Súťaž sa stala populárnou nielen medzi učiteľmi, ale aj žiakmi a na budúci rok prebehne už na celoštátnej úrovni.
HUMENNÉ. Andrej Sivčo je pedagóg, ktorý pôsobil v školstve neuveriteľných 42 rokov. Je spojený so Strednou priemyselnou školou chemickou a potravinárskou v Humennom. Úžasný učiteľ, ktorého meno sa desaťročia spájalo nielen s vysokou profesionalitou, ale aj s dobrotou a ľudskosťou, dnes žne plody svojej práce.
Aké boli začiatky súťaže?
- Pred pätnástimi rokmi bol deficit dejepisných súťaží, a tak sme si na škole povedali, že by bolo dobré, keby naši žiaci spoznali regionálne dejiny. Ak chcú mať niečo radi, chcú sa tu cítiť ako doma, ak chcú žiť v tomto kraji, mali by ho poznať. A to poznanie sa podľa mňa rodí nielen rozumom, ale aj citovým zážitkom a priamym poznaním.
Aké boli prvé ročníky?
- Venovali sa vždy histórii nášho mesta, školy a nejakej osobnosti.
Súťaž však nabrala na obrátkach...
- Od jej piateho ročníka chodíme po celom východnom Slovensku. Hneď v jej začiatku sme oslovili Maticu slovenskú, dnes je hlavným spoluorganizátorom.
Regionálna súťaž sa každoročne venovala jednému mestu a tam sa konalo aj jej vyhodnotenie. Na ktoré najradšej spomínate?
- Tento ročník bol zameraný na dejiny Levoče. Prijatie v priestoroch, kde zasadala Visegrádska štvorka, v divadle, kde boli predtým prezidenti, to je zážitok na celý život. Páčila sa mi aj organizácia súťaže v Trebišove. Žiaci súťažili priamo v múzeu, po skončení si mohli prezrieť exponáty, vidieť to, o čom sa učili. Všade, kde sme niekoho oslovili, povedali sme o súťaži dve-tri vety a oni reagovali: 'Áno, ideme do toho.' Nádherné to bolo v Bardejove. Zbor pre občianske záležitosti pripravil vyhodnotenie súťaže v najkrajšej sieni v meste. Bolo to s hudbou, s celou parádou. To bol zážitok! Súťažiaci priam pišťali od šťastia.
Ako to bude s Pribinovými pokladmi ďalej?
- Rozmýšľali sme, ako to je... Je to súťaž pre školy, napísali sme im nech sa vyjadria, či o ňu majú záujem, alebo nie... Či to má zmysel ďalej ju organizovať. Nech sa vyjadria, aby sme čosi nerobili duplicitne. Až na zopár výnimiek sa vyjadrili, že sa jej chcú ďalej zúčastňovať, že je iná ako dejepisná olympiáda.
Aké boli reakcie študentov?
- Odložil som si také ich vyznania. Jedna študentka mi poďakovala za možnosť spoznať históriu Levoče a vyjadrila sa, že dúfa, že sa do súťaže bude môcť zapojiť aj na budúci rok. Ďalší súťažiaci tiež poďakoval a podpísal sa ako môj obdivovateľ.
Čo to pre vás znamená?
- Že pre mladých ľudí má súťaž význam. Vidím v tom nový podnet, dôkaz, že mladí majú dejiny radi.
Aká bude teda tvár Pribinových pokladov?
- Budúci rok bude mať už súťaž celoštátny charakter. Prvý ročník sa bude konať v Martine, predtým prebehnú regionálne kolá.
Andrej Sivčo získal tento rok zlatú medailu Matice slovenskej za šírenie matičných myšlienok medzi mladými ľuďmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín