Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Tisícky stromov v chránenom území Laborecká vrchovina vyťali

V štyroch lokalitách medzi Vyšným Hrušovom a Maškovcami v okrese Humenné dostala spoločnosť Agro Vyšný Hrušov povolenie vyrúbať vyše 21-tisíc stromov. Stromy rástli v Chránenom vtáčom území Laborecká vrchovina.

Jeden z najstarších Hrušovčanov. Ján Škovronský si presne pamätá, ako v Jablonove rástli stromy na pasienkoch. Masívny výrub a ničenie pôdy ťažkými mechanizmami ho nahnevalo.Jeden z najstarších Hrušovčanov. Ján Škovronský si presne pamätá, ako v Jablonove rástli stromy na pasienkoch. Masívny výrub a ničenie pôdy ťažkými mechanizmami ho nahnevalo. (Zdroj: Anna Kornajová)

Ľudia z obce vravia o spúšti. Oficiálne je všetko v poriadku, úrady nezistili žiadne pochybenie.

VYŠNÝ HRUŠOV. Pred kolektivizáciou a vznikom jednotného roľníckeho družstva patrila pôda v okolí obce cirkvi a ľuďom združeným do urbariátu. Významnú časť tvorili pasienky so skupinkami stromov. Na papieri v katastri boli zapísané ako trvalo trávnatý porast (TPP). V roku 2003 sa toto územie dostalo pod ochranu štátu. V rámci predvstupových dohovorov s Európskou úniou sa Slovensko zaviazalo vyhlásiť tu Chránené vtáčie územie Laborecká vrchovina. A práve v tejto lokalite zmizli tisícky stromov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Strž v lokalite Nad Topolinami. To, že tu zostala holá debra, je zjavné aj z cesty do Maškoviec. Kontrola sa tu ale neukázala. Foto: archív

Pozemky chceli prepísať na les

Za desaťročia sa trávne porasty zmenili na les. V katastri stále figurovali ako "TTP", no miestami už statný les mal od pasienkov poriadne ďaleko. Nenašiel sa ale nik, kto by sa o skutkový stav a klasifikáciu pozemkov na katastri zaujímal. Až na jeden prípad.

Ladislav Cerula, prednosta obvodného lesného úradu (OLÚ) nám pred rokom potvrdil, že ich v júli 2007 žiadala spoločnosť Agro s.r.o Vyšný Hrušov o súhlas s prevodom zmeny kultúry pozemkov na les. Odôvodňovala to tým, že TTP zarástli dreviny staré asi 50 až 70 rokov. Parcely tak nemohli riadne využívať. Úrad firmu vyzval, aby do dvoch mesiacov doložila ďalšie listiny. A aby zaplatila správny poplatok. Toto rozhodnutie úrad doručil aj Rímskokatolíckej cirkvi Vyšný Hrušov, ktorá pozemky Agru prenajala na užívanie.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad správne konanie zastavil v septembri 2007: "Žiadateľ nedoplnil žiadosť požadovanými dokladmi. Do 15 dní nezaplatil správny poplatok." Agro neskôr žiadosť zopakovalo. "Aj v tomto prípade žiadateľ úradu nedoložil potrebné doklady, preto bolo konanie vo veci zmeny kultúry pozemkov zastavené. OLÚ nikdy nevydal stanovisko, že neodporúča, aby žiadateľ menil druh pozemkov z TTP na les," informoval nás prednosta.

Podľa ľudí bol výrub protiprávny

Pred rokom nás kontaktoval starosta Vyšného Hrušova Stanislav Rajňák (nezávislý). Povedal, že na verejnom zhromaždení občanov ho ľudia poverili, aby nás upozornil na výrub v okolí obce, pretože ho pokladali z viacerých dôvodov za protiprávny. Starosta informoval, že v roku 2008 firma Agro Vyšný Hrušov požiadala obec o povolenie výrubu drevín na parcelách v katastrálnom území obce. Obecný úrad nesúhlasil.

SkryťVypnúť reklamu

"Správa Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty síce súhlasila s výrubom, vo všetkých lokalitách však žiadala pomiestne ponechať skupinky duba zimného. Na všetkých parcelách zakázala zásah do strží (lesné rokliny - poznámka redakcie). Vyjadrila sa, že pozemky majú v skutočnosti charakter lesa vysokého," priblížil Rajňák.

Uviedol, že obec v tom čase nemala žiadne právne páky, aby Agro, ktoré sa k časti pozemkov hlásila ako vlastník a k časti ako nájomca cirkevných pozemkov, donútila preklasifikovať ich na les a ťažiť podľa plánu. Agro totiž deklarovalo, že na pozemkoch chce riadne hospodáriť a ako mu to prikazuje zákon, chce na nich zachovať pasienky.

Protiklad oproti:„Aj toto sú TTP pozemky Agra. Zarastené, neudržiavané,"ukazuje pán Škovronský. „Tu takí horliví gazdovia nie sú?," pýta sa. Foto: Anna Kornajová

V roklinách mali sťať len choré stromy

Agro sa v novembri 2008 proti rozhodnutiu obce odvolalo na Obvodný úrad životného prostredia (OÚ ŽP) v Humennom. Ten považoval stanovisko obce za zmätočné a neúplné. Agro napokon súhlas na výrub od OÚ ŽP dostalo. Rúbať mali v čase vegetačného pokoja do 31. marca 2011. Hoci Štátna ochrana prírody predtým navrhovala, aby na štyroch lokalitách zostali "pomiestne skupinky stromov", OÚ ŽP len vypracoval tabuľku s počtami drevín bez ich lokalizácie v teréne. Pri výrube v roklinách malo Agro odstrániť len poškodené, choré, odumreté dreviny, alebo netvárne krivé jedince.

Rozhodnutie OÚ ŽP o výrube nadobudlo platnosť 22. decembra 2008. Neskôr štát s účinnosťou od 1. novembra 2009 vyhlásil Chránené vtáčie územie Laborecká vrchovina. V tom čase sa tu už rúbalo. Obyvatelia Vyšného Hrušova hovoria o množstve áut, vyvážajúcich z lesa guľatinu. Ťažilo sa aj v roklinách, kde mali sťať len staré a choré stromy. Namiesto toho tam ostali holiny.

Všetko je v poriadku

Zisťovali sme, kto má kontrolovať, či výrub prebieha v súlade s vydaným rozhodnutím. Andrej Semanco z Krajského úradu životného prostredia v Prešove uviedol, že OÚ ŽP v Humennom nemusel podľa zákona zabezpečiť počas výrubu štátny dozor. Ten vraj robia až po výrube podľa schváleného plánu kontrol na príslušný rok, či na podnet fyzickej alebo právnickej osoby. A hoci sme pred rokom na sporný výrub upozornili, Semanco o tom nevedel. Dodal, že štátny dozor nad dodržiavaním podmienok napadnutého rozhodnutia mal uskutočniť OÚ ŽP v Humennom. "Krajský úrad nemá vedomosť o porušení napadnutého rozhodnutia," uzavrel. Všetko je teda oficiálne v poriadku.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 749
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 883
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 970
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 862
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 785
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 286
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu