Ján Molnár, nový majiteľ spoločnosti Priemyselný park Humenné, podrobil kritike postoj poslaneckého klubu Smer-HZDS, ktorého hlasovanie pochovalo snahy samosprávy o získanie nenávratnej štátnej dotácie na priemyselný park Humenné-Juh. Servítku si pred ústa nedával...
HUMENNÉ. Primátor Humenného Vladimír Kostilník (nezávislý) a prezident spoločnosti Priemyselný park Humenné Ján Molnár reagovali v piatok na dianie na mimoriadne zvolanom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Pravici spravila škrt cez rozpočet dochádzka
V apríli väčšina humenských poslancov rozhodla, že partnerom mesta v projekte hnedého priemyselného parku bude spoločnosť Priemyselný park Chemes. Na mimoriadnom minulotýždňovom rokovaní o hlasovaní o spolufinancovaní projektu priemyselného parku nemala v pléne pravica všetkých poslancov, čím ľavica, ktorá sa do projektu zvlášť nehrnula, „bodovala". Na rokovaní nebol poslanec z klubu Smer-HZDS-Úsvit len Boris Čerevka (Smer). Zato pravici chýbal v poslaneckej lavici Milan Ivanco (SDKÚ), Ján Petro (SDKÚ) Ivan Popovec (nezávislý), a aj Juraj Vaňo (nezávislý). Keďže ľavicový klub od aprílového rokovania svoju nedôveru v priemyselné parky evidentne nezmenil, v hlasovaní si zopakoval stlačenie rovnakého tlačidla - zdržal sa hlasovania.
Ľavica jednoducho nehlasovala
Pravici v „oslabení" nestačilo osem hlasov za, aby mala väčšinu a tým spolufinancovanie projektu a podanie žiadosti na ministerstvo neprešlo. Keďže už pred týmto bodom bola diskusia v sále miestami „hustá", výsledok hlasovania so sebou priniesol aj nečakane rýchle „vyprevadenie" pléna primátorom Kostilníkom, ktorého výsledok hlasovania evidentne rozčaroval. Na margo projektu neprehovoril nikto z ľavicového klubu ani pred a ani po hlasovaní. Nikto nič nemenil na postoji, ktorý v apríli prezentoval Michal Druga (Smer), že v areáli už jeden podnik s 570 zamestnancami skrachoval, ďalšia firma presúva výrobu do Vranova nad Topľou a ďalšia má odísť. A ani na príklade z praxe, keď má susedný Vranov nad Topľou poloprázdne haly, čo pripomenul pred mesiacom Andrej Semanco (HZDS).
Primátor ľavici: Len sľubujete
„Do reči" pred médiami bolo Kostilníkovi až na druhý deň. „Najväčší problém, ktorý tu je - vysoká miera nezamestnanosti - nebudeme riešiť," začal s tým, že v priemyselnom parku si malo nájsť prácu 120-150 ľudí. „Celá snaha, iniciatíva, niekoľko rokovaní v Bratislave, rokovaní s investormi vyšlo navnivoč," pokračoval. Povedal, že to mohol klub povedať hneď na začiatku. „Na jednej strane hovoria ako riešiť nezamestnanosť a ako pomáhajú ľuďom, no veci zostávajú len v ústnej rovine. Pri sľuboch sa však reálne nič nerobí." Prezentoval aj svoj názor na sociálny podnik vládnucej strany v Humenskom okrese. Podľa neho sa dostáva podpory nefunkčnému projektu, no na druhej strane: „To, čo by mohlo byť funkčné, sa nepodporuje."
Kostilník: Investorov treba prilákať aj udržať
Kostilník zdôraznil, že o priemyselný park mesta investori záujem mali a deklarovali to. Skonštatoval, že mesto prišlo o šancu ponúknuť možným investorom vhodné haly s modernou infraštruktúrou, o ktoré majú záujem. Doložil, že je scestné myslieť si, že ak chce mesto investorov, nemusí im nič ponúkať a oni prídu. Rovnako, že je nesprávne nevyužiť možnosť zveľadenia majetku mesta. Medzi riadkami pripomenul, že ak nebude mesto vytvárať vhodné podmienky pre Chemes, bude tým blokovať aj rozvoj firiem, ktoré v priemyselnom parku sídlia a tie sa môžu časom porúčať.
Molnára mrzí nezodpovednosť poslancov
Ján Molnár, prezident spoločnosti Priemyselný park Chemes vysvetlil, že po tom, čo spoločnosť kúpil, bol za ním medzi prvými Kostilník. Na jeho otázku, či sa spoločne nepustia do projektu hnedého priemyselného parku, mu vraj povedal nie: „Nerád by som sa zapojil do žabomyších vojen dedinských politikov a ľudí, ktorí si viac o sebe myslia, ako reálne dokázali." Dodal, že napokon povolil tlaku iných spoločností, ktoré ho o to žiadali. Molnár bez okolkov vyrukoval s tým, že postoj poslaneckého klubu Smer-HZDS v podstate aj očakával po tom, čo mu pred dva a pol rokmi, keď chcel v meste stavať nákupné centrum a hotel, údajne kládli pod nohy prekážky. Povedal, že hoci mohol v procese pokračovať, došla mu ochota. Niektorí poslanci tým podľa neho docielili akurát tak to, že Humenčania chodia nakupovať do podobných nákupných centier do iných miest.
Šok: Investori by určite prišli!
Podobný efekt podľa neho môže nastať po rozhodnutí poslancov nepodporiť zámer priemyselného parku aj u iných investorov. Zdôraznil, že v súčasnosti priemyselný park zastabilizoval: „Funguje a zvyšuje výrobné výkony." Dodal, že oň javia záujem aj noví investori, dokonca, že jeden zo súčasných nájomcov chce vo veľkom rozširovať rozbehnutú výrobu. K tomu má vlastný zámer, čo robiť v energetike a aj v iných činnostiach: „Tento priemyselný park ani nestojí, ani nepadá na tom, či tam mala byť nejaká hala postavená, alebo nie," povedal. Prízvukoval, že firmy, ktoré mali s mestom podpísať zmluvu o budúcej zmluve a vyrábať v jeho halách, prezentovali „stopercentný záujem".
Samospráva vyznela nedôveryhodne
Po tom, čo Molnár naznačil, že o seba a svoje podniky strach nemá, povedal, že horšie to vidí so samosprávou, ktorej poslanci prezentovali nezáujem voči možným investorom. Zdôraznil, že hlavne ak vlády, súčasná a aj predošlé, robili maximum pre to, aby na Slovensko prilákali nejakých investorov: „A tu si nejakých pár politikov prijme takéto rozhodnutie..." Netajil, že za tým cíti osobný boj niektorých poslancov s primátorom: „Vnímam to ako občan. Tie verbálne prejavy... To nie je politický boj, lebo politici sa správajú inak." Hoci mestských poslancov, na ktorých mieril nepomenoval, vyhlásil, že rozhodujú krčmovým spôsobom. No a pridal, že zopár ľudí na rokovaní poslancov predvádza teatrálne frašky. To všetko podľa neho rovnako pozorne sledujú rôzni investori, ktorí chcú v Humennom centralizovať svoju výrobu a zneisťuje ich to. „Pýtajú sa, čo sú tí ľudia zač, keď sa tak zachovali v čase, keď celá Európa zháňa investorov?" - tlmočil.
Kým sa krčah nerozbije
„Pýtam sa tých poslancov: majú iné alternatívy pre ľudí?," povedal. „Neviem, možno majú financie pripravené minúť niekde inde," zamyslel sa. Pohral sa aj s možnou hypotézou: „Čo by povedali títo ľudia, ak by som z ješitnosti zavolal primátorovi Vranova. Má prázdny priemyselný park a tak, že by som tam niečo postavil...?" Na záver „nemenovaným" poslancom cez médiá odkázal: „Ja už som do Humenného preinvestoval 53,3 milióna eur a postavil som tu ekonomicky najvýkonnejšiu fabriku na výrobu mäsových výrobkov a jednu z najbezpečnejších na výrobu potravín. Momentálne, určite pri tejto skladbe ľudí, nemienim už do mesta investovať ani cent."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín