióne.
Autor: Miroslav Kerekanič
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín