Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Povodne preverili kvality hasičov a záchranárov

"Pre ľudí v zatopených oblastiach sme boli a aj naďalej ostávame morálnou oporou," vraví veliteľ Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Humennom Marián Pouchan.

Čerpadlá boli nonstop v prevádzke. Riaditeľ humenských hasičov P. Tričák podotýka, že by ich mali mať v každej obci.Čerpadlá boli nonstop v prevádzke. Riaditeľ humenských hasičov P. Tričák podotýka, že by ich mali mať v každej obci. (Zdroj: OR HaZZ Humenné)

Brigáda aj tento týždeň zasahuje v povodniach postihnutých obciach južného Zemplína. "Čerpali sme vodu, odstraňovali popadané stromy. Ľudia stále telefonovali, mnohí boli v strese," dodáva Peter Tričák, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Humennom.

HUMENNÉ/ZEMPLÍNSKY REGIÓN. V nedeľu 16. mája po pol štvrtej popludní odštartoval telefonát zo zaplavenej školy v Kamenici nad Cirochou šnúru hlásení o škodách, ktoré spôsobili vyliate riečky a Laborec v dedinách horného Zemplína. V tom čase už bola kvôli zhoršujúcej sa povodňovej situácii v Trebišovskom okrese v pohotovosti Záchranná brigáda HaZZ v Humennom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zvonilo päť telefónov naraz

"Suterén v škole nám zaliala voda! Prosím, príďte, v pivnici máme plno vody! Kde sú hasiči s čerpadlom?", takto kontaktovali službukonajúcich dôstojníkov od nedele ľudia, ktorí alarmovali pomoc kvôli vode. "V niektorých minútach to bol poriadny chaos. Zvonili naraz všetky telefóny na piatich linkách. Do služby sme museli povolať aj kolegu," spomína na krušnú nedeľu operačný dôstojník z Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Humennom Jozef Kontuľ. "Niektorí, hlavne starší ľudia, boli veľmi vystresovaní. Hovorili rýchlo, bolo ťažké im rozumieť," vraví. Podobne náročný týždeň má za sebou aj Marián Chaľ, operačný dôstojník Záchrannej brigády HaZZ v Humennom: "Nepretržite, celé služby, sme boli v kontakte s kolegami, ktorí zasahovali v Trebišovskom a Michalovskom okrese." Okrem toho "operační" sledovali rýchly vzostup hladín rozvodňujúcich sa riek na juhu Zemplína a o každej zmene, a aj vo vývoji počasia, informovali kolegov v teréne. "Situácia sa menila z hodiny na hodinu," poznamenáva Chaľ.

SkryťVypnúť reklamu

Heslo týždňa: Odčerpávať, odčerpávať, odčerpávať!

Hasiči z OR HaZZ sa na základni neohriali. V teréne boli v jednom kuse až do piatku. "Kvôli povodňovým prácam sme mali v okrese Humenné 25 výjazdov, pri ktorých zasahovalo 29 hasičov s ôsmimi kusmi techniky. V okrese Medzilaborce zasahovalo 14 hasičov s tromi kusmi techniky, ktorí absolvovali 20 výjazdov. V okrese Snina boli kvôli povodňovým prácam na 4 výjazdoch 12 hasiči s tromi kusmi techniky," povedal okresný riaditeľ Peter Tričák. Dodáva, že hasiči najčastejšie ťahali čerpadlami vodu zo zatopených suterénov. "Táto mimoriadna situácia poukázala aj na to, že každá obec by mala mať aj dostatok vlastných čerpadiel," podotýka na základe čerstvých skúseností. "Zatiaľ má vlastné čerpadlo len minimum obcí," poznamenáva. Dodáva, že odčerpávanie vody bolo v mnohých prípadoch neúčinné, lebo kvôli vysokej hladine spodná voda vyrážala späť.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuďom vozili pitnú vodu aj jedlo

Záchranná brigáda HaZZ v Humennom začiatkom minulého týždňa smerovala do obce Borša v okrese Trebišov. Veliteľ brigády Marián Pouchan hovorí: "Jej spodnú časť zaliala do výšky 1,5 metra voda. Z plotov a bránok trčali z vody len vrchy. Ľudia boli zúfalí." Vysvetľuje, že zasahovali s veľkokapacitným čerpadlom, jediným na Slovensku: "Má výkon od 300 do 500 litrov za sekundu. Beží nepretržite 24 hodín." Zoznam ich činností v postihnutom regióne je dlhý. Zasahovali napríklad aj v obci Malčice v Michalovskom okrese, kde voda odrezala od sveta časť obce: "V jednom asi 600-metrovom úseku bol na ceste asi meter vody." Dodáva, že trikrát do dňa spájali ľudí so svetom pomocou Tatry 815. Vozili im pitnú vodu, stravu, odvážali ich k lekárom. Ďalšia skupina s dvomi nákladnými autami opravovala vodou poškodenú hrádzu na rieke Ondava. Posádka dvoch plávajúcich transportérov bola v obidvoch ohrozených okresoch sústavne pripravená na evakuáciu ľudí. "Denne zasahovalo 14 až 17 našich príslušníkov. Striedali sa po 24 hodinách."

Záchranárom núkali kávu či teplý čaj

"Počkajte, chlapci, nikam neodchádzajte. Aspoň kávu vám urobíme," pozávala hasičov pani Emília v Koškovciach, kde záchranári nepretržite odčerpávali vodu z viac ako pol metra zatopeného suterénu. Ich šéf, Peter Tričák, potvrdzuje, že aj napriek vypätej situácii sa ľudia k hasičom správali vďačne a priateľsky. Po robote v nepretržitom lejaku a silnom vetre im ponúkali aspoň teplé nápoje. Dodáva, že hasiči urobili kus poctivej roboty. Marián Pouchan má z obcí z južného Zemplína rovnaké skúsenosti. Dokonca, ľudia si dokázali v kritických situáciách zachovať aj zmysel pre recesiu. "V jednom bistre v Borši do jedálneho lístka pripísali: Hlavné denné menu - HaZZ." Vraví, že aj jeho muži sa stretli s vďačnosťou, ktorú miestni preukazovali teplým čajom, kávou či polievkou. Dodáva, že ani zďaleka to neboli gestá na rozlúčku: "Tento týždeň, po tom, čo voda opadne, začneme s odstraňovaním následkov." Vysvetľuje, že ich čaká odčerpávanie vody z garáží a pivníc a tiež čistenie od nánosov vody a bahna. Tak, aby sa tam život vrátil do normálu.

Veliteľ je so svojimi mužmi spokojný

Pouchan zabezpečoval zásahy príslušníkov humenskej brigády na juhu Zemplína po organizačnej a logistickej stránke. "Oceňujem ich prácu. Odviedli ju kvalitne a profesionálne. To znamená, že sú na zásahy pri povodniach veľmi dobre odborne pripravení." Dodáva, že na ľuďoch v zaplavených obciach bolo jasne vidieť, že prítomnosť hasičov ich v najťažších momentoch upokojovala. "Majú pocit istoty, že tam majú profesionálov, že tam majú ľudí, ktorí im pomáhajú," vraví s tým, že hoci to tam jeho muži nemali a nebudú mať ružové, zasahujú s veľkým odhodlaním. "Obdivujem ich za to," priznáva.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 335
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 569
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 343
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 394
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 541
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 246
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 556
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu